Onko sinulla hopeinen vai kultainen rippiristi?

Riparilainen98

Laittakaas tänne vastauksia, mulla on kultainen

26

1733

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ripari on perseest

      Mulla ei oo minkään laista rippiristii. Kolmisen vuotta sitten tuli ripari käytyä. Ja syy siihen että miksikö mulla ei ole sitä ristii on että sanoin kaikille vieraille (mitä niitä ny muutama sukulainen oli) että en halua mitään ristejä enkä muitakaan koruja, sillä ne olisi mulla mennyt heti roskapönttöön.

      Mutta eikös nuo yleensä oo kultasia.

    • tyttö15

      hopeinen kalevala-risti. hieman poikamainen mutta... rakastan ristikoruja joten ei kai sillä väliä (:

    • runomakke

      Ei ole hopeista ristiä,
      ei ole kultaista ristiä
      elän nyt siis
      nihilistinä

    • Jappervokki

      Mithriliä.

    • asdoiasda

      ei ole ollenkaan, sanoin vieraille että ristejä turha tuoda, myisin ne kuitenkin

    • yksvaa

      Hopeinen. Täällä on kauheeta jengiä, tottakai rippiristi pitää olla.

      • mietippä sitä

        no mitähän hyödyllistä olet tehnyt sillä?


    • applejack44

      Kultaahan se.

    • crux

      Kultainen on, aina mukana ja aina kaulassa, tietenkin.

    • tyttö 98

      titaaninen

      • whu7s77usb

        Kalevalan pronssinen.


    • vastasinpahan

      Hopeinen

    • tyttö 16v

      Hopeinen :)

    • tohtorisyker0

      hopeinen :)

    • ano98

      Kultainen

    • Ripari takanapäin...

      Kultainen hieno timanttikaulakoru

    • neitinäpsä

      Hopeinen. Kyllä nyt risti kuuluu saada/haluta jos riparille menee. Olisin saanut kultaisen ristin(niinkuin kaikki sisarukset ja serkut), mutta sanoin että haluan hopean:D

    • 12+2

      Hopeinen. Konfirmaation jälkeen ollut joka ikinen päivä kaulassa.

    • Voi teitä hölmöjä

      Tiedättekö montako ihmistä on tapettu ristiin?

      Kannattaako tuollaista tappovälinettä edes kanniskella?

    • Matti 82

      ebay.com tai google.com ja hakee kuvahaulla!! ja käyttää hakusanoina gold cross necklace tai silver cross necklace.
      klikkailee ristin kuvista liikkeen sivuille ja monesta voi visalla tilata.
      Valikoima USAssa laaja ja tulevat yleensä sieltä edullisia ja hyviä. eikä niinkuin junttisuomen ristit lyhyet ketjut ja pieni risti kuka poika noita muka pitäs varsinkaan isona.

    • kjhytr

      Mitä senristinkans ylpeileminen oikeastaan on?

      Onkose julistus siitä, että on uskontunnustuksen kaltainen jotenkin ylentävää, tuleekosinusta pappikin?

      Ensin kuolutetaan tyhmäksi ja sitten vasta papiksi ettei ymmärtäisi ketä palvelee ja oppisi opettamaan pikku piruja niin etteivät hekään ymmärtäisi:
      http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/uskontunnustus.html
      'Meillä ei ole järkeä. Meillä ei ole ymmärrystä. Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia. Olemme syntisiä; Järkemme ei voi käsittää Jumalaa.'

      ja jos/kun tuollaisesta koulutetaan pappi, joka herra jumalalle ja sen opeille lupaa uskollisuuttaa näin:
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Pappi
      Pappislupaus
      Kirkkojärjestyksen mukaan Pappislupaus menee näin:
      "Minä N. N. lupaan kaikkitietävän Jumalan edessä, että toimittaessani pappisvirkaa, jonka olen valmis ottamaan vastaan, tahdon pysyä Jumalan pyhässä sanassa ja siihen perustuvassa evankelis-luterilaisen kirkon tunnustuksessa. En julkisesti julista tai levitä enkä salaisesti edistä tai suosi sitä vastaan sotivia oppeja. Tahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaa ja jakaa pyhiä sakramentteja Kristuksen asetuksen mukaan. Tahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaaTahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaa. Kaikkea tätä tahdon noudattaa niin, että voin vastata siitä Jumalan ja ihmisten edessä. Tähän Jumala minua auttakoon."

      Tuon tunnustuksen mukaan pappi ei saa Jeesuksen evankeliumia saarnata vaan paavalialais-luterilaisuuden sopaskaa!
      Jumalan palvelemisen tahto on täysin kumottu pappislupauksen tässä lauseessa: "siihen perustuvassa evankelis-luterilaisen kirkon tunnustuksessa"

    • TAHKONIEMI14

      Hopeinen Väinönristi löytyy :)

    • kultsi99

      Kultainen risti tietenkin ;)

    • kjuytre

      Varmaan juhlavaa kantaa Jeesuksen murha asetta ja miekan tunnusta jolla on tapettu paljon ihmisiä.
      Uskontunnustuksen kaltaisten tunnus...
      Tämä linkin ylä osassa on "" ja kun klikkailet eteen päin > niin löydät kaikki mainitsemani tiedot ja muutakin sopaskaa jota ei saatanallisuuden rippikouluissa opeteta:
      http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html

      http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/uskontunnustus.html
      'Meillä ei ole järkeä. Meillä ei ole ymmärrystä. Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia. Olemme syntisiä; Järkemme ei voi käsittää Jumalaa.'

    • Anonyymi

      Pojille sopii paremmin hopeinen.

    • Anonyymi

      En käytä koruja.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      200
      5733
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      105
      5621
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      190
      4613
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4053
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3940
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3576
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      20
      1444
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1360
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      19
      1045
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      960
    Aihe