VIINAA menee kurkusta alas Suo,essa kohtuuttoman paljon!

Hinta YLÖS!

>>Vanhempainliitto: Alkoholin hinta ylös, energiajuomat portti juopotteluun - "Hyvin pienet lapset puhuvat jo perjantaipärinöistä"

Julkaistu: 7.8.2013 9:03

ALKOHOLI-INDEKSI Vanhempainliitto haluaisi nostaa alkoholin hintaa joka vuosi ja sitoa hinnan indeksiin. Liitto on nostanut tikunnokkaan myös energiajuomat.
Vanhempainliiton mielestä alkoholin pitäisi olla joka vuosi kalliimpaa, ja viinapullon pitäisi kallistua enemmän kuin muu eläminen.

Jos inflaatio on pari prosenttia, alkoholin hinnan tulisi liiton mielestä nousta enemmän.

- Juuri näin. Emme ole miettineet, mikä on tarkempi indeksi, johon alkoholin hinta sidottaisiin. Jos hinta sidottaisiin indeksiin, päästäisiin pois juupas-eipäs-väittelystä. Nuoret ja suurkuluttajat ovat ryhmä, jonka alkoholinkäyttöön voi hinnalla vaikuttaa. Hinta säätelee nuorten alkoholinkulutusta, Suomen vanhempainliiton toiminnanjohtaja Tuomas Kurttila sanoi.

2

193

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näinkin:

      Eivät kaikki juo. Itse juon erittäin harvoin alkoholia ja silloinkin vaan lasillisen viiniä. En ole uskovainen enkä omituinen. Tytär, 25v. on absolutisti, ei juo lainkaan. Ihan tavallinen ihminen hänkin. Ystävistäni harva juo alkoholia. Maailman voi nähdä niin monelta kantilta.

      Se runsas juominen näyttää siirtyvän sukupolvelta toiselle. Jos olet viisas, katkaiset ketjun etkä siirrä mallia enää omille lapsillesi.

    • JUOPPO KANSA

      SUOMESSA juodaan liikaa viinaa. Tämä on fakta. Siitä ei pääse yli eikä ympäri. Viina aiheuttaa pahoinvointia kaikissa ikäluokissa. Enenemässä määrin vanhuksissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      687
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      639
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      52
      594
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      559
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      541
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      538
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      177
      486
    Aihe