Samyang/Rokinon f/6.3 300 mm

Canonisti minäkin

Uusi peilitele, jota tulee myös XF kiinityksellä, on tullut toimituksiin ainakin USA:ssa. Verkkokauppa.com ei tiennyt toimitusajoista ainakaan vielä viikolla.

4

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canonisti minäkin

      Objektiivi on nyt Verkkokauppa.com'n sivuilla, mutta saatavuus on vielä 2-4 viikkoa.

    • Canonisti minäkin

      Nyt on jonkin verran tuntumaa uuteen Samyang'iin. Toimii kuin junan vessa.

      Tarkennus X Pro1:llä on hieman herrassaan. Tarkkaakin saa, mutta ei kovin nopeasti. Esimerkiksi eläinkuvauksessa aika mahdotonta, jos kohde ie ole paikallaan. Toki arvioimalla eläimen kulkureitin ja tarkentamalla reitin varrella johonkin, voi onnistua. Etsin ei ole parhaimmillaan tällaisessa käytössä.

      Jälki on hyvin pehmeää. Ei huonoa, mutta todella pehmeää. Rakenne on taas jämäkkä, joten objektiivi kyllä kestänee käyttöä, eikä koko ole kummoinen. Samaa luokkaa täyskennoiseen sopivan, vähän valovoimaisemman normaalin kanssa.

      Sopii satunnaistarpeisiin, vaikka luonnossa liikkujalle. Lajikuvan oksalla istuvasta linnusta saanee.

    • katse peiliin

      En ole tutustunut tähän Samyangiin, mutta muutama kommentti. Peiliobjektiivin piirto ei voi olla huipputasoa, koska valo kulkee edestakaisin rakenteen sisällä. Sama seikka selittänee automaattitarkennuksen hitauden. Pienen kokonsa ansiosta kätevä objektiivi.

    • Samyang kysymyksiä

      Tarkoittaako tuo "pehmeä jälki sitä, että:
      -kuva ei ole terävä?
      -kuva ei ole dynaaminen

      Onko "pehmeä jälki sama kuin suttuinen?
      Jos "pehmeä jälki" on hyvin pehmeää mutta ei huonoa, niin eihän se voi olla hyvää?

      Ovatko Samyangit valmistettu Kiinassa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      252
      6930
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      53
      4933
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4481
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      9
      4276
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3763
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      118
      3665
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3636
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      25
      3532
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3313
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      57
      2459
    Aihe