Pohjistytölle kaveri

sessulit

Meillä on 4v pohistyttö ja haluaisin toisenkin koiran, en kuitenkaan samanlaista virtapiikkiä :) Mieheni käy pohjiksen kanssa metsällä, mutta minä haluaisin jonkun vähemmän metsästysintoisen koiran, mutten kuitenkaan mitään taskukoiraa tai puudelia.
Kuinka hyvin yleensä pohjikset tulee eri rotujen kanssa toimeen? Suomenpystykorvat ei käy, niistä ei meidän narttu syystä tai toisesta tykkää eikä ajokoirista, enkä minä metsästä. lääniä pihalla riittää, talo nyt ei mikään huvila ole, mutta hyvin mahtuu muutama kaveri lisää.

2

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erfrrfff

      "Kuinka hyvin yleensä pohjikset tulee eri rotujen kanssa toimeen? "

      -Kai nyt sinä omasta koirastasi näet, miten se suhtautuu muihin koiriin. Ja jos perheessä on 2 koiraa ja toisella metsästetään, niin todennäköisesti toinenkin ottaa mallia, varsinkin jos metsästyskoira on tullut perheeseen ennen ja seuraava koira kasvaa sen mukana pennusta alkaen.

      • erfrrfff

        Lisään vielä, että jos koiranne ei tule toimeen toisten koirien kanssa, niin ei kannata hommata toista koiraa. Pentu ottaa mallia aikuisesta koirasta ja kohta sinulla on siellä tappeleva lauma koiria, joiden seuraan ei enää muita koiria voi päästää. Koiran täytyy pennusta asti saada sosiaalisia kontakteja toisista koirista kasvaakseen itse sosiaaliseksi. Vietä nyt tuon koiran elämä rauhassa loppuun asti. Parempi yksi suvaitsematon koira kuin useampi sellainen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      252
      6930
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      53
      4933
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4481
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      9
      4276
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3763
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      118
      3665
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3636
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      25
      3532
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3313
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      57
      2459
    Aihe