Osaatteko sanoa onko tuo pienempi kone ihan " nuhapumppu" vai pärjäisikö sillä kaupungissa työmatkaliikenteessä (osa matkasta myös moottoritietä)?
Onko kokemusta koneiden kestävyydestä?
Fordista ei ole aikaisempaa kokemusta mutta uudehko vm. 2009/2010 fiesta on nyt kiikarissa.
Fiesta 1.25 60 hv vai 82 hv
5
8130
Vastaukset
- hapelo1
Toi 60hv on varmasti nuhainen...oli toi 82hv vuoden ja ainakin matka-ajossa ilmastointi päällä sai hakea pienempää vaihdetta mäkeen.Kyllä noilla taajamissa pärjää mutta ehdottaisin 120hv versiota,ettei ala risoomaan tehottomuus.
Kulutuksen erokin on pieni... - uusi poloilija
Testailin keväällä uusinta Fiestaa 1.0 80 hv -koneella, eikä 65-heppaista oikein ollut missään kokeiltavanakaan. Oma Polo 1.2 70 hv -moottorilla tuntui normaaliajossa pirteämmältä, ehkä siksi että vääntöä on enemmän ja alemmilla kierroksilla. Fiestaa olisi varmaankin pitänyt kierrättää isommilla kierrosluvuilla voiman saamiseksi ulos.
Tuota aiempaa 1.25 82 hv -konetta kokeilin kolme vuotta sitten, mutta muisti ei yllä sinne asti niin hyvin, että paljoa voisi sanoa. Nelipyttyisenä siinä on Polon 1.2:ta pienemmät sylinterit, joten kaiketi siinäkin tarvitaan enemmän kierroksia normiajossa. Silloinkaan sitä 60 hv:n versiota ei ollut saatavilla, ja vähän epäilenkin, että sitä ei kannata harkita säännöllistä moottoritieajoa varten. Polostakin sellainen on, mutta ei tuoda Suomeen. Ehkä se on Fordilla olemassa siksi, että saadaan hinnat alkaen -mallilla ostajia kiinnostumaan? - Uusi voorti
Nyt on reilun viikon ollut tuo 1,25 82 hv Fiesta ajossa vm. 2009
Kone on se isompi mutta kyllä kiihtyvyys on aika heikko. Pärjään kyllä kaupungissa mutta moottoritien rampissa pitää kyllä ennakoida että saa vauhdin nousemaan ennen kaistan loppua.
Muuten mukava ja sporttisen näköinenkin auto.- uusi poloilija
Kannattaa varmaankin ottaa ilmastointi pois päältä motarille kiihdytettäessä. Sehän ei mitään haittaa helteelläkään, jos kompressori on puoli minuuttia sammutettuna.
Keino tepsi Golf IV:n 1,4-litraisella versiolla, jossa suurin teho oli muistaakseni 55 kW eli 75 hv ja painoa kai hiukan Fiestaa enemmän. - hapelo1
uusi poloilija kirjoitti:
Kannattaa varmaankin ottaa ilmastointi pois päältä motarille kiihdytettäessä. Sehän ei mitään haittaa helteelläkään, jos kompressori on puoli minuuttia sammutettuna.
Keino tepsi Golf IV:n 1,4-litraisella versiolla, jossa suurin teho oli muistaakseni 55 kW eli 75 hv ja painoa kai hiukan Fiestaa enemmän.Polokuski puhuu asiaa...ainakin mulla haukkasi ilmastoinnin kompura selvästi tehoja,tosin kyllä sillä pärjäsi ennakoivalla ajotavalla.Maantieajo 4hlö ilmastointi päällä oli kyllä tuskaa...no onneksi nyt on Fiestassa tehoja :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110954
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452443- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351176Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892