Perskule, kysessä Suzuki GSX 1400 ja pitäisi rattaat/ketjut vaihtaa, onko eturattaassa "vasemmat" kierteet vai ihan normi oik.kierre?, tuntuu mutteri olevan helkutin tiukassa.
Vastaukset 7
- jonne45444565ootsä:D
jonne
- moni muukin aaron
töttöröö
- Motskarisetä
Jopa taas on "vitsikkäitä" vastauksia asialliseen kysymykseen. Ihan naurattaa, hehhehhee... Vakavasti ottaen vastailen yleisellä tasolla jotain, koska kukaan paremmin asiaa tunteva ei ole vaivautunut. Itse olen vaihtanut joskus kevari Suzukiin ja Yamaha Diversioniin ketjut ja rattaat. Molemmissa on etuhammasratas tullut spooriin, ja on lukittu paikoilleen mutterilla ja mutterin päälle taivutettavalla peltisellä lukitusprikalla. Kierteet mutterissa ovat olleet ihan normi kierteet. Jos pyörässäsi on tuollanen lukitusprikka, joka täytyy avata meisselin ja vasaran avulla voinet olla lähes sataprosenttisen varma, että kierteet ovat normaalit.
- GSX-mies
Oikeakätinen kierre on 1400:n eturattaassa. Laita ykkösvaihde päälle ja "lukitse" tarvittaessa takapyörä niin ettei pääse pyörimään. Kun avaat, ota ensin vaihteistosta "tyhjät pois" ja käytä vain hylsyä ja vääntövartta.
Älä käytä paineilmakäyttöistä mutterinavaajaa! Paineilmapistoolilla "hakkaat" vaihteiston rattaita vastakkain, jolloin rattaat voivat murtua. Tiedän ainakin yhden tapauksen, jossa kaveri hajoitti 1. vaihteen rattaat paineilman kanssa säheltäessä..- 600f
Paree olis käyttää pelkkää jarrua rattaan lukitsemiseen. Kaveri mopon päälle jarrua painamaan, ei tule ainakaan vaihteisiin rasitusta.
- olipa ähellys
Suzuki bandit 600. Normaali kierre, oli pirun tiukassa,etupyörä nurkkaa vasten,koivuhalko takapyörän väliin,apumies istumaan pyörän selkään jarruttamaan.Metrin jatkovarsi ja tueksi alle autopukki, sitten seisten heijaamalla lopulta naksahti auki.
- TL1000R
Just Telluun rattaat vaihdoin. Eturattaan pultti vaatii vaan voimaa... Takapyörä lukkoon, vanteen ja svingin väliin puuta. 160cm jatkoa ja jatkon päähän 95kg painoa niin johan aukes. Meinasi kyllä usko loppua metrin jatkon kanssa äheltäessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde1131603- 125989
- 47941
MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku101928Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j57787- 45652
- 64632
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan236618- 34617
- 51588