Kuinka tulla läheisiksi?

...............

Ihan ekana oon pahoillani, että kirjoitin tälle palstalle, en vain löytänyt mitään minne tämä sopisi paremmin... Ja oletan että täällä on kypsempää porukkaa kuin nuorten palstalla.

Eli oon kohta 15-v tyttö. Mulla ei oo oikeita kavereita, suvun kanssa ei olla tekemisissä, oon aika yksinäinen ja mulla ei oo ketään jolle puhua.
Oon ollu aika huonona nyt puolisen vuotta, jonka mutsi on huomannu. Se sanoo että haluais olla enemmän mukana mun elämässä.
Tahdon olla sen kanssa läheinen. Me ei vaan sitä olla muistaakseni koskaan oltu.

Haluisin että voisin jutella sille kaikesta (ainakin melkein) ja että voisin mennä sen viereen makoilemaan. Haluisin että se osottaa mulle enemmän huomiota. Haluisin tunteen siitä että joku välittää.

Kysymys kuuluu; Miten tulla läheiseksi äidin kanssa? Olisiko kenelläkään vinkkejä? Onko mahdollista saada hyvä äiti-tytär-suhde tämän ikäisenä?

Kiitps kovasti jos joku vastaa.

5

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nainen4

      Jos halu läheisyyden lisäämiseen on molemminpuolinen, niin ei varmaan ongelmaa. Ihan sähköpostiviestittely on hyvää, siihen voi kirjoittaa asioita, joita on vaikea pukea sanoiksi. Yhteiset kävelyretket on hyviä, käynnit jossain kahviloissa yms. Siis asutteko yhdessä, se jäi vähän epäselväksi? Ja jospa näyttäisit hänelle tuon kirjoittamasi kirjeen, siinä on hyvä alku suhteen parantamiseen.

      • aloittajaaaa

        Kiitos vastauksestasi. :)
        Asutaan joo yhdessä.
        Kyllä mutsi on ainakin sanonut että tahtoisi olla enemmän mukana mun elämässä ja näin, joten luulen että on molemminpuolista.
        Kahdestaan ei kävelylle tai kahvilaan oikein päästä, mulla sattuu olemaan riesana kolme nuorempaa sisarusta jotka roikkuvat mutsissa.
        Tuota kijettä en mutsille uskalla näyttää. Tiiän että se ei suhtautuis siihen mitenkään huonosti, mut en vaan uskalla. Oon aika sulkeutunu.


    • aloittajaaaa

      Vinkkejä kaipailisin vieläkin.

    • easy beasy

      eihän se ny oo mitää muuta ku istuu keittiös kahvilla yhes ja jutella tyyliin: arvaa mitä tapahtu tänään!? kerro elämästäs ja ajatuksistas ei se ota jos ei annakkaan..itse en vois kuvitellakkaan tilannetta että en haluaisi kuulla tyttäreni päivän kulusta. Jos kerran haluat jutella hänen kanssa niin juttele. siinä mikään muu auta. tai sitten sano hänelle että haluaisit jutella hänen kanssaan enemmän. ehkä äitisi ajattelee että et halua että hän "utelee" tms niin ei sen takia puhu niin paljoa, eli hän ns kunnioittaa yksityisyyttäsi...kerro hänelle! siinä muu auta. tai sitten vaan menet pötköttelemään hänen viereen..:D

      • aloittajaaa

        Mä koen tulleeni senkin osalta niin monta kertaa torjutuks, että tuntuu vaikeelta vaan mennä juttelemaan.
        Yksityisyyden kunnioittamisesta nyt ei ole kyse, on lukenut mun kirjeitä ja päiväkirjaa. :/ Myöntää asian.
        Mut ehkä mä kokeilen sitä että meen vaan sen viereen juttelemaan... Kiitos vastauksestasi. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      154
      2908
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      235
      2183
    3. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      50
      2148
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      237
      1990
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      26
      1710
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      82
      1456
    7. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      39
      1340
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1178
    9. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      317
      1060
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      895
    Aihe