Hamsteria hankkimassa :)

hamsu

Ajattelin ostaa kaksi uros puolista hamsteria. Joten haluaisin tietää mikä rotu olisi hyvä/mitä suosittelette? Onko niissä paljonkin eroja? Minkä kokoinen häkki? Riittääkö duna kahdelle hamsterille vai voiko niitä edes laittaa samaan häkkiin?
Minulla oli aiemmin hamsteri, mutta rotua en tiedä (kai joku kääpiöhamsteri)
Nii ja sitte viel nimi???!! :)

13

1223

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hamsuliini<3

      No riippuu vähän lajista.roborovskeja voi pitää laumoissa hyvin.Toisinkun taas syyrialaiset,eli kultahamsterit eivät taas siedä lajitoveria ja pahimmassa tapauksessa toinen tappaa toisen.Sitten talvikot.Niitä voi pitää kaksin,mutta niitten pitäisi olla naaras ja naaras.Ja niitten myös pitää olla samasta poikueesta,jos ei ole niille käy samalla tavalla kuin syrkeille.(Eli toinen tappaa toisen.)
      Mutta tietääkseni uros ja uros talvikkoa voi(?) pitää samassa dunassa/häkissä jos ovat samasta poikueesta.

      Tässä tapauksessa suosittelisin roborovskeja.Mutta ne ovat kaikista pienimpiä ja vilkkaimpia,ja todella vaikea ottaa käteen!Siksi haastavampia kuin muut lajit.

      2robolle dunan/terran koko: P.30cm.L.40-65cm.K.30
      1syrkille: P.30cm.L.50-100cm.K.30.
      2talvikolle: (sama kuin roboilla,mutta EI alle 40cm!!
      Syrkki on sitten erakko,eli niitä EI voi pitää kaksin/laumoissa.

      Onnea hamsun hankintaan!:)

      • NukkapalleroAsemissa

        2 robolle duna/terra väh. 55*30*30
        Yhdelle syrkille väh. 60*40*30
        2 talvikolle väh. 55*35*30
        Muille pareittain oleville kääppäreille väh. 55*35*30
        Syrkki _ja usein myös talvikko_ on erakko.


    • Sedä

      Jos haluat kaksi, ota roborovskeja tai campbelleja. Muut joko tappelevat takuuvarmasti (syyrialaiset, kiinankääpiöt) tai luultavasti (talvikot). Talvikkopojatkin voi tulla toimeen, mutta kummatkin sukupuolet pitää varautua erottamaan heti jos jotain sattuu.

    • Jos siis aiot hankkia useamman hamsterin samaan terraan/dunaan/häkkiin niin sulla kannattaa olla varalla joku hamsteriasumus, sillä useimmat pareittain elävät hamsterit alkavat tappelemaan jossain elämänsä vaiheessa ja ne pitää erottaa. Varaudu siis siihen. :)

    • PikkuHamsteri

      Syyriä on hyvä mutta urokset nahistelee keskenään mutta naaraat ei niin paljoa!

      • Aikuiset naaraatkin tappelee kyllä lähes varmasti. Ei syrkkejä samaan terraan kun eivät vaan ole laumaeläimiä! ;)


    • aippu_

      Olen hankkimassa talvikkoa. Olisko kellään ylimäärästä Mini Duna hamsterin häkkiä , olis tarpeen?. Voisin ostaa halvalla.

    • 8+5

      Nuo eläinsuojelulain suosituskoot häkille ovat aivan mitättömiä. Kannattaa ostaa mahdollisimman iso.

    • Topi9

      Joo saako kääpiö hamstereitä olla samassa häkissä ja olisko harmaa värinen ja olisko se nyt tiara tyttö tai onko niitä ruskeita värisiä ?

      • Kyllä saa mutta niiden pitää olla samasta poikueesta ja samaa sukupuolta. Kannattaa lisäksi varautua siihen, että ne joudutaan jossain elämänsä vaiheessa erottamaan (varsinkin, jos kyseessä on talvikko tai roborovski). Roborovskit soveltuvat vain hieman kokeneemmille hamsterinhoitajille. Syyrialaisia hamstereita ei sitten saa pitää muiden hamstereiden kanssa. Muistakaa se!

        Talvikoita ainakin on harmaan värisinä. Kyseisen värin nimi on "normaali". Roborovskeilla ruskea on perusväri. Tämäkin väri on nimeltään "normaali". :)


    • jyrsijätieto

      Talvikoita on 2 eri väriä, safiiria ja normaali. Safiirilla on sinertävän savunharmaa turkki, normaalilla ruskeahko jossa hieman tummanharmaata. Molemmilla väreillä esiintyy helmikuviointia, eli hamsteri on lähes valkoinen mutta selkäjuova paljastaa onko normaali vai safiiri, siinä on niiden perusväriä, lisäksi osa karvoista selässä ovat sen värisiä. On myös nähty laikukas talvikko...

    • Anonyymi

      Itekin meinasin hankkia hamsterin meinasin talvikkoa mut mietin et kuinka paljon pitää säästää hamsteriin ja sen tarvikkeisiin?

      • Anonyymi

        Ite hamsteri makso 45€ ja tavarat joku 40€ mut häkin löysin tori.fi 40€ Häkin kaikki ruoho puru yms. Eli siis suosittelen kattoo jostai sivustolta käytettyi😊


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      394
      1056
    2. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      327
      1046
    3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      905
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      82
      807
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      78
      772
    6. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      736
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      666
    8. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      665
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      651
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      39
      650
    Aihe