Olen ostamassa toista kakkospuhelinta enkä halua uutta numeroa käyttööni. Ilmeisesti Sonera on ainoa, joka tarjoaa multisim palvelun.
Voiko laitteet olla yhtäaikaa päällä, uusi ja vanha puhelin? Miten puhelu ohjautuu? Soiko siis molemmat laitteet yhtäaikaa ja ei haittaa kumpaa vastaa vai pitääkö toisen laitteen olla pois päältä silloin kun toista käyttää? Voiko nettiä käyttää kummassakin puhelimessa samanaikaisesti?
Multisim esittely Soneran sivuilla on kyllä aikalailla minimaalinen. Itse palvelusta en saanut paljon irti.
Sonera multisim
5
806
Vastaukset
Morjesta,
Molemmat puhelimet soivat yhtä aikaa, ja kun toiseen vastaa niin toinen puhelin lopettaa hälyttämästä. Jos tulee tekstari ja molemmat puhelimet ovat päällä, viesti tulee molempiin laitteisiin. Nettiä voi käyttää yhtä aikaa molemmilla laitteilla, niinkuin vaikka puheluitakin. Ainoa rajoitus on oikeastaan se että multimediaviestit toimivat vain pääkortilla.
Luitko läpi tältä sivulta olevan palvelukuvauksen (PDF) --> http://bit.ly/13JFkeZ, siellä asiaa on avattu kattavammin. Ja jos heräsi lisää kysyttävää niin kysy ihmeessä, autan mielelläni :)
Tero@SoneraPartio
www.sonera.fi/sonerapartio- apkirjoittaja
Kiitos tiedosta!
- Kimmo S
"Nettiä voi käyttää yhtä aikaa molemmilla laitteilla"
Kuluttavatko molemmat laitteet samaa data-pakettia? Palvelukuvauksesta tämä ei käynyt ilmi (siellä kyllä mainittiin, että rinnakkaisliittymässä on "Data Perus" ja "Lähtevä Basic Data", mutta en osaa tulkita, mitä nämä tarkoittavat). Kimmo S kirjoitti:
"Nettiä voi käyttää yhtä aikaa molemmilla laitteilla"
Kuluttavatko molemmat laitteet samaa data-pakettia? Palvelukuvauksesta tämä ei käynyt ilmi (siellä kyllä mainittiin, että rinnakkaisliittymässä on "Data Perus" ja "Lähtevä Basic Data", mutta en osaa tulkita, mitä nämä tarkoittavat).Moro Kimmo S,
Hyvä kysymys! Kyllä kuluttavat, data juoksee pääkortin kanssa samasta paketista niinkuin myös puhelut ja viestit.
Katsoin itsekin tuon palvelukuvauksen enkä löytänyt minäkään tuosta mainintaa. Sonera.fi-sivulla siinä missä kerrotaan Multi-SIM:stä niin siellä lukoo:
"Kun sinulla on uusi Sonera Sopiva -liittymä ja Multi-SIM, voit käyttää rinnakkaiskortilla kaikkia liittymäsi palveluja, myös nettiä."
Mutta voisi olla kieltämättä selvemmin ilmaistu :)
Ja niinkuin nimimerkki "710user" kirjoittaa niin homma menee just näin, tästä on maininta palvelukuvauksessa; soitonsiirtoja ei saa käyttää sillon kun käyttääpi Multi-SIM -palvelua. Muuten pukkaa soijaa eli silloin voipi olla ettei puhelut yms toimi kunnolla sen jälkeen. Hyvä muistutus!
Tero@SoneraPartio
- 710user
Itsellä ollut soneran multisim jo ainakin aika monta vuotta... 2008 varmaa....
Sen muistan alusta, mikä kannattaa viestittää nyt muillekin, että ÄLKÄÄ MUUTTAKO PUHELUN SIIRTO ASETUKSIA MITENKÄÄN. Sinne ei pidä sitten multisimin yhteydessä tehdä minkaanlaisia soitonsiirtoasetuksia. Muuten voi soijaa pukata!
Nyt kun on tämä SoneraSopiva, nii tuo on kätevä, kun sen sirun multisirun voi heittää nettitikkuun, nii saa lähettää pitkät tekstarit tai sitten läppäriä voi käyttää melko vapaasti skandialueella ja baltiassa. Tosin ilo laajenee 1.7.2013, kun koko euroopan roaminghinnoittelu yhdistyy!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 826205
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t293733törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/253075Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3631664- 331368
- 261292
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11916Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi42873Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11860- 42819