Oudon niukat kuukautiset, kaikenlaista oirehdintaa, raskaanako?

Vai kuvittelenko?

Heippa,

onko kellään kokemusta, että olisi tullut jonkinlaiset menkat ja silti olisi raskaana? Mulla tuli viimesimmät menkat ihan ajallaan, mutta kesti vaan 2 päivää (normaalisti 4-5) ja oli senkin hetken ajan tosi niukat. Nyt menkoista on 1,5 viikkoa, ja mulla on menkkamaisia alavatsakipuja, aina välillä vähän etova olo (erityisesti nälkäisenä), välillä myös paleltaa, tissit vähän kipuilevat. Jos kierto olis siinä vaiheessa, että odottelisin menkkoja alkavaksi, pitäisin näitä kaikkia oireita vaan mielikuvituksen tuotteina, koska toivon vauvaa tosi kovasti. Mutta nyt kun olin jo heittänyt toivoni tuon kierron osalta, kun ne menkat kumminkin tuli, niin en kai kuvittelekaan näitä oireita? Joo. Meen ostaan raskaustestin nyt.

9

2679

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oleelliset tiedot kiitos

      Ikä ja parisuhteen kesto?

      • Ap.

        Niistäkö pystyt päättelemään, olenko raskaana vai en? No olenpa kuitenkin, plussa tuli testiin! :D


      • heidu85
        Ap. kirjoitti:

        Niistäkö pystyt päättelemään, olenko raskaana vai en? No olenpa kuitenkin, plussa tuli testiin! :D

        Onnea plussasta!!:)


      • äititeresa
        Ap. kirjoitti:

        Niistäkö pystyt päättelemään, olenko raskaana vai en? No olenpa kuitenkin, plussa tuli testiin! :D

        Onnea! :)


    • Oletko koska lopettanut ehkäisyn? Vai mikä tilanne on?

      Valemenkkoja voi tulla vielä raskauden alkuaikoinakin.
      Mutta todennäköisemmin kyseessä on kroppasi keino palautua "luomi menkkoihin".

      Nuo oireet kun tosiaan sopivat myös menkkaoireiluun. Koska menkkasi pitäis alkaa? Millainen kuukautiskierto?

      Mikäli menkkoja ei näy ajallaan, tee testi.. Mikäli näyttää negaa ja menkkoja ei edelleen kuuluu, seuraava testi viikon päästä.

    • hmm..

      Ap. on kertonut 10.8. saaneensa plussan.....

      • mielikuvitus laukkaa

        Mulla kans samoja oireita.. kuukautisiin alkamiseen kuitenki vielä 6 pv et kattoo nyt.... Maha "pömpöttää"(johtuneen muusta turvotuksesta) ja kuvottaa syödä,mikään ei tahdo pysyä sisällä.. (ajatus itelläki et varmaan vain kuvittelen) ikääki 25 v ja lasta yritetty 2 vuotta...


    • rejpe

      Tiedän muutamia joilla tullut kuukautiset vaikka on jo tärpännyt :) Oletko tehnyt testin jo? Nuo oireesi voivat myös olla ovulaatioon viittavia, alavatsakivut ainakin voivat0 olla oviskipuja. Sinulla varalta heiluttelisin peittoja, varsinkin jos testi nega :)

      Jos edelliset menkat oli oudot, niin sekin saattaa kuitenkin johtua ihan stressistä (esim vauvakuume), mutta totta kai testi kannattaa tehdä!

      • rejpe

        Ohoh plussasitkin. Onnea! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      95
      1660
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      15
      1531
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      136
      1422
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      98
      1420
    5. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      76
      1326
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      118
      1195
    7. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      265
      1075
    8. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      69
      1001
    9. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      18
      965
    10. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      37
      947
    Aihe