vanha mökki ilman lupia

kukkaperuna

Hei!

Olen vähän tietämätön näissä tontti-asioissa joten kysyn täältä neuvoa. Haluaisin ostaa tietyn kesämökin, omistajat tiedossa, mutta kyseisellä tontilla ei ole rakennuslupaa ja silti siellä on vanha mökki, rantasauna, aitta ja ulkowc. Voiko tällaiselle tontille saada jälkikäteen enää lupaa, tosin vanha mökki purkukunnossa mutta käytössä. Tontilla ei ole sähköä. Miten paljon maksaa saada luvat kuntoon? ja mitä tarkoittaa tontin verotusarvo, joka tässä tapauksessa on verottajan mukaan n
22 000€ niin mikä sen tontin realistinen myyntiarvo on? Tontti sijaitsee pienen lammen rannalla. Kiitos vastauksistanne

6

3012

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mek

      Silloin kun ne mökit on rakennettu niin lupa on ollut mutta kun se lupa menee 3 vuodessa vanhaksi jos sitä ei uusita että silleen. Uuden luvan saa aina ja selvitä kunnnan rakennusvirastosta onko tontilla rekennusoikeutta että silleen. vanhempanikin ovat rekentaneen mökin -75 ja silloin oli luvat kunnossa mutta ei enää ja jos haluaa rekentaa lisää niin on haettava rakennuslupa uudestaa ja aikoinaan sille tontille haettiin kolmelle mökille lupa mutta kun ei ole maksettu rakennulupa maksua kolemen vuden välein niin lupa menee vanhaksi mutta kerran kävin kunnan rakennusviratossa niin yhden mökin saa tontille rakenttaa ja kun on 600m rantaviivaa niin voi saada enemmänkin mutta voi vaatia rantakaavan. Kun rakennuksen rakennetaan niin lupa on voimassa 3 vuotta ja sen jälkeen siihen on anottava lisä aikaa tai jos menee vanhaksi niin haettava uudelle rakennukselle uusi lupa. Jos rakennuoikeus rittä niin joko uusi lupa tai vanhojen rakennusten korjaus ja se ei tartte lupaa.

    • dddd3

      Ota yhteyttä kunnan rakennusvalvontaan. Joskus muinoin näitä lupia on voinut saada pelkällä suullisella lupauksella.

    • h hjk nljbbbbbbbb

      Riippuu kunnasta.

      Ja tontista. Joissain tapauksissa luvan saa helpostikin, toisinaan ei mitenkään. Yks yleisimmistä sekasotkuista rajariitojen jälkeen. Kai pyykit on näkyvissä ja lainhudot kunnossa?

      Jos oikein todella vanha, voi ola että lupaa edes ole olemassa paperilla. Sitten ei oikein ole muuta keinoa kuin korjailla pikkuhiljaa rakennukset. Ja joskus on, että vanhaa ei saa purkaa ja purkamiseenkin tarvitaan lupa.

      En halua pelotella, asiat selviävät kunnasta. Se on sitten paikallispolitiikka, naapurit, kaikenlaista omituista säätämistä.

    • kukkaperuna

      Kiitos paljon neuvoista. Rajapyykit on näkyvillä, lainhuudosta en tiedä kun en oikeesti ymmärrä mikä se on... Sitä varten tänne kirjoittelin että joku kertoisi mitä kaikkea pitäisi ottaa huomioon. Ja mikäköhän mahtaa olla tontin mahd kauppahinta kun pinta-ala on vajaat 5000neliö, kangasmetsää, verotusarvo 22 000€, pienen lammen rannalla, rakennuksilla ei sinänsä mitään arvoa ja rantaviivaa n60m tosin mutalampi joten ei pääse uimaan? olisko kellään suuntaan antavaa hintaa? paikkakunta on Juvalla

    • ole hyvä!

      Kävele lähimmälle Maanmittauslaitoksen toimistolle. Pyydä:
      -kiinteistörekisteriote karttoineen
      -rasitustodistus
      -lainhuutotodistus.

      Niistä selviää kovasti asiaa. Printtaavat ne heti mukaan, maksaa hiukan alle satasen.

      Verotusarvolla ei ole juuri mitään tekemistä tontin arvon kanssa, kuten ei kiinnityksilläkään.

    • vanhaa ei tarv purka

      Vielä siitä rakennuksesta. Mene tosiaan kunnan rakennustarkastajan puheille ja kysy kaikki sille tontille rakentamiseen liittyvät asiat.
      Voisi olla, että sitä vanhaa siellä olevaa rakennusta saat korjata, mutta uudelle et rakennuslupasa saa. Sähköyhtiöstä saat tietää sähköasiat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. R.I.P Marko lämsä

      Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi
      Tampere
      62
      4282
    2. Vappu terveiset kaivatullesi

      otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡
      Ikävä
      154
      1812
    3. Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut

      Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html
      Maailman menoa
      14
      1513
    4. Puskaradio huutaa

      Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !
      Suomussalmi
      35
      1278
    5. Miksi aina vain seksiä?

      Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau
      Sinkut
      168
      1063
    6. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      56
      914
    7. Vieläkin jaksaa

      naurattaa. 😆 🐽🐷🤣 M - N
      Ikävä
      78
      904
    8. Martinalta vakava ulostulo

      Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      167
      829
    9. Hei rakas A,

      olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en
      Ikävä
      54
      811
    10. Kyllä sitä on tyhmä

      Ettei aikoinaan sua ottanut. Huomenta❤️
      Ikävä
      39
      781
    Aihe