Kotkaniemi myyntiin

Vesa ostaa

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288587485361.html
Kyläkauppias Vesa Keskinen kertoo tiedotteessaan, että hän on tarjonnut miljoona euroa ex-presidentin kodista.
IS kertoi viime viikolla valtion aikeista myydä vanhoja kiinteistöjään.
Yksi myyntiin tulevista kohteista on presidentti P .E. Svinhufvudin koti.
Luumäellä sijaitsevasta Kotkaniemen hinnaksi on arvioitu 400 000 euroa.
- Tarjoudun ostamaan isänmaallisessa hengessä kyseisen kohteen. Ei hänen kotiansa saa myydä venäläisille eikä muillekaan ulkomaalaisille.
- Olen patriootti henkeen ja vereen. Jään odottamaan Suomen valtiolta vastausta tarjoukseeni - miljoona euroa, Keskinen sanoi toimituksille lähettämässään tiedotteessa.
Svinhufvudin pojanpoikaa Jorma Svinhufvudia huolettavat Suomen valtion aikeet myydä presidentin kotitila Kotkaniemi.
Svinhufvud ihmettelee viikonlopun Ilta-Sanomissa julkaistussa artikkelissa, kuinka vähän Museovirasto arvostaa hänen isoisäänsä, jota pidetään päähahmona poliittisessa taistelussa, jonka lopputulos oli irtaantuminen Venäjästä ja itsenäinen Suomi.

3

360

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Säilytetään tämä

      Suomessa vallitsee sellainen ilmapiiri,että kaikki mitä voidaan muuttaa rahaksi muutetaan myös.Siis silkkaa itsekkyyttä ja rahanahneutta.Missään sivistysvaltiossa ei edes keskusteltaisi moisesta asiasta,vaan olisi kunnia-asia säilyttää tälläiset kohteet.Keskustelu nykysuomessa pyörii Guggenheim museoiden yms. ympärillä,vaikka perusasiat ovat rempallaan.Näin naapurikuntalaisena uskon,ettei teillä Luumäkeläisillä ole aikomusta päästää kyseistä rakennusta sen enempää markkinamiehille kuin laukkuryssillekkään.Kävijämäärät voisivat mielestäni kasvaa roimastikin,mutta jo tie mikä vie presidentin talolle on aikamoinen kärrypolku.Toki kaikki maksaa,mutta tätä vartenhan mm. rahapeliyhtiöt jakavat rahoja hyviin kohteisiin.Tämä jos mikä on rahansa ansainnut.

    • hohoi

      Mitä vanhoilla tyhjillä taloilla ,tyhjillä kirkoilla sun muilla museoilla . turhan panttina tekee, kun on ihmisiä jotka tarvitsisivat edullisia asuntoja .turhaa palvontaa tyhjät talot. auttakaa mieluummin vanhuksia jotka ovat aikanaan verot maksaneet..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      74
      916
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      809
    3. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      143
      774
    4. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      732
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      647
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      629
    7. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      179
      546
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      32
      539
    9. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      513
    10. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      46
      512
    11. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      65
      496
    12. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      484
    13. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      75
      483
    14. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      37
      451
    15. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      446
    16. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      443
    17. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      1
      443
    18. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      31
      436
    19. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      61
      430
    20. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      74
      426
    Aihe