Soneran Palomuuri

PalomuuriinApua?

Eli koneessa on Soneran Tietoturva. Palomuuri on poissa käytöstä, eikä sitä päälle saa. Kun menen Soneran Asetuksiin ja valitsen Palomuuri, oikealla ylhäällä lukee "Poissa käytöstä". Samassa kohdassa on tuollainen palkki jonka voi vetää eri puolille, nyt se on vasemmalla eli "Poissa käytöstä". Kun siirrän palkin oikealle, Käyttäjätilien Valvonta kysyy tälläistä:
Ohjelma tarvitsee lupaa voidakseen jatkaa.
Jos olet käynnistänyt tämän ohjelman, jatka.
Kun painan jatka, palkki pysyy oikealla n. sekunnin, jonka jälkeen menee takaisin vasemmalle, "Poissa käytöstä". Tarkistin tietokoneen myös viruksista, ja niin tietokone puhdisti 11 tiedostoa. Senkään jälkeen tämä ei näytä toimivan. Apuja? Kiitos etukäteen vastauksista, toivon että niitä tulisi mahd. nopeasti!

5

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Soneran tietoturvan uudelleen asennus voisi auttaa. Onko sinulla lisenssikoodi tallessa?

      • PalomuuriinApua?

        Kyllä sen pitäisi olla vielä jossain. Koitanpa tuota ja ilmoitan miten meni. Kiitos nopeasta palautteesta!


      • PalomuuriinApua?

        Kyllä! Meni päälle kun asensin uudelleen. Kiitos hirveän paljon avusta, vipunen! :)


      • PalomuuriinApua? kirjoitti:

        Kyllä! Meni päälle kun asensin uudelleen. Kiitos hirveän paljon avusta, vipunen! :)

        Ole hyvä!


    • Ja Soneran tietoturvan voi siis ladata uudestaan täältä: http://download.sp.f-secure.com/SE/TeliaSonera_Finland/latest/installer/TSFNetworkInstaller.exe

      Kannattaa laittaa F-securen manuaalisen tarkituksen asetuksista "Tarkista vain tunnetut tiedostotyypit" ruksi pois ja laita myös ruksi "Käytä kehittynyttä heuristiikkaa kohtaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      93
      3541
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      5
      1819
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      7
      1610
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      31
      1381
    5. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      54
      948
    6. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      35
      882
    7. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      70
      882
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      47
      820
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      787
    10. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      784
    Aihe