Katsokaapas te ihan mielenkiinnosta.
http://www.swh-dobermanns.ru/hk-litter-ru.html
http://jalostus.kennelliitto.fi/frmKoira.aspx?RekNo=FI55177/11&R=143
Vain venäjänkielisellä sivustolla näkyy tämä u pentue, ei ko. kennelin englanninkielisellä sivustolla.
Narttu tasan vuoden ikäinen
Muutama kuukausi synnytyksen jälkeen kuvatut A-lonkat.
Miksi tämä pentue rekisteröity venäjälle, vaikka molemmat vanhemmista sijaitsevat suomessa.
kieroa toimintaa
10
2645
Vastaukset
- Tytti 64
Liekkö kyseessä vahinko astuminen? Mun mielestä nämä vanhemmat ovat molemmat Kriegerhof naisen omia.
- kysy suoraan
miks et kysy suoraa kennelist et mikä homma toi on?? eiköhän sielt saa paremmin vastauksen ku täält
- Sarita5
Veikkaisin, että vahinkoastuminen ja "mokaa" ei haluttu jostakin syystä ottaa omiin nimiin? Vaikka rekisteriin ne olis saanu Suomessakin, kun tuota PEVISA:a ei tällä hetkellä ole. Mutta tää ihan villi veikkaus.
- ääliö
Tuo kasvattaja saa isot rahat pörittämällä tuota koirabisnestä.
Yksi pentu maksaa 1500 € ja pentueita tulee liukuhihnalta, eikä yhdistelmätkään mitään kummoisia ole... Terveyspuolikin koirilla on mitä on.
Silti tyhmät ihmiset ostaa niitä pentuja, maksaa ison rahan kasvattajalle ja vielä isommat rahat eläinlääkäriin.
Halle**tunlujaa. - ...?
liukuhihnalta? viimeisin pentue vuodelta 2012. seuraava suunnitteila loppuvuodesta 2013...
ihan hirvee rahasampo ja liukuhihna :D
Miten vaan, mut tosiaan, jos moka kotosalla sattuu ja on mahdollista myydä koirat venäjällä lemmikeiksi niin miksikäs ei? - kaneli28
Sanonpahan vaan että tuolta naiselta tulee mitä mahtavampia koiria, rauhallisia ja tasapainoisia. Ottaisin itse heti kun voisin ja eiköhän pennut ole kumminkin aina suunniteltuja. Ja 1500 euroa on aika paljon pennusta, normi hinta 1000-1200 e.1500 euroon pitää olla jo näyttöä sekä käyttöä, mutta 1200 euroa on normi hinta Suomessa.
- Moraali?!?
Kaneli28
Tarkoitatko kyseistä venäläistä kenneliä?
Voi olla olen asioinut väärien dobberi-ihmisten parissa mutta pentueet jotka minä tiedän ovat kaikki olleet max 1000€. Tämäkin niin että koirat ovat saavuttaneet aikuisiän, tutkittu ja terveiksi todettu. Käy nimenomaan "näyttöön ja käyttöön", kuten asian ilmaisit.
...?
Jos tässä on nyt niin puhtaat jauhot pussissa niin miksi ei pentuja myydä Suomessa ja kerrota rehellisesti että vahinko kävi, nyt on paskat housussa. Miksi niitä pentuja kaupataan naapurimaassa? Tiedot koirista vain venäjän kielellä, jotta ei uutiset kantautuisi Suomeen?
Vahinkojahan sattuu kaikille, sille ei voi mitään. Jotenkin vaan tuntuu oudolta että vastuullinen koiran omistaja ei tällaista pysty estämään. Kyseessä on nartun ensimmäinen juoksu?
Mut en ymmärrä asian peittelyä ja sitä että vahinkopentueesta voidaan kuitenkin pyytää täysihinta. SE on rahatusta. Suomessa on kuitenkin paljon vastuuntuntoisia kasvattajia ja valikoimaa riittää. Ehkä se 10 vuoden elinkumppani kannattaa harkita tarkkaan. - ...?
Moraali?!? kirjoitti:
Kaneli28
Tarkoitatko kyseistä venäläistä kenneliä?
Voi olla olen asioinut väärien dobberi-ihmisten parissa mutta pentueet jotka minä tiedän ovat kaikki olleet max 1000€. Tämäkin niin että koirat ovat saavuttaneet aikuisiän, tutkittu ja terveiksi todettu. Käy nimenomaan "näyttöön ja käyttöön", kuten asian ilmaisit.
...?
Jos tässä on nyt niin puhtaat jauhot pussissa niin miksi ei pentuja myydä Suomessa ja kerrota rehellisesti että vahinko kävi, nyt on paskat housussa. Miksi niitä pentuja kaupataan naapurimaassa? Tiedot koirista vain venäjän kielellä, jotta ei uutiset kantautuisi Suomeen?
Vahinkojahan sattuu kaikille, sille ei voi mitään. Jotenkin vaan tuntuu oudolta että vastuullinen koiran omistaja ei tällaista pysty estämään. Kyseessä on nartun ensimmäinen juoksu?
Mut en ymmärrä asian peittelyä ja sitä että vahinkopentueesta voidaan kuitenkin pyytää täysihinta. SE on rahatusta. Suomessa on kuitenkin paljon vastuuntuntoisia kasvattajia ja valikoimaa riittää. Ehkä se 10 vuoden elinkumppani kannattaa harkita tarkkaan.Discount pentujako ootte kaveripiirissä ostelleet?
Itse en ole yhdestäkään maksanut alle tonnia ja kalleimmillaan on mennyt 2000€
Miksi niitä pentuja ei saisi myydä naapurimaassa jos kanava siihen löytyy?¨
Mikä tuossa on niin paheksuttavaa?
Mä ymmärtäisin jos tässä menisi sama kuvio kuin 2000luvun puolivälissä kun suomipentueita käytettiin venäjällä typistettävinä ja myytiin suomessa sitten vähän kovempaan hintaan, se oli kieroa toimintaa.
Mitäpä jos koiralle ei ollut mahdollista tehdä aborttia, miksi olisi pitänyt piikittää 10 pentua niiden synnyttyä, kun ne kerran saatiin venäjällä myytyä lemmikki koteihin? Suomessa on paljon vastuuntuntoisia kasvattajia ja Kriegerhof-kenneli kuuluu yhä niihin.
- urpooo
Jännä ettei kasvattajan sivuilla näy mitään mainintaa kyseisestä "vahingosta".
- Kukkuu
Vahinko on vahinko ja jos sellainen sattuu niin sattuu, miksi siitä pitäisi kenellekään mitään tiedotella ja mitä se kenellekään kuuluu mihin ne pennut on rekattu? Pääasiahan on, että koirilla on hyvät kodit. Tästäkin ketjusta tulee vain ja ainoastaan yksi asia mieleen: mikään rotu ei ole verikoira, sensijaan ihmiset niiden takana janoaa verta milloin keneltäkin. Syvä huokaus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1514513Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1923147Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi992773Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis212753Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1392631Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos352047Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu531986Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat121859En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131845Olet ainutlaatuinen
Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain381119