Boxi Gallup

Nyt käsi sydämelle ja kertokaa, mikä digiboxi teillä on. Onko ollut ongelmia, minkä laisia, oletteko olleet boxiinne tyytyväisiä, yms.

Pidetään tämä sitten asiallisena.
Ei provoja eikä muutakaan keksittyä infoa.

No niin.
Meikäläisellä on Finluxin C-420
Olen ollut ja olen edelleen tyytyväinen ko. boxiin.
Ei ongelmia, etenkin kun viime päivityksessä boxin ominaisuuksiin lisättiin tekstityksentausta mahdollisuus.
51038
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sama vehje, mutta T-mallinen. Siis Finlux T-420. Erinomainen vehje; ei ole tarvinnut IVO-buuttia lähes puoleen vuoteen muuta kuin päivityksen jälkeen. Kuva ja ääni ensiluokkaiset, kanava vaihtuu suht. nopeasti ja tekstitys ja äänisynkka aina kohdallaan. Kuvasuhteen vaihto toimii kuin entisajan junan vessa.
On niitä miinuksiakin muutama:
- digiäänen taso optisen liitännän kautta matalahko
- teksti-tv aika surkea, lähinnä hätävara. Vain muutaman sivun muisti ja fontti himmeä. Telkkarin teksti-tv toimii ongelmitta digikanavillakin onneksi.
- jostakin syystä CVBS-videolla kuvan yläosa välkähtelee hieman. RGB:llä ei tätäkään ongelmaa.
- EPG vaihtaa kanavaa kun kyselee viereisten kanavien ohjelmatietoja.
- vähän iso loota eikä kovin simiä hivelevä muotoilu naamataulussa.

Plussien painoarvo tässä tapauksessa paljon suuurempi kuin miinusten.

Äänestä

On tämmönen halpaboksi mutta toimii ihan riittävän hyvin. Tosin en odottanut mitään ihmeitä kun oli niin halpakin. Kanavat vaihtuu hitaasti. Mitään hienouksia ei ole. EPG on ylen kanavilla ruotsinkielinen. Mutta kuva näkyy ja se on pääasia.

Aikaisemmin oli United mutta vein sen takaisin kun ei toiminut ollenkaan.

Äänestä

Ihan ok perusvehje, jos sieltä vaan tulis parempaa ohjelmaa :)

Käyttöliittymä bugaa ajoittain ja kaukosäädin on vähän epälooginen, mutta tekniikka pelaa muuten. Tarkalla katsomisella huulisynkassa voisi olla parantamisen varaa. Haittaa siitä ei kuitenkaan ole. Tekstitys toimii ja kanavat vaihtuvat ripeästi. Teksti-tv löytyy televisiosta, joten sitä en edes kaipaa. Kyllä Humaxissa on riittävästi vastinetta 149 eurolle.

Äänestä

tf-PVR5000t. Tuplatuneri ja 80gB kiintolevy. Tykkään tykkään kovasti tykkään.

Äänestä

Ostin vasta toissapäivänä, joten
en ole kerinny paneutumaan asiaan.
Mutta ensituntuma on hyvä.
On vaikuttanut toimivan täysin.
Voisko joku kertoa noista päivityksistä.
Mitä ne käytännössä merkitsee?
Tulee päivitysten mukana tulevaisuudessa
"vaikka mitä" uutta?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sytkäri kirjoitti:

Nyt käsi sydämelle ja kertokaa, mikä digiboxi teillä on. Onko ollut ongelmia, minkä laisia, oletteko olleet boxiinne tyytyväisiä, yms.

Pidetään tämä sitten asiallisena.
Ei provoja eikä muutakaan keksittyä infoa.

No niin.
Meikäläisellä on Finluxin C-420
Olen ollut ja olen edelleen tyytyväinen ko. boxiin.
Ei ongelmia, etenkin kun viime päivityksessä boxin ominaisuuksiin lisättiin tekstityksentausta mahdollisuus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu