Onko kukaan kokeillut? Onko mitään eroa lohiöljyyn, ts. kumpi on parempaa?
Tässä esimerkki:
http://koirahalli.mycashflow.fi/product/111/dc-lampaanrasva-500ml
Meidän koirista on lähtenyt karvaa nyt kesällä järkyttävän paljon ja jostain luin, että sen tekee tämä helle ja että koira tarvitsisi nyt paljon öljyä... Mitäs mieltä tästä väitteestä? Hurjalta kuulostaa ainakin tuon lampaanrasvan annostus jos pikkukoirillekin annetaan 7,5ml vuorokaudessa! :o
Lampaanrasvaa koiralle?
12
5606
Vastaukset
- ....
Ei ole meillä ollut käytössä, mutta taidanpa vaihteeksi ostaa tuota. Koirille jotka pääasiassa syövät kuivamuonaa olisi hyvä antaa läpivuoden jotain rasvahappovalmistetta, kuivamuonissahan sitä ei mineksikään ole.
Mielestäni tuo 7,5ml (1,5tl) ei ole paljon. Vaikutusta tuskin huomaa pienemmällä annostuksella. Ja vaikutushan näkyy vasta n. 2kk:n kuluttua. - lambi.
No joo, eipä olekaan kovin suuri annos loppupeleissä.. :) Nyt annan meidän pienille koirille teelusikallisen kalaöljyä päivässä vaikka ohjeessa lukee, että ½ tl. Voiko sitä antaa liikaa? Nuo ei ole saaneet ylimääräisiä öljyjä koskaan ja nyt on turkit tosiaan huonossa kunnossa ja karvaa lähtee.. :(
- vrihghg
Kalaöljy on ihan luonnontuote, eikä yliannostuksen vaaraa ole. Tietysti jos rasva rupeaa tihkumaan turkista, niin sitten älyät vähentää annostusta...:)
- lambi.
Joo tottakai. :) Nyt siis on vaan tilanne se, että koirilla on tosi kuiva iho sekä turkki, ja ongelmana on hilseily ja runsas karvanlähtö.. Sillä ajattelin, että josko alussa "tuplaisi" tuon annoksen, niin on helpompi annostellakin. Taidan seuraavaksi itsekin kokeilla tuota lampaanrasvaa koirille.
Tunnen kyllä itseni niin typeräksi, kun en ole koskaan syöttänyt koirille jatkuvasti mitään lisäöljyä. :( Sitä vaan niin helposti on luullut ja tottunut ajatukseen, että kuivamuona sisältää kaiken, mitä koira tarvitsee. No, nyt meillä on ihan eri ruokaakin käytössä ja aion jatkaa öljyjen lisäämistä säännöllisesti. Onko sillä väliä, että mitä öljyä antaa? Mistä koira hyötyy parhaiten? Nyt on jotain villilohen öljyä... - mäykky mulla
Voiko 6kg mäykylle antaa Möllerin tuplaa 1 kapselin päivässä?
1 ohikulkija sanoi, jotta syötti mäykylleen kalanmaksaöljyä, joak on hyväksi nivelille.
1 kapselissa on D-vitamiinia 5µg, kun laadukkaasta kuivamuonasta kananmunasta se saa jo 3µg/vrk.
Onko kellään tietoa?
Eilen 1 kapselin annoin ja koira ihan normaali.
http://www.moller.fi/p-8-12-product.aspx#/product_8
1 kapseli sisältää
Omega 3 325mg
D-vitamiini 5µg
DHA EPA 270mg
A-vitamiini 125µg
E-vitamiini 5mg- voi voi
Tuota, noista osa on rasvaliukoisia vitamiineja ja jos syö kuivamuonaa, niin eivät tarvitse ravintolisiä, rypsiöljyä voi ruokaan laittaa, ei muuta. Meillä taas kala-allerginen koira ei syö mitään kuivaruokaa, ja muschin aterioista saa kaiken, kanaa toki syö joka päivä, jossa on myös tärkeitä rasvoja.
Jos jotain haluat, osta lohiöljyä älä noita ihmisten vitamiineja, ei tule liikaa rasvaliukoisia vitamiineja, ne kerääntyy elimistöön. - mäykky mulla
voi voi kirjoitti:
Tuota, noista osa on rasvaliukoisia vitamiineja ja jos syö kuivamuonaa, niin eivät tarvitse ravintolisiä, rypsiöljyä voi ruokaan laittaa, ei muuta. Meillä taas kala-allerginen koira ei syö mitään kuivaruokaa, ja muschin aterioista saa kaiken, kanaa toki syö joka päivä, jossa on myös tärkeitä rasvoja.
Jos jotain haluat, osta lohiöljyä älä noita ihmisten vitamiineja, ei tule liikaa rasvaliukoisia vitamiineja, ne kerääntyy elimistöön.Eikö siitä lohiöljystä sitten saa liikaa?
Mikä on tarpeeksi?
Googlella en löytänyt.
Koirani syö Rocal Canin mäykkyruokaa eli on laadukasta tai ainakin hintavaa, mutta paskoo pouolet vähemmän kuin halvoilla sapuskoilla eikä sisällä viljaa, joka ei ole koiran ravintoa lainkaan.
Lisäksi syö salaattia. - 12+19
mäykky mulla kirjoitti:
Eikö siitä lohiöljystä sitten saa liikaa?
Mikä on tarpeeksi?
Googlella en löytänyt.
Koirani syö Rocal Canin mäykkyruokaa eli on laadukasta tai ainakin hintavaa, mutta paskoo pouolet vähemmän kuin halvoilla sapuskoilla eikä sisällä viljaa, joka ei ole koiran ravintoa lainkaan.
Lisäksi syö salaattia.Ei RC ole mitenkään erikoisen laadukasta. Hintalaatu-suhde aika persiillään jos vähän vilkaisee ainesosaluetteloa. RC:ssä on riisiä, joka on viljakasvi. Mutta lohiöljyä näyttäisi tuossa ruuassa myös olevan.
Älä anna salaattia. Ei koira hyödy siitä mitään. Jos nappulaa annat niin ei turhia kasviksia ruuan sekaan. - mäykky mulla
12+19 kirjoitti:
Ei RC ole mitenkään erikoisen laadukasta. Hintalaatu-suhde aika persiillään jos vähän vilkaisee ainesosaluetteloa. RC:ssä on riisiä, joka on viljakasvi. Mutta lohiöljyä näyttäisi tuossa ruuassa myös olevan.
Älä anna salaattia. Ei koira hyödy siitä mitään. Jos nappulaa annat niin ei turhia kasviksia ruuan sekaan.Mikä on paras ruoka hinta/laatu kääpiömäykylle?
- Anonyymi
mäykky mulla kirjoitti:
Mikä on paras ruoka hinta/laatu kääpiömäykylle?
Ihan kokeilemalla selviää, mikä sun mäykylle sopii. Pääasiassa hyviä ruokia on ne, joissa proteiinia yli 30%. RC on ylihinnoiteltua kaurapuuroa😁
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan kokeilemalla selviää, mikä sun mäykylle sopii. Pääasiassa hyviä ruokia on ne, joissa proteiinia yli 30%. RC on ylihinnoiteltua kaurapuuroa😁
Kokonainen lammas tai peura.näin talvella säilyy
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan kokeilemalla selviää, mikä sun mäykylle sopii. Pääasiassa hyviä ruokia on ne, joissa proteiinia yli 30%. RC on ylihinnoiteltua kaurapuuroa😁
Eiköhän mäykylle ole jo ruoka valittu ...:D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 275364
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333593Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533502Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu263397Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232990Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod322717Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint212409Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1202380MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142205- 412112