Epäoikeudenmukaista

Lakitietoa

Törkeää että lakia luetaan soveltaen että työttömän pitäisi elää omaishoidon palkkiolla ja omaishoitajaa verrataan YRITTÄJYYTEEN ja Ansaitsemiseen, onko tämä sitä Jyrki Kataisen mielestä OMAISHOITAJAN kunnioittamista ja arvokasta työtä. Lakia pitäisi selventää !!!

Eduskunnan työjärjestyksen 27 §:ssä mainitussa tarkoituksessa Te, Rouva puhemies, olette toimittanut valtioneuvoston asianomaisen jäsenen vastattavaksi kansanedustaja Mikko Elon /sd näin kuuluvan kirjallisen kysymyksen KK 936/2002 vp:

Mihin toimenpiteisiin hallitus aikoo ryhtyä lainsäädännön muuttamiseksi siten, ettei omaishoitajan työstä maksettava korvaus vähennä hänelle kuuluvaa peruspäivärahaa tai työmarkkinatukea?
Vastauksena kysymykseen esitän kunnioittaen seuraavaa:

Omaishoitotyön vaikutus työttömyysaikaisiin etuuksiin - sekä ansioon suhteutettuun ja peruspäivärahaan että työmarkkinatukeen - on työvoimapoliittinen kysymys. Työttömyysaikaisten etuuksien saamisen edellytys on se, että henkilö on työtön ja kykenee ottamaan vastaan työtä työmarkkinoilla yleisesti sovellettavin ehdoin. Omaishoitajien kohdalla tulee tutkittavaksi se, ovatko he työttömyysturvalain ja työmarkkinatuesta annetun lain edellyttämällä tavalla työmarkkinoiden käytettävissä, vai onko omaishoitotyö niin sitovaa, että henkilön ei voida katsoa olevan kykenevä ottamaan vastaan työtä.

Sen, onko omaishoitajana työskentelevä henkilö työmarkkinoiden käytettävissä, tutkii työvoimaviranomainen antaessaan työttömyysetuuden maksajalle lausuntoa henkilön työttömyydestä. Kyseinen lausunto sitoo etuuden maksajaa eli Kansaneläkelaitosta ja työttömyyskassaa. Omaishoidon sitovuuden arviointi ei perustu lähtökohtaisesti omaishoitajalle maksettavan korvauksen suuruuteen, vaan siihen, kuinka sitovaksi hoitosopimus henkilön kohdalla on tehty. Jos omaishoitotyö edellyttää henkilöltä ympärivuorokautista hoitotyöhön sitoutumista, ei henkilön voida katsoa olevan kykenevä työn vastaanottamiseen. Tällöin työttömyysetuuden maksaminen estyy kokonaan.

Jos omaishoitotyö arvioidaan sitovuudeltaan niin vähäiseksi, että se ei ole este työn vastaanottamiselle, työttömyysetuus riippumatta siitä, onko kyse ansioon suhteutetusta tai peruspäivärahasta taikka työmarkkinatuesta, maksetaan ilman, että omaishoidon tuella olisi sen suuruuteen lainkaan vaikutusta. Tukea ei siis tällöin vähennetä työttömyysetuudesta eikä sitä myöskään sovitella.

Edellä todettu periaate, jonka mukaan työttömyysetuuden laji ei vaikuta siihen, kuinka omaishoidontuki sen suuruuteen vaikuttaa, on säilynyt myös hallituksen eduskunnalle antamassa esityksessä työttömyysturvalaiksi ja siihen liittyviksi laeiksi (HE 115/2002 vp ).

Helsingissä 26 päivänä marraskuuta 2002

Sosiaali- ja terveysministeri Maija Perho

1

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Todella pettynyt

      Varokaa omaishoitajat teidät ajetaan kohta niin ahtaalle, että joudutte maksamaan siitä että olette omaishoitaja, tämä nyky politiikka ajaa sairaat ja vammaiset ihmiset kohta kaikki sairaaloihin. Omaishoitajat ajetaan niin eriarvoisiin asemiin lukemalla lakia mielivaltaisesti ja peritään kelan kautta takaisinmaksuna. Omaishoitajiako muka kunnioitetaan arvokkaasta "työstä" Ja ****** ! sanon minä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      192
      5132
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      34
      4523
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      12
      3169
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      260
      3070
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      159
      3012
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      54
      2568
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1903
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      83
      1872
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      23
      1815
    Aihe