2 elementtiä, 1 vahvari..?

Moro, itellä on paha pulma sinänsä että uskaltaakos kytkeä 2.elementtiä...

elementti ois tämä.. http://www.hifitalo.fi/spl_dynamics_v-300_12

vahvistin olisi... http://www.fanaticaudio.com/tuotteet.php?tuoteryhma=2&valmistaja=4&tuote=2397

itellä ollut sama kokoonpano 1 elementillä aiemmin...
880
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Linkki vahvistimeen ei toimi, mutta mikäli se tukee 2ohm monokuormaa niin toki

Äänestä

Neljän ohmin monokuormalle tuo näyttäisi olevan tarkoitettu.
Vaikka yhden elementin todellinen impedanssi ei 4 olekkaan(ja kahden kaksi), niin aina on jonkinlainen riski rikkoa vahvistin.

Yksi vaihtoehto on ajella noita stereona, missä ei kyllä ole mitään oikeaa järkeä autokäytössä. Parempi silti sekin kuin kytkeä sarjaan epätasaisen jännitteen jakautumisen vuoksi.

Suosittelen hankkimaan toisen vahvistimen mikäli elementtejä näet tarpeelliseksi lisätä tai sitten väliaikaisratkaisuna soittelemaan stereona.

Äänestä

En välttämättä tarpeelliseksi koe 2. elementtiä, mutta kokeilumielessä kyllä. koska ei ole koskaan ollut 2. elementtiä kiinni. :))

Äänestä

erkkasarjaa en käytä. Pelkkiä koaksiaalia vaan on nämä ns pikku-kajuttimet..
5.25" etuovissa. (pari)
6x9" hattuhyllyllä.(pari) 4" hattuhyllyllä.. teetti työtä vähän tehä lastusta moinen hatttuhylly.. Vaikkakin ekaa kertaa tein.

Äänestä
  • Eikö koaksiaalien suuntaavuus etuovissa ole aika heikonlaista?

    No jokatapauksessa kannattanee varat tuossa tapauksessa varmaankin sijoittaa johonkin muuhun kuin elementtiin josta ei irtoa mitään todellista hyötyä. Kuten esim. vahvistimeen, erillissarjaan tai vaikka dsp mankkaan tai mittalaitteisiin mikäli ei vielä ole. Helvetin tylsä ehdotus, anteeksi. Painelen takaisin viihde / julkkikset osioon hajoilemaan, nähdään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hifistix.. kirjoitti:

Moro, itellä on paha pulma sinänsä että uskaltaakos kytkeä 2.elementtiä...

elementti ois tämä.. http://www.hifitalo.fi/spl_dynamics_v-300_12

vahvistin olisi... http://www.fanaticaudio.com/tuotteet.php?tuoteryhma=2&valmistaja=4&tuote=2397

itellä ollut sama kokoonpano 1 elementillä aiemmin...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu