LASTEN LONTOO

Kids love London

Kirjoitin tuttavaperheelle listan, mitä lasten kanssa voi puuhastella Lontoossa. Laitanpa sen tännekin, jos joku siitä vinkkejä saisi:) tässähän on vain murto-osa, mutta jotain kuitenkin. Kaikissa paikoissa on tullut käytyä, joita tässä listauksessa mainitaan.

MADAME TUSSAUD, SEALIFE,LONDON EYE,NATURAL HISTORY MUSEUM,SCIENCE MUSEUM,TOWER OF LONDON,LONDON TRANSPORT MUSEUM,LONDON ZOO,BRITISH MUSEUM (erityisesti Egyptin osasto)HAMLEYS LELUTAVARATALO,M&M MAKEISKAUPPA, HARRODS LELUOSASTO, PUISTOT(kivoja leikkipaikkoja),DUCK TOUR KIERTOAJELU, WARNER BROS STUDIOS HARRY POTTER FANEILLE (junalla), HORNIMAN MUSEUM AND GARDENS

RUOKAPAIKKOJA LASTEN MIELEEN:

GIRAFFE,RAINFOREST CAFE,STICKY FINGERS,MAXWELL'S,ED'S EASY DINNERS,SPAGHETTI HOUSE JNE....

4

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minäkin ollut

      M&M`s oli meidän mielestämme "sikakallis". Listaan voisi lisätä Legoland'n Windsorissa ja retken jokilaivalla Greenwichiin. Puistoista Holland Park ja sen leikkikentät.

      • Lonjatuuli

        Ehdottomasti meidän paras reissu lasten (7,12) kanssa, vaikka viikkokaan ei riittänyt kuin murto-osaan nähtävyyksistä.

        London Eye, Sea Life ja Madame Tussaus yhdistelmälipun kera, tilaa ennakkoon netistä, niin säästät aikaa ja rahaa! Huikeita paikkoja koko perheelle. Kaikissa noissa on ilmastointi.

        Harry Potter-studio: jokaisen HP-fanin unelma!!!! Tännekin lippu ennakkoon!

        Ruokapaikoista sen verran, että mitään eksoottista ei kannata kokeilla. Lapset hämmästystä jo ruoan ulkoasultaan, saati sitten mausta :j


      • josefina77
        Lonjatuuli kirjoitti:

        Ehdottomasti meidän paras reissu lasten (7,12) kanssa, vaikka viikkokaan ei riittänyt kuin murto-osaan nähtävyyksistä.

        London Eye, Sea Life ja Madame Tussaus yhdistelmälipun kera, tilaa ennakkoon netistä, niin säästät aikaa ja rahaa! Huikeita paikkoja koko perheelle. Kaikissa noissa on ilmastointi.

        Harry Potter-studio: jokaisen HP-fanin unelma!!!! Tännekin lippu ennakkoon!

        Ruokapaikoista sen verran, että mitään eksoottista ei kannata kokeilla. Lapset hämmästystä jo ruoan ulkoasultaan, saati sitten mausta :j

        Miten järjestitte liikkumisen Lontoon sisäisessä liikenteessä? Eniten kiinnostaa siis minkälaisilla lipuilla lapset matkustivat?


      • 13+9

        Meidän 8-vuotias tykkäsi tosi paljon tosta M&M-maailmasta. Me käytiin siellä pariin otteeseen, ja pakko se kai on myöntää että kaupan värikkyys vetosi itseenikin:D

        Kallis se oli meidänkin mielestä. Me ostettiin sieltä vain t-paita, sellainen muovikiekollinen sekä jonkiin verran pussiin M&Msejä. (Jos joku miettii tuota mainitua kiekkoa niin se on suunnilleen kämmenenkokonen rasia jossa on erivärisiä karkkeja lokeroissa, vähän alle 10 £ ).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe