kolmen tiilen seinä

Seinän tiilimuuraus?

Hei

Voiko 3 reikätiiltä asentaa seinäksi niin ettei tule käytettyä puolikkaita eikä täten ylitystä ("sidontaa") vaan latoo tiilet aina edellisen päälle suoraan jolloin tiilet jatkuvat samassa linjassa ylös asti.

Tarkoitus rapata kuitenkin kaikki piiloon

Ai niin kolmen tiilen seinän korkeus on 2,5 m, pysyykö siis näin hyvin pystyssä ilman mitään "sidontaa" tai rautoja

Kiitoksia asiallisista ja oikeista vastauksista

5

654

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muurari4

      Nyt ei mulla leikannut. Tarkoitatko kolmen päällekkäisen tiilen limitystä vai kolmen vierekkäisen?

      Aina pitää ikkunan ja ovien ylitykset vahvistaa ja ei siihen tarvita mitään rautoja. Voi tehdä tiilen levyisen muotin laudasta ja raudoittaa (2-4 harjaterästä) ja valaa betonista.

      Sen voi sitten rapata samalla seinän kanssa.

      Ota muutama tiili ja kokeile sitä limitystä 12-15 mm pystysauma.

    • seinän muuraus

      Siis tarkennetaan 3 tiiltä vierekkäin niin että leveys n. 80 cm sitten taas samojen tiilien päälle samoihin kohtiin 3 tiiltä ja niin kauan lyödään niitä tiiliä aina samalle kohdalle että korkeutta seinälle tulee se 2,5 m, eli seinän koko silloin n. 800 x 2500, mutta tiilet on aina tasan toistensa päällä ei siis niin kuin normaalisti ladotaan että ylittää puolet seuraavaa tiiltä.

      Onnistuuko? ja tästä tulee siis vain suora seinän pätkä koko se 800x2500
      Joka sittne vielä rapataan

    • muurari4

      No nyt ymmärsin. Tarkoitat votsiin muurausta. Raudoitus on tarpeen, joka 4 sauma vaakaan 6 tai 8 mm harjateräs.

      Ulkona tarvitaan kuumasinkitty side n. 4 kpl/ m2seinän poikkisuuntaan.

      En ole koskaan muurannut moista seinää.

    • munkkilimitys

      Mikset voi limittää, varsinkin kun aiot rapata.

    • Kdhdikdbdk

      Riittääkö kolmen tiilen vahvuinen seinä sellaisenaan vai pitääkö lisäeristää? Tiilihän kai varaa lämpöä aika hyvin että 80 sentin seinän luulisi olevan melko energiatehokas?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      58
      3703
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      72
      3075
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      53
      2271
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      13
      1503
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      65
      1269
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      86
      1146
    7. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      981
    8. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      23
      971
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      945
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      932
    Aihe