maanantaina sain lapsen ja nytten on rinnat tullut tosi kipeiksi.
En imetä, ja tulee semmosta läpinäkyvää nestettä vähän. sairaalassa yritin imettää mutta ei tullut mitään.
Mikä tähän auttaisi
Mikä auttaa?
7
131
Vastaukset 7
- himmeetä
Mielenterveystoimisto?
- qwerty20
*Himmeetä* taitais tuo kommentti osua ihan oikeeseen, kohde vaan oli väärä ;)
- ...
Himmeetä on oikeassa. Provoilijaan kohdistettuna osoite on oikea.
- "Nytten" on himmeetä
Arvaa mistä tietää provoksi? No siitä että imetys ei onnistunut, joten et olisi päässyt kotiin 2 vrk:n kuluttua synnytyksestä. Kun väännätte näitä provojanne, niin yrittäkää edes perehtyä taustoihin.
"Normaali kotiutuminen, kun vastasyntynyt on vähintään 48 tunnin ikäinen
Edellytykset:
Synnyttäjä on ensi- tai uudelleensynnyttäjä, jolla on täysiaikainen raskaus. Imettäminen onnistuu ja kotona on apua saatavilla.
Vastasyntynyt vaikuttaa terveeltä sekä hyväkuntoiselta, ja lastenlääkärin tarkastuksessa ei ole estettä kotiutumiselle.
Synnyttäjä varmistaa jo sairaalasta, että tapaaminen neuvolan terveydenhoitajan kanssa järjestyy viikon kuluessa kotiutumisesta."- Lisäksi..
maidonnousu tapahtuu yleensä 2-6 vuorokauden kuluttua lapsen syntymästä. Ei voi sanoa kahden päivän jälkeen, että imetys ei onnistunut, kun maidontulo ei ole välttämättä vielä edes alkanut.
- Sivusta seurannut
Lisäksi.. kirjoitti:
maidonnousu tapahtuu yleensä 2-6 vuorokauden kuluttua lapsen syntymästä. Ei voi sanoa kahden päivän jälkeen, että imetys ei onnistunut, kun maidontulo ei ole välttämättä vielä edes alkanut.
Minun mielestäni 1. kommentoija on ihan oikeassa. Psykiatrilta avaaja saisi parhaiten apuja tilanteeseensa. Avausten keksiminen ei ole järjissään olevan ihmisen hommaa.
- qwerttt
just joo.. kyllä mä nytte ihan pääsin 2 vuokrokauden sisällä kotiin.. ja sairaalassa ei puhuttu mitään näistä jälki jutuista eikä määränneet mitään lääkettä että loppuisi maidon tulo.. nytten se alkoi. sairaalassa sanoivat vaan ei ole pakko imettää jos ei halua... mutta kiitos nytten teille kauhesti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???411897Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101280- 991031
- 102908
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88894- 66751
- 33632
Olinko yhden viestin arvoinen?
Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.68518Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku13508- 78501