Auttakaa Lintuexpertit?

ihmettelen vaan

Elikä olisimme harkitsemassa seeprapeippoja, ja löysimme hienon häkin zooplussalta. Kyseinen häkki väittää olevansa kanarialinnuille, ja muille pikkulinnuille. Pinnaväli kuitenkin hämmentää... Onko 15mm liian iso seeprapeipoille? Tässä vielä häkin linkki.

http://www.zooplus.fi/shop/linnut/hakit/voliere/204935

Kiitos jos jaksat vastata! :)

3

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kanaria-kasvattaja

      Kyllä käy hyvin peipoille ja muille pienille suoranokille. En kyllä ostaisi häkkiä, koska sen puuosia täytyy säännöllisesti hoitaa ainekäsittelyllä. Muovihäkit ovat vaivottomia ja paljon parempia pitää puhtaana. Tilaa kylää ko. häkissä on.

    • -M-

      Njaa, kyllä tuo 1,5 cm on jo vähän siinä rajoilla seeprapeipon pinnaväliksi, ettei riittävän yritteliäs yksilö ala saada siitä päätä läpi.
      Lisäksi tuossa häkissä häiritsee jo nuo mainitut puuosat sekä etenkin tuo umpikatto, joka on aika epäkäytännöllinen lampun asennuksen kannalta, ellei valaistusta virittele jotenkin häkin sisäpuolelle.

    • ihmettelen vaan

      No, päädyimme sittenkin hankkimaan undulaatteja tiettyjen asioiden takia. Puuosat tarvitsevat käsittelyä enimmäkseen jos häkki on ulkokäytössä. Valon suhteen olen juuri miettimässä ratkaisua; luultavasti kiinnitän sen sisäpuolelle jotenkin :) ja kyllä muovihäkit ovat vaivattomia; mutta omasta mielestäni lähes poikkeuksetta erittäin rumia. Häkki ei saa olla kolkko; vaan sen pitää myös olla sisustuksellinen, ja täyttää samalla linnun kaikki tarpeet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1222
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      685
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      101
      625
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe