Osakesijoittaminen kiinnostaa mutta en tiedä juuri mitään siitä. Haluaisin ostaa osakkeita joista saa osinkoja, mistä tiedän mitkä osakkeet ovat niitä joille maksetaan osinkoa, ilmeisesti kaikille osakkeille ei makseta?
Mielessä olisi muutama varmaankin aika yleinen yritys eri aloilta jotka toivottavasti maksavat osinkoa. Aikomus olisi käyttää enintään 500-1000e ainakin aluksi osakkeiden ostoon eli yhdestä firmasta muutamalla satasella. Onko nämä liian pieniä summia vai pitäisikö käyttää esim. vähintään tonni per firma osakkeisiin että saisi mitään järkevää osinkoa eikä mitään karkkirahoja?
Entä osakkeiden ostamisen ja pitämisen kulut, kaupankäyntipalkkiot, säilytyspalkkiot, verottajakin tietysti haluaa osansa ainakin osingoista ja myyntivoitoista. Kulupuoli minua harmittaakin tässä jos esim. osakkeiden pidostakin (säilytys) veloitetaan, koko ajan juoksee kuluja mutta välttämättä arvo ei nouse niin paljoa että edes kulut tulisivat katetuksi.
Jokapaikassa aina kaikenlaisia välistävetäjiä ja loisia mitkä tekee kaiken kannattamattomaksi...
Mistä tiedä mikä yhtiö maksaa osinkoa?
8
2509
Vastaukset
- lyhyesti
Mene Nordnetiin ja avaa tili. Ei maksa osakkeiden pitäminen mitään, ainoastaan ostaminen.
- :))
no ainakaan Nordeassa ei tarvi maksaa osakkeiden pitämisestä, jos on avainasiakas eli säästöjä ja rahaa tai lainaa väh. 30000 pankissa.
- Vakuusvaje
Esimerkiksi Kauppalehden pörssiosiossa on tiedot yhtiöiden maksamista osingoista edellisiltä vuosilta. Tietenkään ei ole mitään takuuta sille, että yhtiö pystyy jatkossakin jakamaan voittoa omistajilleen.
Pienomistajan osingot jäävät väistämättä karkkirahoiksi. Tonnin sijoitukselle saa parhaimmillaan ensi keväänä 60 - 80 euron osingon, josta valtio vie veroina neljänneksen.
Tuossa vaiheessa sijoitustaivalta keskittyisin osinkojen sijasta enemmänkin hakemaan pääoman arvonnousua. Ostaisin sellaisia firmoja, joilla on hyvät kasvunäkymät ja jotka mieluummin sijoittavat voittonsakin kasvuun kuin jakavat niitä ulos. Sitten kun salkku on kasvanut, sijoitusstrategiassa on aihetta hakea enemmän turvallisuutta ja silloinhan osingoilla alkaa jo olla merkitystä tulovirtanakin. - :))
osinkoa maksetaan normaalisti vain kerran vuodessa, ja tonnille tosiaan saat verojen jälkeen osinkotuotta firmasta riippuen muutaman kympin, mutta alle satasen jää lähes satavarmasti. Eli kannattaako odottaa vuosi että saa tavallisen työmiehen noin päivän palkkaa vastaavan summan? Ei kannata.
Suosittelen että odotat reilusti seuraavaa kunnon notkahdusta osakkeiden hinnoissa, ja sijoitat sitten yhteen tai kahteen parhaaksi kokemaasi kohteeseen. Sitten odotat kurssien nousua ja myyt ne ... saat kerralla monen vuoden osinkotuottoa vastaavan voiton. - split.
Minä taas odotan aina kurssinousua ja otan vielä osingotkin sen päälle.
Täytyy olla jo aika kummallinen "sijoittaja", ellei osingot kelpaa.
Ja kaikkiin kysymyksiin sijoittamisesta tiedot löytyy googlella.
Jos osaa käyttää tietokonetta. - veroerosyö
Selventäkäähän minullekin mitä hyötyä osingoista on?
Osingot ovat suoraan pois yrityksen pääomasta :
-Osakkeen kurssista
-Yrityksen kehittymisestä
Jos osingot olisivat verovapaata tuloa näkisin jotain järkeä ,mutta kun verottaja iskee näppinsä osinkotuloihinkin..- Avovanki
On niistä hyötyä siinä elämänvaiheessa, kun säästäminen on ohi ja aletaan nauttia sijoitusten tuotoista. Yleensä siis eläkkeellä. Niin kauan kuin osakkeita ostetaan jatkuvasti lisää palkkatuloilla, osingot tuottavat periaatteessa vain turhaa uudelleensijoittamisen vaivaa ja veroseuraamuksia.
Asiassa on tietysti se vaikeus, että hyvin menestyvät yhtiöt yleensä pystyvät kasvun lisäksi jakamaan osinkoakin. Nollaosinko johtuu tavallisesti siitä, että yhtiöllä menee huonosti. - E220 CDI
Teoriassa voisi ollakin jonkun omistajaryhmän kannalta edullisempaa jakaa voitto jollain muulla tavalla, mutta pienomistajalla ei käytännössä ole mahdollista valita "samaa yritystä" joko osingoilla tai vaikkapa omien ostoilla.
Teoreettisten laskentamallien sijasta reaalimaailmassa tarjolla olevista yrityksistä valitessa vuosia jatkunut mieluimmin kasvava osinkohistoria on korreloinut vahvasti yrityksen tuloksentekokyvyn kanssa.
Osinko ei tietenkään ole tuoton mitta, mutta ostamalla jatkuvasti hyvää osinkoa maksavia yrityksiä on selvästi parempi todennäköisyys osua hyvin tuottaviin yrityksiin kuin osinkoa maksamattomien yritysten ostajalla. Lisäksi osinkojen takaisin sijoittaminen mahdollistaa korkoa korolle -vaikutuksen pitkällä ajalla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀1374654BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että2043900- 2103132
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1092999Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main712813- 1191626
HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok71579- 601306
Aitolehti Capital
HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle2461143MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka
Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t1391087