Kehukaa tai haukkukaa omaa lattiaanne.
Onko helppo pitää puhtaana?
Voiko asentaa muovimaton päälle?
Onko asennus vaikeaa?
Onko sähköinen, lämmin, tai jotain muuta?
Kuinka kestää kosteutta?
Kumman sinä valitsisit koiraja lapsiperheeseen?
vinyylilaattaa vai vinyylikorkkia?
11
1124
Vastaukset
- tuscanpine
Itsellä 70neliötä vinyylikorkkia lattiassa ja ei mitään moitetta! Parempaa kuin parketti. Voi asentaa muovimaton päälle, asennus vaatii sahan laminaattilekkurin sijaan muuten sama, lämmin ja joustava pinta jalalle, hyvin on kestänyt kosteutta/kaatuneita nesteitä... SUOSITTELEN! Laminaateista kuullut kovin vähän positiivista.
- Suomalainen ei kiitä
ja harvoin kehuu oma-alotteisesti. Moni lattia toimii todella hyvin ja kaikilla on hyvät puolensa. Yleensä ne, jotka syystä tai toisesta ovat kohdanneet vaikeuksia, pitävät suurinta ääntä...syy ei silloinkaan välttämättä ole itse lattiassa.
- helppousonhaitta
En kumpaakaan vaan aitokorkkilattian - unohda ne muovipinnooitteet ja uhraa vähä enemmän rahaa kunnon lattiaan, joka kestää niin kakarat, mukulat kuin rakitkin ja on lisäksi lämmin, mukava jalalle ja hyvännäköinen.
- Mitä
on aitokorkkilattia ?
- dftyuiwASDFGH
Mitä kirjoitti:
on aitokorkkilattia ?
Se on lattia joka on korkkia.
- No eh eh
dftyuiwASDFGH kirjoitti:
Se on lattia joka on korkkia.
ihanko totta ? Kerro nyt vähän tarkemmin.
- corkscrew
No eh eh kirjoitti:
ihanko totta ? Kerro nyt vähän tarkemmin.
Se on korkkia ilman muovipinnoitusta. Mielestäni sauvaparketin ohella paras lattiamateriaali - lämmin, kestävä ja helppohoitoinen. Maksaa vähän enemmän, mutta käytössä eron huomaa.
Sitä voi myös hioa ja värjätä myöhemmin, jos muutosta haluaa. Toisin kuin vinyylikorkkilaatta (kahden muovikerroksen välissä pari milliä korkkia) se on paksuudeltaan noin 5-6 milliä ja kestää kulutusta ja ohimenevää kosteutta.
Asensin sen keittiööni noin 20 vuotta sitten ja en ole katunut vähääkään - erittäin hyvännäköinen vieläkin ja mukava jalalle. Ulotin asennuksen myös keittiökalusteiden alle, mistä varmaan naapuritkin pitävät, sillä korkki on myös erinomainen äänieriste.
Luonnollinen materiaali, jota saa kaikenlaisissa väreissä - pelkkään korkinväriin ei tarvitse tyytyä.
- Winter Pine
Laittelin juuri viimeviikolla uuden vinyylikorkki lattian, vanhan muovimaton päälle laitoin 20mm finfoamin ja sen päälle sitten vinyylikorkki parketin. Lattian pinta nousi 30mm yhteensä, muutama sisäovi piti lyhentää 30mm,minulla oli aika kylmälattia talviaikana,siis Betonilaatta ja päällä muovimatto.
Asentaminen ei ollut vaikeaa, jos lattia on epätasainen niin kannattaa laittaa vähän koroketta parketin alle,siis kuoppien kohdalle. Muistaakseni ohjeissa puhuttiin epätasaisuudesta.
Minulla ei ole ollut mitään sähköisyyttä, tuntuu nyt jalalle ihan kivalta, katotaan kun asutaan talvi miltä mieltä ollaan.
Ohjeissa,puhdistus kostealla tai nihkeälla "sinipiialla". - dfrgqreqrg
Tarkoittaako kysyjä sellaista vinyyliponttia joka asennetaan kuin parketti mutta on muovimaton oloinen ja näköinen? tästä mimäkin olisin kiinnostunut, missähän hinnoissa pyörii? ja onko sama asentaa muovimatto, jos on halvempi?
- Joku vaan
Joku vuosi sitte se portugalilainen vinyylikorkkipontti oli n. 45 e neliö. Nyt katselin jostakin että ainakin joitakin "värejä" saa halvemmalla. Lähes 100 neliötä tuota lattiaan laitoin, ja samaa laittaisin uudestaan, jos olisi tarve.
- Vinyylikorkki best
Vinyylikorkki on hott.
Äänetön, lämmin, kestää kosteutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1393095- 81686
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221374Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371051
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381032Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47964
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.38918