sumartin

nyt makarskalla

Kannattaako sumartin saarella käydä? Onko sataman lähellä mitään kivaa vai joutuuko siitä lähtemään jollakin kulkupelillä pidemmälle?

4

570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eikö Sumartin ole satamakaupunki Bracin saarella? Olen käynyt vain Bolissa, siellä ainakin kannattaa käydä. Lonely Planetin mukaan Sumartin on pieni paikka, missä on muutama kivinen ranta ja vähän tekemistä. Bussiasema löytyy keskustasta läheltä satamaa.

    • juuri kotiutunut

      sumartin, kylä bracissa... ihan kiva, pieni, paikka, mutta jos bracilla jossain käy, niin sitten mielummin bolissa tai supetarissa..

    • ftrsgt45t4

      taksilla pääsee äkkiä sieltä boliin joka on se oikea ajanviettopaikka. bolista taas pääsee veneellä hvarin saarelle jossa kannattaa yöpyä heti useampi vuorokausi (myös)

    • Sumartin on varsin pieni paikka - kylä, jossa kyllä viihtyy pari vuorokautta, ja pidempäänkin, jos tykkää tutustua paikallisiin ja vaikkapa nautiskella grappaa heidän kanssaan iltaisin.

      Bracin saarella on sitten toki paljon nähtävää - it's up to you missä pidät majapaikkaa. Bussillakin pääsee esim. Surmainista länsirannalla ja Milnaan, joka on erittäin viehko ja ystävällinen paikka, siis iso kylä.

      Bracin saarella muita "Must see" -mestoja on tuo jo aiemmin mainittu Bol - upea hiekkasärkkä-biitsi; paljon aktiviteetteja ja Blacan luostari. En tosin tiedä, onko se auki - mutta kyllä sinne kannattaa patikoida - ja mielellään rannan puolelta; todella hieno polku ylös, vajaan tunnin kävely. Blacan pikkulahdelle järjestetään myös venekuljetuksia - tosin en tiedä mistä ne lähtevät.

      http://www.bol-croatia.net/blaca.html
      -E

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      101
      3258
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      8
      2647
    3. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      75
      2536
    4. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      73
      1488
    5. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      93
      1486
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      16
      1065
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      335
      975
    8. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      975
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      11
      880
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      50
      834
    Aihe