Mistä tiedä mikä yhtiö maksaa osinkoa?

harkitsen osakkeita

Osakesijoittaminen kiinnostaa mutta en tiedä juuri mitään siitä. Haluaisin ostaa osakkeita joista saa osinkoja, mistä tiedän mitkä osakkeet ovat niitä joille maksetaan osinkoa, ilmeisesti kaikille osakkeille ei makseta?
Mielessä olisi muutama varmaankin aika yleinen yritys eri aloilta jotka toivottavasti maksavat osinkoa. Aikomus olisi käyttää enintään 500-1000e ainakin aluksi osakkeiden ostoon eli yhdestä firmasta muutamalla satasella. Onko nämä liian pieniä summia vai pitäisikö käyttää esim. vähintään tonni per firma osakkeisiin että saisi mitään järkevää osinkoa eikä mitään karkkirahoja?

Entä osakkeiden ostamisen ja pitämisen kulut, kaupankäyntipalkkiot, säilytyspalkkiot, verottajakin tietysti haluaa osansa ainakin osingoista ja myyntivoitoista. Kulupuoli minua harmittaakin tässä jos esim. osakkeiden pidostakin (säilytys) veloitetaan, koko ajan juoksee kuluja mutta välttämättä arvo ei nouse niin paljoa että edes kulut tulisivat katetuksi.
Jokapaikassa aina kaikenlaisia välistävetäjiä ja loisia mitkä tekee kaiken kannattamattomaksi...

8

2511

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lyhyesti

      Mene Nordnetiin ja avaa tili. Ei maksa osakkeiden pitäminen mitään, ainoastaan ostaminen.

      • :))

        no ainakaan Nordeassa ei tarvi maksaa osakkeiden pitämisestä, jos on avainasiakas eli säästöjä ja rahaa tai lainaa väh. 30000 pankissa.


    • Vakuusvaje

      Esimerkiksi Kauppalehden pörssiosiossa on tiedot yhtiöiden maksamista osingoista edellisiltä vuosilta. Tietenkään ei ole mitään takuuta sille, että yhtiö pystyy jatkossakin jakamaan voittoa omistajilleen.

      Pienomistajan osingot jäävät väistämättä karkkirahoiksi. Tonnin sijoitukselle saa parhaimmillaan ensi keväänä 60 - 80 euron osingon, josta valtio vie veroina neljänneksen.

      Tuossa vaiheessa sijoitustaivalta keskittyisin osinkojen sijasta enemmänkin hakemaan pääoman arvonnousua. Ostaisin sellaisia firmoja, joilla on hyvät kasvunäkymät ja jotka mieluummin sijoittavat voittonsakin kasvuun kuin jakavat niitä ulos. Sitten kun salkku on kasvanut, sijoitusstrategiassa on aihetta hakea enemmän turvallisuutta ja silloinhan osingoilla alkaa jo olla merkitystä tulovirtanakin.

    • :))

      osinkoa maksetaan normaalisti vain kerran vuodessa, ja tonnille tosiaan saat verojen jälkeen osinkotuotta firmasta riippuen muutaman kympin, mutta alle satasen jää lähes satavarmasti. Eli kannattaako odottaa vuosi että saa tavallisen työmiehen noin päivän palkkaa vastaavan summan? Ei kannata.
      Suosittelen että odotat reilusti seuraavaa kunnon notkahdusta osakkeiden hinnoissa, ja sijoitat sitten yhteen tai kahteen parhaaksi kokemaasi kohteeseen. Sitten odotat kurssien nousua ja myyt ne ... saat kerralla monen vuoden osinkotuottoa vastaavan voiton.

    • split.

      Minä taas odotan aina kurssinousua ja otan vielä osingotkin sen päälle.
      Täytyy olla jo aika kummallinen "sijoittaja", ellei osingot kelpaa.

      Ja kaikkiin kysymyksiin sijoittamisesta tiedot löytyy googlella.
      Jos osaa käyttää tietokonetta.

    • veroerosyö

      Selventäkäähän minullekin mitä hyötyä osingoista on?

      Osingot ovat suoraan pois yrityksen pääomasta :
      -Osakkeen kurssista
      -Yrityksen kehittymisestä

      Jos osingot olisivat verovapaata tuloa näkisin jotain järkeä ,mutta kun verottaja iskee näppinsä osinkotuloihinkin..

      • Avovanki

        On niistä hyötyä siinä elämänvaiheessa, kun säästäminen on ohi ja aletaan nauttia sijoitusten tuotoista. Yleensä siis eläkkeellä. Niin kauan kuin osakkeita ostetaan jatkuvasti lisää palkkatuloilla, osingot tuottavat periaatteessa vain turhaa uudelleensijoittamisen vaivaa ja veroseuraamuksia.

        Asiassa on tietysti se vaikeus, että hyvin menestyvät yhtiöt yleensä pystyvät kasvun lisäksi jakamaan osinkoakin. Nollaosinko johtuu tavallisesti siitä, että yhtiöllä menee huonosti.


      • E220 CDI

        Teoriassa voisi ollakin jonkun omistajaryhmän kannalta edullisempaa jakaa voitto jollain muulla tavalla, mutta pienomistajalla ei käytännössä ole mahdollista valita "samaa yritystä" joko osingoilla tai vaikkapa omien ostoilla.

        Teoreettisten laskentamallien sijasta reaalimaailmassa tarjolla olevista yrityksistä valitessa vuosia jatkunut mieluimmin kasvava osinkohistoria on korreloinut vahvasti yrityksen tuloksentekokyvyn kanssa.

        Osinko ei tietenkään ole tuoton mitta, mutta ostamalla jatkuvasti hyvää osinkoa maksavia yrityksiä on selvästi parempi todennäköisyys osua hyvin tuottaviin yrityksiin kuin osinkoa maksamattomien yritysten ostajalla. Lisäksi osinkojen takaisin sijoittaminen mahdollistaa korkoa korolle -vaikutuksen pitkällä ajalla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      306
      6653
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      51
      5817
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      186
      5292
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4073
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3338
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3323
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      52
      3237
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3008
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2242
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      38
      1115
    Aihe