Koira on puolitoistavuotias uros ja turhan usein sillä menee vatsa 'kuralle'.
Ajat sitten jo vaihdettiin vehnättömään kuivaruokaan. Lisäksi sekaan raakaa jauhelihaa ja rustoluita silloin tällöin.
Viikko sitten vahingossa tuli marketista Friskiesin pussi mukaan.
Söi sitä pentuna ilman ongelmia. Nytpä sitten maha sekosi, eli sain juosta koiran kanssa yöllä 4-5 kertaa ulkona, missä se kyykkäsi kerran ja päristeli ulos vetistä kakkelia. Sen jälkeen sisään ja koira meni nukkumaan normaalisti, kunnes taas n. tunnin päästä heräsi ja sama rumba.
Muuten otus virtaa täynnä, eikä millään lailla kipeän oloinen.
Vaihdettiin vanhaan sapuskaan ja kakkeli muuttui taas normaaliksi. Friskiesit lensi roskiin.
Kunnes torstai-iltapäivänä (kaksi päivää sitten) alkoi taas oireilla ja seuraav yö oli aika hulinaa. Ihme homma, tosin tuli annettua sille ke iltana raakoja rustoluita pari pakkasesta. Liian aikaisin ed. ripulin jälkeen?
On syönyt ennenkin ilman ongelmia, olisiko ne panneet vatsan sekasin?
Viime yönä kävi yhden kerran yö p*skalla, minkä jälkeen kuuntelin, että sen mahassa oli melkoinen elämä. Murinaa ja lotinaa, joka kuitenkin rauhoittui.
Nyt on paastonnut 1½ vrk, mutta edelleen aamulenkillä ripuloi yhden kerran.
Kaipa tässä on paastottava tämäkin päivä ja seurailtava. Kun ei vielä tunnu siltä, että lääkäriinkäänn kannattaisi mennä. Säälittää kaveri, kun ei saa ruokaa, eikä käsitä tietenkään miksi ei.
Pikkuisen huolettaa, kun ennen nämä vatsavaivat ovat kyllä loppuneet päivän paastolla.
Tuli mieleen selin, että kannataisiko se madottaa. Vuosi sitten ainakin sen ripuli loppui kun söi matokuurin ja kakkasi sykerön loisia...
Asutaan aika koiraisella alueella ja monenlaista nuuskittavaa ja nuoltavaa on lenkkipolkujemme varrella.
Mutta arvaako sille mitään matolääkkeitäkään syöttää ennen kun ripuli on ohi?
Sakupojan ripuli
4
106
Vastaukset
- tot noin.
Anna vaan ruokaa, sekaan maitohappovalmistetta. Jatkossa anna tuota mhb valmistetta muutaman kerran viikossa jotta vatsa pysyy kunnossa sekä anna raakaa lihaa joka päivä ruuan joukossa myös naudanmahaa. Anna se matokuuri myös. Jatkossa madota 2-3 kertaa/vuosi.
http://www.mustijamirri.fi/tuote/biobak-150-g/002198/ - Se isompi susi
Kävin just analysoimassa viimeyön p*skan. Luulin, ensin, että syöny kiviä, mutta tarkempi tutkinta paljasti, että aikamoisia luunkappaleita sontii, eli tuli hentomielisyydessä annettua keskiviikkona liian iso luu ihan raakana ja jäisenä ja koira hotki sen pureskelematta. (Oltiin erossa pari päivää ja lellittelin poikaa).
Nyt niitä luunpalasia vielä varmaan siellä suolenmutkissa.
Oma vika, mutta pitää olla viisaampi jatkossa. Ja kiitti tuosta vastauksesta,
>tot noin - Aiheen sivusta
Olsit nyt ees lahjoittanut ne nappulat jonnekin koiria auttavaan järjestöön, tmv.
Nehän monesti järjestää noudotkin lahjoituksille, kun aina joku asuu lähellä... - DFlick
Canicuria käytetty ripuliin, se on mielestäni paras. Ripulin yllättäessä pidän yhden päivän paastolla sen voimakkuudesta riippuen ja 3 krt / pvä valmistetta. Toisinaan paastopäivän sijaan annan Canicurin lisäksi muutaman viilin ja riisiä pieninä annoksina. Yleensä koira toipuu päivässä parissa kokonaan kuntoon. En syötä valmisruokia ollenkaan vaan tuotteita jotka ovat täysin lisäaineettomia.
Madottaa kannattaa keväisin sekä syksyisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos4626574Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http1863907Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1092521Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit262040Moraaliköyhä S-ryhmä
S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko1371424Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751315- 681166
- 631095
Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te771089- 451028