Steriloinnin jälkeinen virtsankarkailu?

sumppi1

Hei Rotikka narttujen omistajat jotka ovat steriloineet koiransa (iästä riippumatta).
Voitteko kertoa onko tullut virtsankarkailua mikä on ilmeisesti aika yleistä keskikokoisilla ja suurilla koirilla?
Oletteko huomanneet että koira olisi rauhallisempi kuin ennen leikkausta (ei apaattinen/masentunut vaan "aikuisempi rauhallinen")?
Onko kenenkään koiralle tehty sterilointia tähystyksellä? Me päädyttiin tähän vaihtoehtoon avoleikkauksen sijasta, aika tähystysleikkaukseen meidän koiralla 1,kk kuukauden kuluttua, tätä ennen haluaisin vielä tietää kokemuksianne, kiitos!

3

364

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sissi11

      Minulla on kahdelta rotikalta poistettu kohtu. Toiselta hieman iäkkäämpänä, toiselta nuorena. Vanhemman koiran kohdalla elämänlaatu parani huomattavasti ja leikkaus oli todellinen "nuorennusleikkaus". Nuoremman kohdalla ei mitään merkkejä suuntaan tai toiseen. Mitään ongelmia ei leikkaukset tuoneet tullessaa, ei edes sitä paljon puhuttua painon nousua. Minulla on neljältä isolta koiralta poistettu kohtu, eikä mitään negatiivia seurauksia ole ikinä tullut. Onnea matkaan ;)

      • sumppi1

        Kiitos Sissi11, kiva kuulla. Hyvää jatkoa sinulle ja koirillesi! :)


    • Edesmennyt rotkonarttuni steriloitiin jo alle kaksivuotiaana. Koskaan ei ollut virtsankarkailu, ja eli reilu 12 vuotta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      83
      1109
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      922
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      739
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      57
      680
    5. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      595
    6. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      30
      592
    7. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      174
      578
    8. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      576
    9. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      136
      568
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      555
    Aihe