Miten pitäisi toimia?

mulle iha uus juttu

Sain tänään mystisen kirjeen postin mukana, päällä oli vain osoite ja sisältä löytyi kahden sivun mittainen käsinkirjoitettu selitys siitä miten entinen naapurini (kirjeen lähettäjä) oli tullut minun luokseni yöksi n. kuukausi sitten koska oli hieman humalassa eikä päässyt kotiinsa yöksi. Häneltä oli tällä reissulla sitten hävinnyt hävinnyt aika arvokasta omaisuutta ja koska ei muutakaan keinoa keksinyt, oli hän mennyt selittämään asiaa poliisilaitokselle, omien sanojensa mukaan mitä kirjeestä ymmärsin, hän oli vain pyytänyt virkavaltaa käymään minun asunnollani kyselemässä kadonneista tavaroista, mutta poliisisetä olikin sitten kirjoittanut tästä asiasta rikosilmoituksen nimikkeellä näpistys. Ja tämä rikosilmoitus tehtiin kaksi päivää sitten 6.8.

Kirjeessään hän kirjoittaa että jotkut hänen tuttunsa ovat käyneet ovellani muutaman kerran kun en ole ollut paikalla. Tarkoituksenaan ilmeisesti kysellä hänen omaisuutensa perään tai penkoa kämppä ylösalaisin kunnes löytyy, siitä en tiedä. Tämähän on ilmeisen laitonta ja päätin etten päästä ketään muuta asuntoani tutkimaan kuin poliisin jos tulee.

Pitääkö minun nyt olla yhteydessä poliisiin että tulevat tutkimaan asuntoni koska mitäänhän en piilottele ja haluan tämän asian omalta kohdalta selväksi ASAP, vai odotanko että soittavat/tulevat omatoimisesti? Jääkö näistä jokin merkintä jonnekkin jos tehdään ilmoitus syyttömästä?

Vastasin jo naapurin kirjeeseen ja selitin miten asiat on ja että minun kämpilleni ei jäänyt hänen tavaroitaan mutta eihän asia sillä selkene kun on poliisikin sotkettu tähän mukaan?

Olen edelleen ihan shokissa tästä, minusta ei ole ikinä tehty rikosilmoitusta, kaikki laskut olen aina maksanut ajallaan ja muutenkin ollut ns. mallikansalainen. Sitten tuleekin joku entinen naapuri ja leimaa minut näpitelijäksi jota en todellakaan ole! Ja vielä jos jotain gorilloja käy minun oveni takana? Miten mun nyt pitäis edetä että saan tän asian selvitettyä?!

2

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20+2000

      Ei näpistys ole sellainen rikos, mistä poliisi tulisi tekemään kotietsinnän. Poliisi korkeintaan soittaa sinulle ja ehkä pyytää kuulusteluun.
      Kerrot tapahtuman ja jos olet syytön, niin asia jää sinun osaltasi siihen.
      Poliisin tiedoissa tapaus tietysti näkyy, mutta jos sinua vain epäillään, niin sillä ei ole mitään merkitystä. Mihinkään rekisteriin et joudu.

      • alottajaaa

        Okei, tämä rauhoitti suuresti, olen odotellut tässä kokoajan että milloin poliisit ovat ovella. Eipä ole vielä soittoa kuulunut mutta ehkä soittavat lähiaikoina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      325
      3805
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3540
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2230
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      110
      1632
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1528
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1289
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      917
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      99
      870
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      77
      797
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      741
    Aihe