Uusi peilitele, jota tulee myös XF kiinityksellä, on tullut toimituksiin ainakin USA:ssa. Verkkokauppa.com ei tiennyt toimitusajoista ainakaan vielä viikolla.
Samyang/Rokinon f/6.3 300 mm
4
166
Vastaukset
- Canonisti minäkin
Objektiivi on nyt Verkkokauppa.com'n sivuilla, mutta saatavuus on vielä 2-4 viikkoa.
- Canonisti minäkin
Nyt on jonkin verran tuntumaa uuteen Samyang'iin. Toimii kuin junan vessa.
Tarkennus X Pro1:llä on hieman herrassaan. Tarkkaakin saa, mutta ei kovin nopeasti. Esimerkiksi eläinkuvauksessa aika mahdotonta, jos kohde ie ole paikallaan. Toki arvioimalla eläimen kulkureitin ja tarkentamalla reitin varrella johonkin, voi onnistua. Etsin ei ole parhaimmillaan tällaisessa käytössä.
Jälki on hyvin pehmeää. Ei huonoa, mutta todella pehmeää. Rakenne on taas jämäkkä, joten objektiivi kyllä kestänee käyttöä, eikä koko ole kummoinen. Samaa luokkaa täyskennoiseen sopivan, vähän valovoimaisemman normaalin kanssa.
Sopii satunnaistarpeisiin, vaikka luonnossa liikkujalle. Lajikuvan oksalla istuvasta linnusta saanee. - katse peiliin
En ole tutustunut tähän Samyangiin, mutta muutama kommentti. Peiliobjektiivin piirto ei voi olla huipputasoa, koska valo kulkee edestakaisin rakenteen sisällä. Sama seikka selittänee automaattitarkennuksen hitauden. Pienen kokonsa ansiosta kätevä objektiivi.
- Samyang kysymyksiä
Tarkoittaako tuo "pehmeä jälki sitä, että:
-kuva ei ole terävä?
-kuva ei ole dynaaminen
Onko "pehmeä jälki sama kuin suttuinen?
Jos "pehmeä jälki" on hyvin pehmeää mutta ei huonoa, niin eihän se voi olla hyvää?
Ovatko Samyangit valmistettu Kiinassa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja13614365Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va315970SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1545545Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3084386HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.394147"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1083692Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant143624Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan253578Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan632665Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.951472