Minkä nopeuden pistän autopilottiin fl 310:nessä? Pitääkö lasketun olla n.250 knots ja oikean 500 knots? Ja mitä meinaa "resume own navigation", pitääkö sillon pistää koneen GPS päälle (GPS/NAV-kytkin)
B737-800
FSX Autopilotti
1
161
Vastaukset
- ghkgchhkgkgxh
Siitä on valovuosia aikaa kun olen viimeksi simuillut, joten noista nopeuksista en osaa sanoa mitään.
Mutta toivottavasti tämä auttaa jonkin verran, koska tämä on aika iso juttu.
Kun lennonjohto ilmoittaa radiotaajuuden, suunnan ja tason (tai jotain muuta), ja sen jälkeen sanoo että "resuma own navigation", niin tuo lause tarkoittaa sitä että sinun täytyy itse jatkaa navigoimista taivaalla, eli seurata sitä omaa reittiäsi.
Tämä johtuu siitä että jos otetaan ihan mikä tahansa piste pallon pinnalla, ja se yhdistetään toiseen pisteeseen, ihan missä tahansa pallon pinnalla, sinun suuntasi ei ole missään tapauksessa niin tarkka että päätyisit sen pisteen päälle ilman korjauksia.
Sinä voit muuttaa suuntaasi ainoastaan 360 yksiköllä, jolloin esimerkiksi kaikki mahdolliset väylät asteiden 1 ja 2 välillä jäävät "vapaaksi".
Menikö pää sekaisin?
Hyvä.
Tiedät matematiikasta sen verran että yleensä laskemme lukuja, 1, 2, 3, 4, ....jne.
Luonto ei ole kuitenkaan noin yksinkertainen, ja lukuja on esimerkiksi ykkösen ja kakkosen välillä loputtomasti, kuten esimerkiksi luvut, 1.04, 1.223, 1.4577, ... jne.
Kun nyt piirretään reitti tiettyjen pisteiden väliin, niin sinä et voi vaan ottaa tiettyä vektoria sinne koska mittarin tarkkuus ei riitä, vaan sinun on seurattava sitä reittiäsi itse ja tarkistettava välillä että olet oikealla reitillä ja joko itse lennettävä lentokone takaisin oikeaan suuntaan, tai käännettävä mittarista uusi suunta joka vie takaisin reitille.
Menen asiasta vielä kolmanteen.
Tietokone on tyhmä vekotin. Jos lennät ehdottomasti lennonjohdon mukaan, joudut taatusti vaikeuksiin.
Voi käydä esimerkiksi niin, että kun sinun oikea suuntasi pitäisi olla kohti pohjoista (suunta 0/360), ja lennät reitin oikealla puolella, tietokone voi määrätä sinut ensin suuntaan 350, eli kohti reittiä. Kun sitten jatkat suuntaan korjaamatta itse lentosuuntaasi, tietokone käskee kohta että ota uudeksi suunnaksi 010.
Jos et käännä lentosuuntaasi reitin yllä reitin suuntaiseksi, tuollaista muutaman kymmenen asteen sahaamista saattaa jatkua koko matkan ajan.
Tämä tapahtuu siksi että lennonjohto on tietokoneen ohjastama, ja tietokone on tyhmä eikä toimi kuten oikea ihminen toimisi.
Siitä syystä "resume own navigation", eli kun tietokone määrää vektorisuunnan, lennä siihen suuntaan kunnes olet reittisi päällä. Sen jälkeen seuraa reittiäsi ilman eri käskyä ja huomaat että lennonjohto pysyy hiljaa ja on tyytyväinen.
Toivottavasti tuo selvensi asiaa jonkin verran.
Tosiaan noista kytkimistä en osaa sanoa enää mitään, mutta uskoisin että ne varmasti selviävät muualtakin lentosimufoorumeista.
Muista myös että FSX:ssä on oma simunsisäinen käytännöllinen ja havainnollinen ohjekirja namiskuukkeleiden eri merkityksistä (siis ei siellä ilmassa lentäessä, vaan alkuvalikoista etsimällä sen ohjekirjaston löytää)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1024813Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493232Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle852979- 811737
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411510450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1071332- 161049
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1061001Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah30984Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?
En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan40971