Muistot, yksinäisyys ja kirjoitushalu toi minut kurkistamaan palstalle.
Muistan lyylin, muorin, hajupojan ja monta muuta.
Politiikka noudattaa Suomessakin luonnon lakia, joka kuuluu
Joka nousee ylös, laskee taas kerran alas. Demareilla on nyt laskuaika.
Nyt pohdiskellaan, kenestä uusi puheenjohtaja. Ajankohtaisesssa vieraili puhekone Krista Kiuru, joka varmasti on vähintään ehdokas Urpilaisen seuraajaksi. Toinen suosikki on Matti Landtman, pituudessa n. tupla Kiuru ja asiallinen ja osaavakin.
Mistä vasemmisto voi löytää keinot kamppailla vallasta nykypäivänä kun raha ja vain raha, kaikki ratkaisee.
Muistan lyylin, muorin, hajupojan ja monta muuta.
Politiikka noudattaa Suomessakin luonnon lakia, joka kuuluu
Joka nousee ylös, laskee taas kerran alas. Demareilla on nyt laskuaika.
Nyt pohdiskellaan, kenestä uusi puheenjohtaja. Ajankohtaisesssa vieraili puhekone Krista Kiuru, joka varmasti on vähintään ehdokas Urpilaisen seuraajaksi. Toinen suosikki on Matti Landtman, pituudessa n. tupla Kiuru ja asiallinen ja osaavakin.
Mistä vasemmisto voi löytää keinot kamppailla vallasta nykypäivänä kun raha ja vain raha, kaikki ratkaisee.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Entäs jos tehtäs täydellisesti organisoitu muutaman pankin ryöstö. Kukas nyt epäilis muutamaa mummelia.
Siitä vaan! Tarvitsetko neuvoja?
Siitä vaan! Ottakaa vielä rahakkaita rouvia mukaan, ei synny edes epäilyjä.
Annan neuvoja jos pyydetään.
Joitakin vuosia sitten oli televisiossa sketsi, missä jotkut hölmöt äijät yrittivät pankkiryöstöä. Heillä oli kirjoitettu kilpi, missä luki; "Tämä on röstö", Sitä he näyttivät pankin kassaneidille.
Me olisimme, minä ainakin juuri tuollainen "röstön" yrittäjä, meinaan, että teen niin paljon lyöntivirheitä tässä koneella.Enkä edes pyytele anteeksi, sillä meitä "röstöläisiä" on muitakin ja ymmärrämme hyvin toistemme kirjoitusta.
Näin pilattiin tämäkin ketjun aloitus, ihan asiattomia vastauksia,,,,
Mielestäni niitä vanhoja ketjuja on pyörinyt jo ijät ja ajat palstalla, että riittäis jo ne höpö , höpö ketjut. Näyttää olevan ihan sama mikä aihe on aloittajan tarkoitus, niin nämä ketjut muovautuu omia teitään kulkeviksi,
Niinpä, ei tämäkään viesti osunut ketjun aiheeseen, kaiketi höperehtiminen kuuluu jo tämän ikäluokan osaamistasoon. Jokainen taaplaa tyylillään, onneksi vielä jaksetaan kirjoittaa, mitä sitten kun palsta ammottaa tyhjyyttään?
Politiikkaan mennäkseni, aina joku nostetaan ylimmäksi, nyt kestusta kulkee etunenässä Juha Sipilän varjolla, Juttaa kammetaan ulos, muttaei vielä ole Antti Lintmanin aika, liian vähän poliittista kokemusta, sanokaa mitä sanotte!
Enpä nyt ihan syyttäiisi. Avauksessani kirjoitin rahasta ja siinä mielessä on sussm. ihan oikeassa.
ettei juuri kukaan aloiruksia tee. muutama määrää palstan hengen.
Vastaukseni olin tarkoittanut vähän laajemminkin.
Kamppaileeko vasemmisto rahan valtaa vastaan?
Kamppaileeko enää mikään puolue?
Kamppaileeko enää kukaan yksittäinen ihminen?
Epäilen.
Oma minä ja muutama mahdollinen läheinen, omat kyynärpäät ja raha, siinä useimpien välittäminen.
Mitä rikkaampia, mitä tietävämpia ihmisistä on tullut, sitä vähemmän on yhteisyyttä, yhteenkuuluvuutta.
Ollaan kuin kivikauden ihmiset. Näkymätön nuija kädessä raivataan omaa tilaa, "Pois alta risut ja männynkävyt", kunhan me pärjäämme.
Raha ratkaisee, kuin Irwin lauloi.
Rartaisseeko demarien mahdollinen nokkahenkilön vaihto mitään? Epäilen.
Keskusta oli tosi onnekas, kun sai Sipilänsä. Heitä ei ole monta.
I : llä on Juha Sipilä, hyvä ihminen hän on. Kunpa hän pääsisi hoitamaan valtion asioita!
Juuri noin! Sipilä ajaa itsensä politiikkaan ja niin hänellä on lähes kaikki hyvät avut.
Korkeasti oppinut (dipl. ins.). teollisuustietoa omasta yrityksestä, joka jopa menestyi. Ihmisenäkin S. vaikuttaa kansanläheiseltä mieheltä.
Ehkä Sipilän mallilla oppivat puolueet valitsemaan ehdokkaiksi henkilöitä, joilla on asiantuntemusta paremmin kuin nuorilla oppineilla.
Meidän valtiomme kyllä alkais tulla paremmin toimeen,kun poistettais leskeneläke
sehän vuosikymmenien tehty päätös,kun naiset lapsia maalaistaloissa olivat aina raskaana,jos mies kuoli ,niin turvaksi.
Toinen tärkeä lapsilisät rikkauden mukaan -ei rikkaat lisiä tartte. Niin ja kolmas
remontti avustus ei köyhät voi niitä käyttää,koska ne on maksettava,kun työ on tehty ja korvaukset saa vasta vuoden vaihteessa..
Köyhän elämä on sellaista.... Rikkaille ne on vaan hyödyksi...
Suomessa on kaikki hyvin, on eläkkeitä hyvin monenlaisia.