Painajaiset työntyy uniin

Orvokki

Ollessani vaihto oppilaana Australiassa viime keväänä jouduimme isäntäperheeni kanssa kolarioaikalle,jonne ei tullut muita yli 5 minuuttiin,se tuntui pitkältä ajalta.Maaseudun paikallistiellä oli lapsiperheen tila-auto törmännyt nuorten autoon.

Rajun nokkakolarin seurauksena keulat olivat kasassa,tila-auton vanhemmat olivat juuttuneet etupenkeille jaloistaan kiinni,heidän jalat olivat pahoin rusentuneet,avomurtumia,olivat tajuttomina mutta turvavyön ja airbagien ansiosta päässä ei näkyviä vammoja.

Noin 17 vuotias tyttö retkotti turvavyössään myöskin tajuttomana mutta hengitti onneksi,vieressään itki 2v poika turvaistuimessaan ehjän näköisenä.
Takanaan oli noin 8v tyttönen omassaan turvaistuimessaan hän oli kunnossa kun kykeni puhumaankin,tosin järkyttynyt muista perheenjäsenistä.Tyttö ei päässyt irti turvaistuimestaan kun vyön lukko oli juuttunut rajun törmäyksen seurauksena kiinni.Mekään ei voitu auttaa tai ei olisi autettu vaikka olisi ollut puukko,sillä pelkäsin tytön kaularangan mahdollisesti vaurioituneen ja istuimessa pää olisi paremmin tuettuna.Yritin rauhoitella tyttöä ettei riuhtoisi päätään järkytyksestä.

Toisen auton etupenkkien miehet olivat kuolleet ehkä heti sillä matkustamo oli painunut niin kasaan,ettei heillä ollut mahdollisuuksia.

Takapenkillä olleet tytöt olivat loukkaantuneet,heistä yksi keskellä lannevyössä istunut ilmeisesti pahiten,hänen kasvonsa olivat veressä ja hän rimpuili kovissa tuskissa.Veren sekainen oksennus valui syliin hampaita oli poikki tämä näky oli karmeinta ja sitä en voi unohtaa.Avuttomuuden tunne valtasi vaikka meitä oli viisi paikalla,ketä pitäisi auttaa,onko tämä tyttö sittenkään pahiten loukkaantunut?

Hänen vierellään olleet tytöt huusivat kovissa tuskissaan,heillä oli ilmeisesti sisäisiä vammoja sillä päällepäin ei mitään pahempaa näkynyt.Turvavyöt olivat suojanneet heidän kasvonsa toisin kuin keskellä istunut tyttö joka oli lyönyt päänsä polviin.

Onneksi apua saatiin kuitenkin nopeasti sillä tuo viisiminuuttinen aiheuttaa jatkuvia painajaisia yöllä ja herättää ylös,autossa matkustamista en ole sillai pelännyt siitä pidän kyllä huolen että kaikilla on turvavyö,vaikka pojat pitävät tiukkapipona.Tytöt ovat parempia ymmärtämään minua.

Isäntäperheeltä olen kuullut että perheen vanhemmat liikkuvat pyörätuoleilla vielä 2kk kolarin jälkeenkin,lapset ovat toipuneet kuntoon,toisen auton tytöt myös ovat toipuneet hyvin,keskellä ollut sai pysyvät arvet kasvoihinsa.Kuolleita oli vain 2 kiitos turvavöiden ilman niitä varmasti enemmän,kaikki osalliset olivat vöissä,joten monta nuorta elämää säästyi.

5

1661

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghu

      Istuuko 8 vuotias turvaistuimessa,istuimen omissa vöissäen ole nähnyt edes 5 vuotiasta????

      • Orvokki

        Oli siis tämä tyttö omassa turvaistuimessa 5 pistevöissään.Katsoin netistä hakusanalla BRITAX ja sieltä löytyi kyseinen istuintyyppi,Britax travellern tai husky joka on USA:n markkinoilla oleva samainen istuin pienin muunnelmin.

        Tämä istuin on tarkoitettu 9-36kg lapsille eli noin 11 vuotiaillekin sopii jopa.Suomessa vaan ei juuri yli 4 vuotiaita näe turvaistuimissa vaan ovat koroketyynyllä joka on huonompi vaihtoehto.


    • ----

      Minkä merkkinen tila-auto??

      • Orvokki

        Rellu se oli ilmeisesti Espace


    • mie vaan

      Mitä sinä kysyt? Etsikötkö apua painajaisiin, haluatko vertaisseuraa vai mitä? Uskon todella, että jos tuon olet kokenut, niin silmissäsi näet tilanteen harva se päivä. Saitko kriisiapua? Mene ihmeessä puhumaan asiasta jonkun kanssa! Itse olen joutunut ryöstön kohteeksi, ja kesti aikansa, ennenkuin tajusin, että apua on haettava! Jos et halua puhua asiasta, voit kokeilla vaihtoehtoisterapioita - yksi hyvä on esim. Rosenterapia. Kannattaa kokeilla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      160
      2720
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      1997
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1736
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1648
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1461
    6. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      42
      1457
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      78
      1143
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1060
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      193
      976
    Aihe