Eturattaan irroitus

Etten riko vahingoss

Perskule, kysessä Suzuki GSX 1400 ja pitäisi rattaat/ketjut vaihtaa, onko eturattaassa "vasemmat" kierteet vai ihan normi oik.kierre?, tuntuu mutteri olevan helkutin tiukassa.

7

3137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jonne45444565ootsä:D

      jonne

      • moni muukin aaron

        töttöröö


    • Motskarisetä

      Jopa taas on "vitsikkäitä" vastauksia asialliseen kysymykseen. Ihan naurattaa, hehhehhee... Vakavasti ottaen vastailen yleisellä tasolla jotain, koska kukaan paremmin asiaa tunteva ei ole vaivautunut. Itse olen vaihtanut joskus kevari Suzukiin ja Yamaha Diversioniin ketjut ja rattaat. Molemmissa on etuhammasratas tullut spooriin, ja on lukittu paikoilleen mutterilla ja mutterin päälle taivutettavalla peltisellä lukitusprikalla. Kierteet mutterissa ovat olleet ihan normi kierteet. Jos pyörässäsi on tuollanen lukitusprikka, joka täytyy avata meisselin ja vasaran avulla voinet olla lähes sataprosenttisen varma, että kierteet ovat normaalit.

    • GSX-mies

      Oikeakätinen kierre on 1400:n eturattaassa. Laita ykkösvaihde päälle ja "lukitse" tarvittaessa takapyörä niin ettei pääse pyörimään. Kun avaat, ota ensin vaihteistosta "tyhjät pois" ja käytä vain hylsyä ja vääntövartta.
      Älä käytä paineilmakäyttöistä mutterinavaajaa! Paineilmapistoolilla "hakkaat" vaihteiston rattaita vastakkain, jolloin rattaat voivat murtua. Tiedän ainakin yhden tapauksen, jossa kaveri hajoitti 1. vaihteen rattaat paineilman kanssa säheltäessä..

      • 600f

        Paree olis käyttää pelkkää jarrua rattaan lukitsemiseen. Kaveri mopon päälle jarrua painamaan, ei tule ainakaan vaihteisiin rasitusta.


    • olipa ähellys

      Suzuki bandit 600. Normaali kierre, oli pirun tiukassa,etupyörä nurkkaa vasten,koivuhalko takapyörän väliin,apumies istumaan pyörän selkään jarruttamaan.Metrin jatkovarsi ja tueksi alle autopukki, sitten seisten heijaamalla lopulta naksahti auki.

    • TL1000R

      Just Telluun rattaat vaihdoin. Eturattaan pultti vaatii vaan voimaa... Takapyörä lukkoon, vanteen ja svingin väliin puuta. 160cm jatkoa ja jatkon päähän 95kg painoa niin johan aukes. Meinasi kyllä usko loppua metrin jatkon kanssa äheltäessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      232
      9666
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      121
      6652
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      48
      6204
    4. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      79
      4657
    5. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      4460
    6. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      34
      3439
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      57
      3124
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      28
      3045
    9. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      25
      3008
    10. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      26
      3003
    Aihe