Kuonon hilseily

4.6V ROTIKKA

Onko teillä kenelläkään kokemusta, että kuonon päällinen hilseilee ja siihen muodostuu jonkinlaista arpea? Ensin ajattelin, että kesällä esim. itikat ja paarmat ovat pistelleet ja kuono oli vähän kummallisen näköinen, mutta nyt huomannut, että arpeutumissa on ns. kraatereita, kun ihon rapsuttaa niistä pois. Koiran silmät rähmii aika paljon. Koira syö brit:in hypoallergista ruokaa ja esim. vatsalle se on jonkinverran auttanut..Välillä tuntuu, että koira haiskahtaa sellaiselle tunkkailselle muutaman hetken päästä, vaikka sen on pessyt. Onko rotikoilla miten paljon iho-ongelmia tai alelrgisuutta ruokaan? Turkki ei muuten hilseile.

Millainen on sikaripunkki? Netistä luettuani mietin, ovatko oireet sitä ja sehän on normaalisti koirilla mutta sikiää jos koiralla esim. vastustuskyky heikentynyt...Kokemuksia?

1

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rotoilla ON valitettavankin paljon allergioita nykyään. Toisaalta allergiaa aiheuttavia aineitakin on nykyään paljon mm. ruoassa, mutta luultavasti koirat ovat ns. jalostuksen myötä tulleet entistä sairaammiksi ja herkemmiksi.

      Nuo oireet kuulostavat kyllä sellaiselta, että vaativat pikaista käyntiä lääkärin pakeille, voi olla allergiaa taikka esim. jokin infektio tai tulehdus, joka vaatii lääkitystä. Lääkäri luultavasti ottaa kokeilta tai raapenäytteitä tilanteen selvittämiseksi, jos epäilee allergiaa niin saatte ohjeita eliminaatio-ruokavalioon.

      Toivon mukaan apu löytyy pian koska eihän se ole koiralle mukavaa olla kipiänä yhtään :(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      86
      3166
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      88
      3013
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1862
    4. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      19
      1802
    5. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      27
      1701
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      21
      1681
    7. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1677
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1327
    9. Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!

      Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi
      Tv-sarjat
      32
      1326
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1309
    Aihe