Tartuinpa sitten tuohon ekaan osaan Fifty shedes of grey -sarjasta, ja pettymys oli melkoinen.
En niinkään hämmentynyt kirjallisesta ilmaisusta, vaan miehenä siitä, millaisilla lähtökohdilla ollaan liikkeellä.
Jo kirjan alussa korostetaan kuinka nuori naispäähenkilö ihastuu valtavasti mieheen, ja itsekin ihmettelee, että johtuiko ihastus siitä, että "mies on niin valtavan rikas, vaikutusvaltainen, komea vai kohtelias?" Tuossa järjestyksessä. Etenkin tuota varakkuutta ja vaikutusvaltaa korostetaan koko tarinan ajan, se tuntuu olevan se voima joka saa tämän tytön suostumaan miehen seksiorjaksi kerta toisensa jälkeen.
Itseäni jäi arveluttamaan, että onko kirjailjan pointti kritisoida länsimaista nykymenoa jossa joidenkin nuorten naisten päällimmäinen tavoite on löytää mahdollisimman rikas ja vaikutusvaltainen mies jolle sitten voi antautua käyttöesineeksi?
Vai onko tuon rahan tuoman valta-aseman kritiikki jo mennyttä aikaa, todetaan vain että noin se homma etenee, maailma nyt on vaan sellainen ja jokainen voi (ja on jopa suositeltavaa) etsiä itselleen mahdollisimman varakkaan elättäjän ja uhrata sen eteen kaikki mitä vaaditaan?
Vaiko peräti niin, että pelkästään valtavan seksuaalisen tyydytyksen voimalla voi suostua mihin vaan?
Kaikkiaan asetelma taitaa olla sama kuin harlekiiniosastolla yleisemminkin: nuori nätti sinkkutyttö löytää sattuman kautta rikkaan ja komean miehen ja pääsee nauttimaan äveriäästä elämästä. Lisäksi tuo loistava (?) seksi tässä tapauksessa toimii lisäliimana suhteessa.
Seksikohtaukset ovat melkolailla roisia kuvausta, ja uskoakseni se selittää osaltaan kovat myyntiluvut etenkin Atlantin länsipuolella.
Tässä vaiheessa jäi tosiaan vähän pettynyt ja ristiriitainen olo ja sille valtavalle hypelle jota sarja on nostattanut, ei tullut katetta. Mutta urakkahan on vielä vaiheessa, jospa seuraavat kaksi osaa nostattaisivat tunnelmaa.
Fifty shades of pettymys...
2
190
Vastaukset
- Tobias*
Paljon melua tyhjästä sanoisin; rahaahan teoksella on tahkottu, mutta sisältö on täyttä höttöä, joka meni kursiiviksi pläräilyksi eikä antanut aihetta jatko-osien selailuun. Kokonaisuudessaan uutuuskirjojen tarjonta on ollut varsin hyvä ja syksyn sesonki on vasta orastamassa. Hyviä lukuhetkiä kaikille lukijoille ja kaikenlaisten kirjojen ystäville!!
- Mr Grey
Eivät kai rikkaus, vaikutusvaltaisuus, komeus ja kohteliaisuus sulje toisiaan vetovoimatekijöinä pois vaan päinvastoin täydentävät toisiaan. Harvemmin järjestystä ihastuessaan tulee ruodittua kovin syvällisesti.
Kyllä se totuus melko alkeellisesta ötökästä lähtien on, että elinkelpoisuus, koreus, ja hyvät resurssit parantavat mahdollisuuksia parinvalintamarkkinoilla. Ei ihminen tässä suhteessa kovasti muista eläimistä poikkea.
Mitä itse kirjaan tulee, on sillä ansionsakin. Mutta varmaankin lukukokemukseen vaikuttaa melko lailla se, miten itse suhtautuu s/m-erotiikkaan. Suosiota selittänee se, että melko monella kiinnostus on samantyyppistä kuin Anastasialla eli piristeeksi pieni määrä roolileikkiä sopii vallan mainiosti kun taas kovempaa menoa kavahdetaan. Parasta antia kirjassa mielestäni onkin Anan sisäinen jaakobinpaini, kuinka paljon hän on valmis sietämään rakkautensa ja Christianin rakkauden eteen. Elämässä ja parisuhteessa täytyy joka tapauksessa sietää kaikennäköistä. Ei s/m siinä suhteessa poikkea muusta, pääasiahan on että sen itse sallii tapahtuvan. Parisuhdeväkivalta taas on jotakin ihan muuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1442431Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from502009Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276531929Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen301917- 1031914
Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la581229- 1191115
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei20973- 54910
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘110867