Chromebook

japejape3333

Otin chromebookin käyttöön (Acer C7). Hintaa 299 euroa. Chromebookia olen kuolannut siitä asti kun chromebook ensi kertaa esiteltiin.

Laite mullisti heti käsityksen tietokoneesta. Painikkeesta päälle, kielen valinta, kirjautuminen - valmis. Kaikki tiedot synkronoituivat saman tien. Laitteen käytön oppiminen ei vienyt yhtään aikaa vaan sen oppi heti. Heti 100% käyttövalmis.

Käynnistys kestää muutaman sekunnin (työkoneen windowsin käynnistys vie noin minuutin, siihen vielä puoli minuuttia päälle että saa nettiselaimen auki). Laite siis käynnistyy aina muutamassa sekunnissa. Nettiin pääsee heti. Akun kesto n. 7h.

Kaikki nettisivut ja palvelut toimii (verkkopankit, yle areenat ja katsomot jne, youtubet, netflix, spotify, jne). Odotin käyttökokemusta tyyliin "pelkkä nettiselain" mutta kone vastaa käyttökokemukseltaan pitkälti perinteistä tietokonetta. Offline-työskentely onnistuu myös. Ohjelmat eivät aukene nettiselaimen ikkunoihin kuten jossain arvostelussa luki vaan ne aukeaa normaaleina ohjelmina kuten windowsissa jos näin haluaa - vaihdetaan asetuksien avulla. Työpöydällä normaalit vaihdettavat taustakuvat.

Laite on laadukkaan oloinen, näyttö erinomainen ja todella kirkas. HDMI-liitäntä on ja ulkoisen näytön ja esim. hiiren saa kiinni. Cloudprint toimii hyvin.

Suosittelen ehdottomasti harkitsemaan (esim. acer, samsung ja mitä näitä nyt on) chromebookin ostamista. Harmi että tuli suomeen vuosia myöhemmin mutta parempi myöhään kuin ei milloinkaan.

2

482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kolme

      Toimiiko sulla todella chromebookissa katsomo?
      Itselläni noi kaikki muut mainitsemasi toimii ja muuten tyytväinen koneeseen olen, mutta katsomo ei vaan toimi. Silverlight kun tarttis olla...

      • chromebuuk

        CB toimii katsomossa , nykyään ei käytä silverlightia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4288
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2744
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2502
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      85
      1529
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1476
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1117
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      173
      965
    Aihe