Kyllä harmittaa ihan p....... nyt ovat lopettaneet linjan 33, kekkolantiellä jäädään ilman Jyväskylän liikentteen kyytiä.
33 lopetettu
keskustaan
18361
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Sepä ikävää. Sillä pääsi linja-autoa vaihtamatta hyvin Kuokkalasta Palokankeskukseen ja Kirriin.
Voi harmi, samalla reitillä minäkin...
Harmittaa täälläkin, vaikkei pitkä matka 5:lle olekaan......
Eikä ikinä voida antaa edes ennakkovaroitusta, että tämä lopetetaan, jossei käyttäjämäärät lisäänny.
Minäkin menin joskus kouluun tuolla sieltä Kekkolasta -> Rajakadun kauppaoppilaitokseen, kun kauppaoppilaitos oli vielä Rajakadulla, nythän se on Viitaniemellä, IT::n vanhoissa tiloissa ellei ole taas muuttanut.
Mua harmittaa se, että en pääse edes seitsemän kilometrin mittaista matkaa aamulla jyväskylän liikenteen busseilla töihin viikonloppuaamuina keskustan toiselta laidalta toiselle laidalle. Kuitenkin maksan sen kohtuuttoman kalliin kk-lipun. Tämän kokoisessa kaupungissa pitäisi olla toimiva julkinen liikenne.
Heinäkuussa 2014 alkaa kilpailutettu joukkoliikenne Jyväskylässä. Tuolloin bussi numero 5 kulkee Kekkolantien kautta.
Onko varmaa? Vai omaa päättelyä? Tulee silti pitkä talvi odottelua. Harmittaa kun ei illalla pääse keskustasta bussilla kotiin. Täytyy aina kävellä yli puolet matkasta. Eli mieluummin kävelee sitten koko matkan kun maksaa tyhjästä. Aina vaan ei pysty kävelemään, esim talviliukkailla, flunssassa, vesisateessa.
Kulkee mikäli pysyy ehjänä koko matkan.
Pitäisi olla varmaa, eikä ole omaa päättelyä, kaupungin sivuilta luin. http://jkl.fi/kadut/joukkoliikenne siellä alhaalla on loppuraportti ja linjakohtaiset reittikartat, jos haluaa itse tutustua suunnitelmiin.
Kiitos asiallisesta vastauksesta, joita täällä harvoin saa.. Kävin katsomassa linjakartan - aikamoista kiemuraa joutuu jatkossa viitonen heittämään. Mutta parempi se kuin ei mitään. Olisivat muuttaneet sen jo nyt, ettei tarvitse pitkää rospuuttoa olla ilman bussiyhteyttä
Bussi 8 menee kekkolantietä kerta päivään kello 7,25...... per... eipä mennyt tänään, tuli vapaapäivä koulusta..
Eipä ole tämmösiä ongelmia kun löytyy 2 autoa talon pihasta ja 1 tallista.
No koska saat korttisi takaisin. Jo toinen käry huuruissa.
Mitäs niillä kulkukelvottomilla kärryillä! Eikö jo ole tullut huomautusta, koska autonromut ruostuvat pihassa? Onneksi se surkein jäi sinne talliin- työnnä se toisten joukkoon ulos. Vitsihän tämä - onnea rikkaalle, jonka ei tarvitse käyttää julkista liikennettä! Me muut voimme keskustella tästä asiasta, koska tiedämme siitä enemmän. Kiitos linja-autokuskeille, jotka rymyävät reittinsä läpi huonoista linja-autoista huolimatta!
Minä ajan taksilla,se on mukavaa,se on kätevää ja nopeaa. Se tulee ovelle kun tarvitsen ja vie minut minne tahdon. Se tuo kotiin kapakasta tai vie mummolaan kahville, aina ovelta ovelle.
Mikäs se osasto 33 olikaan keskussairaalassa joskus? Sitä kaipailet?
31 tulee sen tilalla. :)