Eturattaan irroitus

Etten riko vahingoss

Perskule, kysessä Suzuki GSX 1400 ja pitäisi rattaat/ketjut vaihtaa, onko eturattaassa "vasemmat" kierteet vai ihan normi oik.kierre?, tuntuu mutteri olevan helkutin tiukassa.

7

3231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jonne45444565ootsä:D

      jonne

      • moni muukin aaron

        töttöröö


    • Motskarisetä

      Jopa taas on "vitsikkäitä" vastauksia asialliseen kysymykseen. Ihan naurattaa, hehhehhee... Vakavasti ottaen vastailen yleisellä tasolla jotain, koska kukaan paremmin asiaa tunteva ei ole vaivautunut. Itse olen vaihtanut joskus kevari Suzukiin ja Yamaha Diversioniin ketjut ja rattaat. Molemmissa on etuhammasratas tullut spooriin, ja on lukittu paikoilleen mutterilla ja mutterin päälle taivutettavalla peltisellä lukitusprikalla. Kierteet mutterissa ovat olleet ihan normi kierteet. Jos pyörässäsi on tuollanen lukitusprikka, joka täytyy avata meisselin ja vasaran avulla voinet olla lähes sataprosenttisen varma, että kierteet ovat normaalit.

    • GSX-mies

      Oikeakätinen kierre on 1400:n eturattaassa. Laita ykkösvaihde päälle ja "lukitse" tarvittaessa takapyörä niin ettei pääse pyörimään. Kun avaat, ota ensin vaihteistosta "tyhjät pois" ja käytä vain hylsyä ja vääntövartta.
      Älä käytä paineilmakäyttöistä mutterinavaajaa! Paineilmapistoolilla "hakkaat" vaihteiston rattaita vastakkain, jolloin rattaat voivat murtua. Tiedän ainakin yhden tapauksen, jossa kaveri hajoitti 1. vaihteen rattaat paineilman kanssa säheltäessä..

      • 600f

        Paree olis käyttää pelkkää jarrua rattaan lukitsemiseen. Kaveri mopon päälle jarrua painamaan, ei tule ainakaan vaihteisiin rasitusta.


    • olipa ähellys

      Suzuki bandit 600. Normaali kierre, oli pirun tiukassa,etupyörä nurkkaa vasten,koivuhalko takapyörän väliin,apumies istumaan pyörän selkään jarruttamaan.Metrin jatkovarsi ja tueksi alle autopukki, sitten seisten heijaamalla lopulta naksahti auki.

    • TL1000R

      Just Telluun rattaat vaihdoin. Eturattaan pultti vaatii vaan voimaa... Takapyörä lukkoon, vanteen ja svingin väliin puuta. 160cm jatkoa ja jatkon päähän 95kg painoa niin johan aukes. Meinasi kyllä usko loppua metrin jatkon kanssa äheltäessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      123
      4401
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      156
      3727
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      103
      3486
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2839
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      135
      1780
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      38
      1582
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      18
      1228
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      20
      1202
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1154
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1150
    Aihe