Huomasin jo toisen kerran, että Helsingin keskustan ns. suomalaisissa ruokapaikoissa ei haluta palvella yksin ruokailuun pyrkivää edes lounasaikaan. Eräässä torin reunan pastapaikassa lounasaikaan tarjoilijat vain vilkaisivat odota -taulun edessä seisovaa asiakaskandidaattia. Olin tulossa jumpasta, enkä omasta mielestäni ollut mitenkään epämääräisen näköinen saatikka humalassa!. Olin toki suihkussa käynyt ja omasta miletestäni normaalin näköinen ja kesäshortsit päällä seisoin tovin, mutta tarjoilijat vain vilkaisivat puoleeni eikä kiirettä näyttänyt olevan. Edes pöydissä ja terassilla ei ollut täyttä. En tiedä mikä on syynä tällaiseen, jotta laittakaa ilmoitus ulkopuolelle jos haluatte vain tietynlaisia asiakkaita ja selvät ikä, pukeutumis, ym spesifikaatiot, ruokailijoille. Tätä en kyllä ole havainnut missään maahanmuuttajien pitämissä ruokapaikoissa. Kyllä tämä loukkaavalta tuntuu ja osaan kuvitella miltä tuntuu syrjintä, kun se näyttää jo ulottuvat meihin kaikkiin.
Vastaukset 4
- musta blazer
Vieläkinkö?
Joskun ammoisina aikoina menin yksin syömään makkarataloon jossa oli Omena niminen ruokapaikka.
Siinä ikkunan vieressä oli paljon pieniä pöytiä ja siihen sitten minäkin tähtäsin, mutta sellainen kopea mies ohjasi minut keskelle lattiaa neljän hengen pöytään jossa nolona söin ruokani pikavauhtia.
Ikkunapaikkoja oli vapaina koko ajan eikä varauslappuja ollut.
Olin aivan että mitätmitä mitä ja mikä minussa olikaan vikana.
Muistan oloni ihan selvästi ja vaatteet ja kaikki :D mutta ruokaa en muista.- totta on
Olen huomannut saman ja valitettavasti juuri keskustan narinkkatorilla pastapaikassa Bavariassa. Toinen oli makkaratalossa se uusittu paikka, jonka nimeä en muista.
- 16+3
Siis en oikein ymmärrä että miksi olit nolona? Ja toiseksi, voi kai sille tarjoilijalle sanoa että sopiiko että istun tuossa? Suomessa kaikki vaan nyhjää eikä saa suutaan auki.
En siis kuitenkaan tiedä näitä kyseisiä paikkoja, ties vaikka oikeasti olisivat ynseitä.
- musta blazer
No juu. Jotenkin säikähdin sitä sen miehen kopeaa olemusta ja kun viskattiin siihen keskelle syömään.
Olin vasta nuori ja pääsin ihan yksin Helsinkiin kahdeksi viikoksi "harjoittelemaan" erääseen firmaan.
Jos ajattelen nyt, niin arvaan että kimottaisin suureen ääneen vastalauseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 851345
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä351061Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19865Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita154695Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13690- 46669
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13637Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja185631- 33560
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39538