Mistä "saatte" viruksia?

kun en itse saa

Mulla on tullut yksi virus parissa vuodessa. Mistä niitä viruksia oikein saatte, kun minulle niitä tulee niin harvoin? En ainaskaan weppisivuilta ole saanut. AV-tutkaa käytän.
Tosin en asenna sovelluksia kuin varmoista lähteistä (sun.java.com, Netscape.com, AntiVir, tietokone.fi, jne). Uskallatteko imuroida jostain "stuff333xxx99.com" :sta jonkin ilmaisen "hyötyohjelman" ja asentaa sen koneellenne? Nehän voivat pahimmillaan lähetellä teidän näppäinpainalluksianne (=salasanojanne) maailmalle verkon kautta.

13

5915

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juttu

      Hyvä kysymys minä en ole puolessatoista vuodessa saanut yhtään.

      • minä

        Joo minun koneeni saastui kun istuin kädet ristissä paikallani enkä tehnyt mitään kun palomuuri oli hetken poissa päältä ja kone netissä.


    • Ossi

      Sähkökusti näyttää polkevan näitä virusposteja. Joskus tulee paljonkin kun on hyvä epidemia päällä. Onneksi roskapostisuodatin oppii nopeasti karsimaan niitä.

      On syytä käyttää harkintaa ohjelmien asentamisessa. Kun ohjelma on asennettu, se voi aivan luvallisesti tehdä vaikka mitä.

    • norton

      en saa mistään mutta monesti tulee ilmoitus että on norton on poistanut mahdollisen viruksen.

    • janne

      Lähes 6 vuotta vanha sähköpostiosoitteeni näkyy levinneen maailmalle viime keväänä. Syypäitä ovat postituslistat. Sen osoitteen kautta viruksia on tyrkyllä päivittäin.

    • jea

      minulle on kerran viidessä vuodessa tullut yks virus ja sekin oli vaa noin 17min tällä koneella eikä kone ollut edes netissä kun tajusin jo että tähän iski virus. mutta sain sen yheltä foorumille laitetusta linkistä joka vaikutti asialliselta mutta sitten kun sen avas nii tuli tuhat pop-uppia ja kone tilttas ja samalla sammutin netin ja ootin että windows käynnistyis ja sitten scannasin ja poistin viruksen.
      tämäkin tapahtui vuos kaks sitten

    • Eulalia

      Kun minulla oli suojaohjelmana Avast! koneelle tuntui oikein ropisevan viruksia. Sun Java -nimiseen kansioon niitä pesiytyi ainakin kerran. En oikein tiedä tuosta Sunista että mikä sen pointti on, joten nykyään en sitä koneelleni huoli. Varsinainen paskalasti tuli kun käyttelin kk ajan KaZaa Liteä. Lopulta jouduin formatoimaan koneen - useampaan kertaan!

      Kun minulla oli kokeilussa ilmaiseksi F-Secure tuli pari viruksenpoistoilmoitusta.

      Piirrosporno joka minua valitettavasti kiinnostaa on sellaista mistä viruksia saa. Ilmeisesti kätkeytyvät pop upien ja lukemattomien alisivujen taakse. Yksi lähde olisivat myös epämääräiset linkit joista joku yllyttää katsomaan jotakin, ei nyt välttämättä sitä pornoakaan edes.

      Sähköpostista en koskaan avaa mitään jonka lähettäjä on epävarma taho.

      Nykyisin minulla on AVG-virussuoja, ja yhtään ilmoitusta viruksista ei ole tullut. Palomuurina Zone Alarm. P2P-ohjelmia en ole käyttänyt, toistaiseksi.

    • Ei tietoo

      ...minäkään. Mutta en kyllä pahemmin seikkaile tuolla internetin syvyyksissä .... ;-)

    • wartpurkki

      kun kuljeksii pitkinpoikin ja etsii kaikkea mahdollista softaa ja pelejä yms. niin nuo ware-ware-ware sivut ovat usein pullollaan niitä.siis jo sivut ,vielä ei tarvii edes downloudata mitään apps´eja.

      tulee aina vain välillä ruutu että "F-SEKURE LÖYSI PASKIAISEN KONEELTA, SIELTÄ JA SIELTÄ, JA TAITTOI PÖPÖLTÄ NISKAT NURIN JA POISTI KONEELTA."

      huomattavasti tuntui vähenevän vielä nuo ilmoitukset kun uskoin viisaita? ja jätin käyttämättä INTERNET EKSPLÖÖRERIÄ ja pistin OOPPERAN oletusselaimeksi.

      ja kazaasta ei voi mitään softwarea imuttaa ,sieltä niitä mönkijäisiä yrittää kaupanpäälle tulla joka näytönsäästäjässäkin ,musiikkia ja pokea voi imutella.

      kyllä aina viruksen saa pois ,joskus vähän vaikeamman kautta ,mutta en tiedä miten joku joutuu turvautumaan FORMAT C: komentoon ja ajamaan kaiken uusiksi ?????????????? huh, hirvee homma.....

    • messengerissä

      "kaverit" laittaa messengerissä joitain ihmelinkkejä, joita tämä ei voi olla klikkaamatta sekä lähettävät tiedostoja, jotka tämä ottaa vastaan. Norton kyllä hylkää virustiedostot, mutta ilmeisesti jotain vakoilijoita on silti tullut. Nykyään, ohjeistettuani häntä hieman, on kone pysynyt siistinä. Käyttöön on otettu myös Opera, jonka jälkeen tosiaan ei ole löytynyt spybotilla mitään.

      Omassa koneessa on ollut kymmenvuotisen historian aikana ainoastaan yhdesti mato. Tämä oli Win2000 uudelleenasennuksen jälkeen, kun oli päivitys vielä laittamatta, eikä koneessa vielä ollut palomuuuria. Kuitenkin pöljyyttäni "käyn äkkii kattoo modeemilla sähköpostin eka". Tuo mato (blasterkohan se oli) iski välittömästi avattuani yhteyden ja oli silloin vielä ihan uutta. Siitä lähtien on kyllä ollut virustorjunta ja palomuurit kunnossa, samoin koneen päivitykset.

      Mieheni koneessa ei ole ikinä ollut mitään matoa eikä virusta! Hän käyttää konetta aika vähän, eli rapatessa roiskuu...

    • Gothic

      Yleensäkin virukset tulevat sivuilta kuin sivuilta, joten ne saattaat tulla mistä vain...harvoin kuitenkin. Mutta yleensä sellaisilta sivuilta niitä tulee jotka eivät ole ns. suojattu. Ja mitä spy- ja ad wareihin tulee (en ole varma miten kirjoitetaan) niin niitä tulee mistä tahansa ja niitä ei poistetakkaan ihan virustorjunta ohjelmalla vaan jollain muilla ohjelmilla. Sama pätee spy-wareihin joita voi poistaa voin jollain spy ohjelmilla.

      Eli vaikka olette netissä missä tahansa, kannattaa pitää virustorjuntaohjelma kunnossa muut jutut. Ei koskaan tiedä mistä tulee mitäkin roskaa.

    • ei kertaakaan virusta

      että mistä niitä tulee koska itselläni ei ole ollu kertaakaan virusta koneessa vaikka surffailen missä milloinkin.mulla ei myöskään ole viruksentorjunta ohjelmaa,pelkkä palomuuri.koska virustorjuntaohjelmista ei mielestäni ole hyötyä koska jos et ole ehtinyt saamaan päivitystä ohjelmaasi niin saat kuitenkin viruksen,luulen että ohjelmakauppiaat levittävät myös viruksia että saavat myytyä ohjelmiaan.itse skannautan netissä koneeni pandalla jota päivitetään jatkuvasti joten mun ei tartte pyörittää koneessani raskasta virusohjelmaa.mulla on koneessa palomuuri,ad-aware.easycleaner ja operan selain näillä vehkeillä surffailu on kivaa ja kone pysyy iskussa.sähköposteista avaan vain luotettavat postit.roskaposteille on oma osoite.
      että silleen.mukavaa virustelua

    • juukyläääääh

      minulle tulee pornhubista yleensä

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      42
      2256
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      228
      2014
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      111
      1548
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      144
      1281
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1207
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      138
      1114
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1099
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1009
    9. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      65
      963
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      950
    Aihe