Hamsteria hankkimassa :)

hamsu

Ajattelin ostaa kaksi uros puolista hamsteria. Joten haluaisin tietää mikä rotu olisi hyvä/mitä suosittelette? Onko niissä paljonkin eroja? Minkä kokoinen häkki? Riittääkö duna kahdelle hamsterille vai voiko niitä edes laittaa samaan häkkiin?
Minulla oli aiemmin hamsteri, mutta rotua en tiedä (kai joku kääpiöhamsteri)
Nii ja sitte viel nimi???!! :)

13

1224

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hamsuliini<3

      No riippuu vähän lajista.roborovskeja voi pitää laumoissa hyvin.Toisinkun taas syyrialaiset,eli kultahamsterit eivät taas siedä lajitoveria ja pahimmassa tapauksessa toinen tappaa toisen.Sitten talvikot.Niitä voi pitää kaksin,mutta niitten pitäisi olla naaras ja naaras.Ja niitten myös pitää olla samasta poikueesta,jos ei ole niille käy samalla tavalla kuin syrkeille.(Eli toinen tappaa toisen.)
      Mutta tietääkseni uros ja uros talvikkoa voi(?) pitää samassa dunassa/häkissä jos ovat samasta poikueesta.

      Tässä tapauksessa suosittelisin roborovskeja.Mutta ne ovat kaikista pienimpiä ja vilkkaimpia,ja todella vaikea ottaa käteen!Siksi haastavampia kuin muut lajit.

      2robolle dunan/terran koko: P.30cm.L.40-65cm.K.30
      1syrkille: P.30cm.L.50-100cm.K.30.
      2talvikolle: (sama kuin roboilla,mutta EI alle 40cm!!
      Syrkki on sitten erakko,eli niitä EI voi pitää kaksin/laumoissa.

      Onnea hamsun hankintaan!:)

      • NukkapalleroAsemissa

        2 robolle duna/terra väh. 55*30*30
        Yhdelle syrkille väh. 60*40*30
        2 talvikolle väh. 55*35*30
        Muille pareittain oleville kääppäreille väh. 55*35*30
        Syrkki _ja usein myös talvikko_ on erakko.


    • Sedä

      Jos haluat kaksi, ota roborovskeja tai campbelleja. Muut joko tappelevat takuuvarmasti (syyrialaiset, kiinankääpiöt) tai luultavasti (talvikot). Talvikkopojatkin voi tulla toimeen, mutta kummatkin sukupuolet pitää varautua erottamaan heti jos jotain sattuu.

    • Jos siis aiot hankkia useamman hamsterin samaan terraan/dunaan/häkkiin niin sulla kannattaa olla varalla joku hamsteriasumus, sillä useimmat pareittain elävät hamsterit alkavat tappelemaan jossain elämänsä vaiheessa ja ne pitää erottaa. Varaudu siis siihen. :)

    • PikkuHamsteri

      Syyriä on hyvä mutta urokset nahistelee keskenään mutta naaraat ei niin paljoa!

      • Aikuiset naaraatkin tappelee kyllä lähes varmasti. Ei syrkkejä samaan terraan kun eivät vaan ole laumaeläimiä! ;)


    • aippu_

      Olen hankkimassa talvikkoa. Olisko kellään ylimäärästä Mini Duna hamsterin häkkiä , olis tarpeen?. Voisin ostaa halvalla.

    • 8+5

      Nuo eläinsuojelulain suosituskoot häkille ovat aivan mitättömiä. Kannattaa ostaa mahdollisimman iso.

    • Topi9

      Joo saako kääpiö hamstereitä olla samassa häkissä ja olisko harmaa värinen ja olisko se nyt tiara tyttö tai onko niitä ruskeita värisiä ?

      • Kyllä saa mutta niiden pitää olla samasta poikueesta ja samaa sukupuolta. Kannattaa lisäksi varautua siihen, että ne joudutaan jossain elämänsä vaiheessa erottamaan (varsinkin, jos kyseessä on talvikko tai roborovski). Roborovskit soveltuvat vain hieman kokeneemmille hamsterinhoitajille. Syyrialaisia hamstereita ei sitten saa pitää muiden hamstereiden kanssa. Muistakaa se!

        Talvikoita ainakin on harmaan värisinä. Kyseisen värin nimi on "normaali". Roborovskeilla ruskea on perusväri. Tämäkin väri on nimeltään "normaali". :)


    • jyrsijätieto

      Talvikoita on 2 eri väriä, safiiria ja normaali. Safiirilla on sinertävän savunharmaa turkki, normaalilla ruskeahko jossa hieman tummanharmaata. Molemmilla väreillä esiintyy helmikuviointia, eli hamsteri on lähes valkoinen mutta selkäjuova paljastaa onko normaali vai safiiri, siinä on niiden perusväriä, lisäksi osa karvoista selässä ovat sen värisiä. On myös nähty laikukas talvikko...

    • Anonyymi

      Itekin meinasin hankkia hamsterin meinasin talvikkoa mut mietin et kuinka paljon pitää säästää hamsteriin ja sen tarvikkeisiin?

      • Anonyymi

        Ite hamsteri makso 45€ ja tavarat joku 40€ mut häkin löysin tori.fi 40€ Häkin kaikki ruoho puru yms. Eli siis suosittelen kattoo jostai sivustolta käytettyi😊


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      194
      1855
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      117
      977
    3. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      127
      902
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      755
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      210
      704
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      656
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      60
      655
    8. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      21
      624
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      602
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      568
    Aihe