Tänä vuonna kaksi megaluokan leffaa joista kumpikin teemaltaan sama eli muutaman kymmenen vuoden päästä vihamieliset alienit on hyökänneet maahan ja taistelun aikana käytetyt aseet ja ydinaseet ovat tuhonneet maapallon elinkelvottomaksi ja ihmiskunnan rippeet on siirtyneet lähiavaruuden taivaankappaleita asuttamaan.
Oblivion (Tom Cruise)
After earth (Will Smith)
Viimeisen kolmen vuoden aikana pienempiä projekteja vastaavasta aiheesta on liki puolen tusinaa. Muukalaisten invaasio kiehtoo käsikirjoittajia näinä aikoina näköjään.
Oblivion (Tom Cruise)
After earth (Will Smith)
Viimeisen kolmen vuoden aikana pienempiä projekteja vastaavasta aiheesta on liki puolen tusinaa. Muukalaisten invaasio kiehtoo käsikirjoittajia näinä aikoina näköjään.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Onpas epärealistista. Varsinkin tuo että ihmiskunnan rippeet on siirtyneet lähiavaruuden taivaankappaleita asuttamaan.
Oblivionissa ovat Saturnuksen Titan kuussa ja After earthissa jossakin pitkin avaruutta en muista... Oblivion vaikuttaa ihan hyvältä leffalta.
Sadan vuoden päästä kukapa tietää millaisia siirtokuntia on Marsissa tai muualla.
Paha sanoa. Tosin jos örkit tänne tulisi niin tuskin ne jättäisi Will Smithiä ja Tomppaa henkiin kostamaan puhumattakaan Arskasta, Chuck Norrisista ja Bruce Willisistä joka sanoisi "Yippikaiee alien mother fucker"
>>Sadan vuoden päästä kukapa tietää millaisia siirtokuntia on Marsissa tai muualla.
"Oblivionissa ovat Saturnuksen Titan kuussa"
Itse asiassa tuohan oli vain muukalaisen keinoälyn valhe Maassa työskenteleville klooneille.
"Ihminen ei matkusta Marsiin ikinä"
Alan pikkuhiljaa olla samaa mieltä kuin hörhöt, kekekki paasaa täällä vain huvikseen ja ärsyttääkseen. Kyllä ihminen matkustaa marsiin, eikä siihen mene edes kovin kauan kun se tapahtuu. Noin 100 vuotta.
Maapallon luonnonvarat alkaa olla loppuun kaluttuja kauan ennen kuin 100 v. on kulunut. Sitten ei ole sellaista infrastruktuuria jonka varassa Marsiin mentäisiin.
Kiitti juonipaljastuksesta... Puoli tuntia vasta katsonut :(
Minä veikkaan 30 vuotta.
Kesken leffan katsomisen tulit lukeemaan Spoilaa-nimimerkin viestin Oblivioniin liittyen?
heh.. ei vaan se jäi jo muutama päivä sitten kesken se katsominen muista syistä.
Leffafriikkinä kyllä jo arvasinkin että ei ole kaikki sitä miltä näyttää eli ei tuo paljastus nyt niin järisyttävästi mullistanut elokuvanautintoa. :)
Katselen noin 400 leffaa vuodessa.
Moni luonnonvara on jo silloin loppuunkaluttu.
Luultavasti leffat korvautuvat lähivuosikymmeninä tietokonepeleillä. Peleihin saadaan riittävän realistinen grafiikka reaaliaikaisesti, ja voi osallistua niin kuka enää katsoo tylsiä leffoja?
Leffoihin pitää voida ite osallistua!
Tietokonepelithän ne vasta tylsiä on. Juuri ne joissa on ne hienot grafiikat yms. Tetris on ehkä paras.
Neukut epäili että Tetris on USAn salajuoni Neuvostoliiton kansalaisten koukuttamiseksi Tetriksen pariin jolloin USAn olisi helppo hyökätä Neuvostoliittoon kansan pelattua itsensä tainnoksiin. En muista peräti kielsivätkö ne sen kokonaan tuolloin...
>>En muista peräti kielsivätkö ne sen kokonaan tuolloin...
Siitä on monia salaliitto tulkintoja kuten kaikesta kylmän sodan aikaan ja vielä sen loppupuolellakin.
http://www.yaliberty.org/posts/what-do-tetris-and-communism-have-in-common-everything-kind-of
Siellä miettivät sekä CIA että KGB että kenen juoni tuo oli ja kelle.
http://nedmartin.org/v3/amused/communist-mario
Supermariotakin veikattiin kommunistiksi jossakin vaiheessa... Se on jo loukkaus sillä meikäläinen vietti monta kuukautta joskus tuon klassikon parissa sen tultua markkinoille!
Mitäs järkeä olisikaan lentää toisilta tähdiltä tänne lehmien peräaukkoja tutkimaan? Toisaalta oman planeettansa asumiskevottomaksi tärvellyt supersivilisaatio saattaisi yrittää etsiä uutta asumiskelpoista planeettaa ja hyökätä tänne. Meiltäkin löytyy tiedemiehiä joiden mielestä ihmiskunta voi selvitä vain siirtymällä avaruuteen ja onhan se edessä viimeistään sitten kun aurinko alkaa tulla lähemmäksi loppuaan. Ehkä sama kohtalo on ollut edessä jollain toisella sivilisaatiolla ja sen suunnattomat avaruuslaivat parhaillaan lähestymässä aurinkokuntaamme. ;)
Immeisetkin tutkii lehmän peräaukkoja edelleen. Mielenkiintoisia innovaatioita on löydetty esimerkiksi sian sappirakosta josta valmistetulla jauheella voidaan kasvattaa amputoitu raaja uudelleen. Pari onnistunutta kokeilua jo takana.
Myrkkykäärmeiden ja sammakoiden sun muiden öttiäisten myrkyistä kehitellään uuden sukupolven lääkkeitä jne.
Jos ja kun saadaan tekniikka sille mallille että voidaan lähettää robottiduunari- porukka vaikkapa kuuhun tai Marsiin tai toki kauemmaksin rakentamaan periltä saatavista aineksista itsenäisesti infrastruktuuri ihmisille ja vaikkapa niitä valtavia avaruuslaivojakin niin sitten on ihmiselle aika paljon lähempänä tuo taivaiden valloitus.
Tekniikka on periaatteessa jo olemassa. Hanke olisi mittasuhteiltaan samaa luokkaa nykypäivänä kuin kuulentojen valmistelu 60- luvulla.
Intressejä siihen suuntaan vaan ei tällä hetkellä juurikaan ole ja Virgin Galacticin 100km lennot ei tuo sitä avaruutta yhtään lähemmäs.
Niin ja on melko todennäköistä että vierailla sivilisaatioilla ei ole lehmiä kotoplaneetallaan mitä tutkia :)
Auringon suhteen aikaa on niin paljon, että ei pysty edes arvailemaan millä tasolla ihmiskunnan tiede ja teknologia on silloin kun sen takia pitää tämä planeetta jättää. Onhan tässä tietysti kaikenlaisia muitakin uhkakuvia jotka saattavat toteutua huomattavasti aikaisemmin.
Ainakin minä kuvittelisin tuollaisen projektin kestävän vuosikymmeniä ja vaativan kansainvälistä panostusta. Tuskin siihen edes yksi valtio yksinään pystyisi. Siis jos puhutaan projektista missä osa ihmisistä lähtee ulos tästä aurinkokunnasta. Jotta siihen lähdettäisiin, niin se kaiketi vaatisi sellaisen uhan joka pystyttäisiin ennakoimaan vuosikymmeniä ennen sen tapahtumista. Mikähän se sitten voisi olla?
Pysyvä pieni siirtokunta muilla planeetoilla voisi ehkä tulla kyseeseen jos maasta toimitetaan koko ajan sinne tarvikkeita, mutta että ihan omavarainen sellainen ja vielä nykytekniikalla?
Teoriassa sellainen olisi mahdollista mutta projekti olisi valtava mittasuhteiltaan.
Valitulle taivaankappaleelle lähetettäisiin erilaisia robotteja, vaunuja, kuljettimia, porauskalustoa, autoja, nostureita, tutkimuslaitteita (kuten Curiosity), ja nuo vehkeet rakentaisivat ensin tehtaat vaikkapa kaivamiinsa luoliin jotka rakentaisivat lisää robotteja ja struktuuria. Mikäli nuo kykenisivät monistamaan itsensä noissa olosuhteissa tai maasta käsin osittain ohjattuna niin kapasiteetti olisi pian rajaton.
Hanke olisi karun arvion mukaan biljoonien hintalapulla varustettu ja valmistautuminen operaatioon veisi seuraavat 20 vuotta ja siitä seuraavan kymmenen vuoden jälkeen olisi mahdollisesti odotettavissa jotakin valmista.
Ei vaan ole hanketta eikä ole rahaa siihen.
Nasa järjestää edelleen sivuillaan kilpailuja keksijöille jotta keksisivät paremmat vessat ja hanskat tuleviin avaruuslentoihin eli varsin maanläheisiä ovat nuo hankkeet ja ohjelmat tällä hetkellä.
Kansainvälinen prioriteetti tulisi painottaa niiden uhkakuvien torjumiseen mutta kun markkinataloudessa raha on etusijalla niin voi voi.
Toisaalta eipä noille esim supertulivuorenpurkauksille tiedekään voi mitään ja sellainen pelkästään aiheuttaisi tällä populamäärällä ennennäkemättömän nälänhädän liki koko pallolle ja romahduttaisi maailmantalouden. Ihmiset hamstraisivat ja ryöstäisivät kaupat tyhjiksi ja lisää ei tulisi mistään ja kohta alettaisiin tappaa toisiamme leipäpalan vuoksi.
Tarpeeksi lujaa tuleva tarpeeksi suuri möhkäle taivaalta riittäisi muuttamaan maapallon tomuksi jonnekin kiertoradoille ympäri aurinkokuntaa tai pienempikin aiheuttaisi vastaavanlaisen katastrofin kuin vaikka tuo supertulivuorenpurkaus. Islamistit jos saa ydinaseita värkättyä niin sekin aiheuttaa tuon vastaavan väestökadon ja nälänhädän yms...
Nuo on ehkä ne kolme suurinta uhkakuvaa. Ehkä neljännellä sijalla on joku lintuinfluenssa tai vastaava taikka biologinen ase.
Noista nyt ainakin tuo suuri murikka on sellainen joka ehkä voitaisiin ennakoida. Esimerkiksi niin, että se ohittaisi planeettamme ja muuttaisi rataansa niin, että tiedemiehet pystyisivät laskemaan sen osuvan seuraavalla kerralla. Jos sitten tilanne olisi vielä se, että sen rataa olisi mahdoton muuttaa, niin ainoaksi vaihtoehdoksi jäisi lähteä alta pois?
Tämän hetken vinkki NASAn tiedottajalta sellaisen murikan suht yllättäen tullessa kohti maapalloa: Rukoilkaa.
Teollisuusautomaatiota suunnitelleena ja toteuttaneena tiedän mihin kaikkeen robot pystyy mutta nuo olosuhteet siellä mahdollisella toisella planeetalla muuttavat koko palettia radikaalisti riippuen tietenkin siitä millaiset ne olosuhteet on.
Esimerkiksi hydrauliikkaa ja pneumatiikkaa ei voida käyttää tietyissä olosuhteissa ja aurinkoenergia vaatii suuria pinta-aloja jotta suuriin koneisiin saataisiin tarpeeksi virtaa.
Letkujen, lamellien, liittimien, laakereiden ja johtojen ynnä muiden materiaalien tulisi mahdollisesti kestää suuretkin lämmönvaihtelut jne. Voiteluaineiden samoin.
Fossiiliset polttoaineet ei juurikaan tule kysymykseen koska ne tarvitsevat happea palaakseen ja niiden kuljettaminen kohteeseen kuluttaisi toisen mokoman polttoainetta taikka enemmän kuin perille toimitettu määrä.
Uutta tekniikkaa tarvittaisii siis propulsioonkin.
Ydinvoima olisi tämän hetken ainoita hyviä ja riittäviä energianlähteitä perillä.
Sitten tarvitsisi saada sinne toimiva ekosysteemi jotka tuottaisi happea, ravintoa ja vettä riittävä määrä tulevaan kulutukseen nähden ettei se infrastruktuuri jäisi vain robojen käyttöön.
Tuon ekosysteemin toimivaksi saaminen on muodostunut murheelliseksi maanpäällisissäkin kokeissa. Milloin loppuu happi, milloin ravinto, milloin jotkin madot syö sadon ja milloin pölytys ei onnistu jne.
Mineraalien ja metallien etsiminen paikan päältä olisi myöskin pitkä ja valtavia resursseja vaativa prosessi plus kaivosten perustaminen ja tuotantolaitosten rakentaminen... Tuon projektin rinnalla se TV:n ohjelma "Hurja urakka" olisi suhteellisen olematon urakka.
Muoville ja kumille pitäisi keksiä korvike myöskin materiaaleina öljyn puuttuessa... Loputon lista selvitettävää ja ongelmaa...
Tosin jos budjetti olisi biljoonia niin silloin siellä on ehkä asialla hieman enemmän näihin lukuisiin eri osa-alueisiin erikoistuneita ja vihkiytyneitä osaajia kuin minä.
Uusi humis invaasioleffa The Host jossa humikset ottavat ihmisruumiit käyttöönsä ja silmät kiiluu vaan!