erektiohäiriö nuorilla 2

leku löysänä?

Jollain modella taisi olla huono päivä, kun meni poistamaan viestiketjun missä käsiteltiin vakavaa joskin melko uutta ja vaiettua asiaa. Eli kyseessähän on se, että nuorilla miehillä ei seiso mikä pitäisi olla miltei mahdotonta, mutta valitettava totuushan on, että tämä ongelma on yleistymään päin. Koska kukaan ei tätä halua myöntää ja vaikenee asiasta niin mitään tilastoa on turha kysellä tai näyttää.

Syy numero uno tähän on pornon jatkuva katsominen. Enkä tuomitse tai demonisoi pornoa, selityksenä, että porno antaa väärän kuvan rakkaudesta ja muusta asiaan kuulumattomasta paskasta. Eihän ketkään pojan klopit sitä todellakaan katso siitä syystä. Mutta samoin kuin pelaamiseen, netissä olemiseen, päihteisiin sun muihin mielihyvää tuottaviin asioihin myös pornoon voi jäädä koukkuun. Ja huumeiden tapaan, että saisi samat kicksit pitää tätä saada enemmän ja entistä kovempaa tavaraa. Alun kevyet striptease videot vaihtuvat "Two girls one cup" luokan jyystöön mitä ei aluksi kuvitellut olevan olemassakaan.

Näistä asioista johtuen "oikeat" naiset ja akti ei tunnu enää miltään, vehje ei seiso ilman jatkuvaa aistikiihoketta ja tuntoherkkyys on kadonnut kokonaan. Käytännössä ainoa ratkaisu tähän on kuukaudesta puoleen vuoteen kestävä tauko pornon katsomisesta mikä "nollaa" aivot tältä osin.

Mutta lyhyestä virsi kaunis joten jos jotain keskustelun tynkää tästä saisi aikaiseksi niin olisi hyvä. Hyvä artikkeli aiheesta http://www.psychologytoday.com/blog/cupids-poisoned-arrow/201107/porn-induced-sexual-dysfunction-growing-problem

Ja ettei nyt kellään modella taas tule paha mieli niin olen täysi-ikäinen. (Vaikka en todellakaan ymmärrä miksi nämä alaikäiset eivät asiasta saisi puhua, kun koskee myöskin heitä)

13

621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hbrgvfcwd

      Tähän liittynee masturbointi pornoa katsellessa. Onkohan tutkittu, onko silloin naisen kanssa erektiovaikeuksia, jos katsoo pornoa, mutta ei masturboi samalla?

      • 20 + 5

        Eipä löytynyt mitään puolentunnin googlauksella, mutta useammalla kuin yhdellä sivulla porukka kertoo lopettaneensa niin pornon kuin hanskahommatkin. Itse suosittelisin joko kokonaan ilman molempia jonkun aikaa tai pelkällä hanskalla käymistä.


    • kiinnostunut.

      Toi on varmasti ihan todellinen ja tutkittu juttu, koska olen siitä aiemminkin jostain lukenut, en tosin tarkemmin perehtynyt. Kuitenkin mielestäni jokin siinä vähän tökkii, koska tiedän joitakin pariskuntia, jotka ovat saaneet pornosta vain lisäintoa seksielämäänsä ja useitakin seksiä aktiivisesti harrastavia miehiä, joilla porno ei ole vaikutttanut ainakaan heikentävästi erektioon.

      Onko ko. asiaa tutkittaessa selvinnyt, päteekö tuo kaikilla miehillä, vai onko mahdollista, että porno aiheuttaa erektiovaikeuksia lähinnä sinkuilla, jotka ovat kenties seksuaalisesti varsin kokemattomia ja mahdollisesti luonteeltaan hieman herkkiä, ja joilla jo sen vuoksi voi naisen kanssa suorituspaineiden kautta tulla herkemmin erektiovaikeuksia?

      • niinpäio

        No mitäpä tähänkin vastaamaan muuta kuin omasta puolestani, että näin parikymppisenä pari naista kokeneena ja hieman herkkähipiäisenä kuvaukseksi osuu aika hyvin oikeaan.

        Mutta en tiedä niin tyydyn vastaamaan, että riippunee yksilöstä. Näillä pariskunnilla se tasapaino asian suhteen on kunnossa samalla tapaa kuin, että jotkut käyvät ravintolassa siemailemassa lasin viiniä, kun taas joku makaa ojassa tyhjä kossupullo vieressä.


      • Njuuu'uh

        Pornon aiheuttamat erektio-ongelmat ovat ykeisempiä nuoremmilla miehillä.

        Syyn arvellaan olevan juurikin siinä, että vanhempi sukupolvi ei ole kasvanut nettipornon aikakaudella nuoresta asti, vaan kosketus seksiin/masturbointiin on tullut luontaisempaa kautta, tai enintään seksilehtien tai videokasettien kautta. Harva varmaan jaksoi kelata kasettia alkuun uudestaan ja uudestaan ja sitä kautta venyttää sessiota. Vaikka nyt vanhempana katsoisikin pornoa, niin yaustalla on kuitenkin se normaalimpi suhtautuminen seksiin ja siksi palautuminen on nopeampaa jos lopettaa pornoilut.

        Nykyään pornoa on tarjolla käytännössä rajattomasti nuoresta asti. Murrosikäiset pojat aloittavat homman niin että aina on tarjolla erilaisia naisia ja fetissejä joka lähtöön. Monta sivua pornoa auki ja klikkaamalla saa taas uuden naisen esiin ja lisää kiihotusta. Aivot erittävät jatkuvasti lisää dopamiinia ja aivojen dopamiinireseptorit turtuvat siihen. Pidemmän päälle seurauksena on se, että normaalit virikkeet eivät enää riitäkään, vaan kunnon seisokin ja laukeamisen saa aikaiseksi vain pornon avulla. Palautuminen voi kestää jopa sen puoli vuotta ja jos siinä välillä lankeaa, niin taas paraneminen ottaa takapakkia.

        Lisähaittana ylenpalttisesta vemputtamisesta on tietysti tuntoherkkyyden huononeminen. Käsipelissä kun on usein tapana puristaa kovemmin kuin mitä keskiverto naisen pesä tarjoaa.


    • sderftghjk

      juu elikkä itellä ikää 21 eikä taho seistä, no siis hanskahommissa seisoo mut seksissä seisoo ainoostaan jos oon alimmaisena ja jopa onnistuukin 70 prosentin varmuudella. vähä ihme tilanne mut jos ite esim olen päällä tai ylipäätään seison ni sitte ei seiso varmasti. vähä sekavasti selitetty mut ei ni ei :D

      • 6nubyvt

        Mul oli joskus vähän sama, entäs suihinotossa? Seisooko?


      • mika31715

    • sderftghjk

      aika heikosti. jotenki ei tunnu miltään

    • jeesh

      Välikommenttina mainittakoon, että enpä muista näin kovaa aamustondista olleen pitkään aikaa, vartin seissyt eikä meinaa loppua, ongelma se on sekin. Hieman voi jo huokaista helpotuksesta, kun luuli jo, että näinkö seisoo kunnolla enää koskaan. Pornoa ei ole katsottu reiluun kuukauteen, vielä, kun saan libidon ja tuntoherkkyyden kuntoon niin voi sanoa, että on ollut kaiken vaivan arvoista.

    • dyrij

      Onko joku kokeillut tätä? Itse en ole pornoa katsellut nyt 6 vai 7 viikkoon ja hanskallakin käynyt viimeksi ehkä 2 viikkoa sitten. Ehkä turhan hätäinen olen, kun ei mitään ihmeempiä parannuksia ole vieläkään, mutta kaiken maailman vierotusoireita kyllä on (väsymystä, ärtyneisyyttä, yleistä ahdistusta ja vitutusta) Ja kyllä, myös tästä voi tulla ikäviä vieroitusoireita.

    • 6+77

      Oma havaintoni.

      Runkaa ilman pornoa. Ajattele vaikka naapurin lissua tai vastaavaa. Tällöin ei ainakaan porno ole sotkemassa erektiota ja vietti suuntautuu sinne mihin sen on tarkoituskin.

      • Vinkkikinkki

        Njoo. Kannattaa kuitenkin muistaa että liian usein masturboiminen vie energiatasot alas ja taitaa tiputtaa testotasojakin. Sitä paitsi kun runkkailee harvemmin, niin se tuntuukin paremmalta.

        Jos haluaa että se aito tavara tuntuu paremmalta, niin ei kannata myöskään puristaa liikaa, ettei peeenis totu siihen kovaan puristukseen ja kitkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      191
      3507
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      12
      3130
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      63
      2489
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2125
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1920
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1858
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      39
      1692
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1571
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1123
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1110
    Aihe