Ulkoinen kovalevy naksuttaa kummasti

Alustin tänään ulkoisen kovalevyn uusiksi ja aloin varmuuskopioida koneeni tiedostoja sille uudelleen. Kovalevy kuitenkin "naksuttaa" tasaisin väliajoin, välillä koko ajan, välillä pienissä pätkissä.

Ennen tällaista ei ole koskaan ilmennyt.
Onko levy menossa rikki vai mistä tämä saattaisi johtua?
3613
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kovalevy kannattaa tarkistaa mahdollisten vaurioiden varalta. Nakutus saattaa kertoa siitä että kovalevy on rikki tai menossa rikki.

Äänestä

Olisiko kyseessä windowsin taustalla tekemä levyn eheytys? Uudemmissa windowseissa se on ajoitettuna tehtävänä ja sitä suoritetaan kun muuta hommaa ei ole.

Tosin jos vasta levyn täytit, luulisi ettei eheytystarvetta ole.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ulk. kovalevy kirjoitti:

Alustin tänään ulkoisen kovalevyn uusiksi ja aloin varmuuskopioida koneeni tiedostoja sille uudelleen. Kovalevy kuitenkin "naksuttaa" tasaisin väliajoin, välillä koko ajan, välillä pienissä pätkissä.

Ennen tällaista ei ole koskaan ilmennyt.
Onko levy menossa rikki vai mistä tämä saattaisi johtua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu