Olen ostamassa omakotitaloa ja on epäilyksenä, että nykyinen omistaja ei aio muuttaa kauppakirjan määrittelemänä päivänä pois talosta.
Kauppakirjassa on normaalia suuremmat sopimussakot, koskien asunnon luovuttamista juuri tämän takia.
Millaisia keinoja minulla on kiinteistön omistajana häätää entinen omistaja pois talosta, mikäli hän ei kyseisenä päivänä talosta ole muuttanut pois?
Kauppakirjassa on normaalia suuremmat sopimussakot, koskien asunnon luovuttamista juuri tämän takia.
Millaisia keinoja minulla on kiinteistön omistajana häätää entinen omistaja pois talosta, mikäli hän ei kyseisenä päivänä talosta ole muuttanut pois?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Siis onko kaupat jo tehty? Onko nimet papereissa? Jos on, niin miksi nykyinen omistaja vetkuttelisi lähdön kanssa? Ei haluakaan myydä? Vai eikö ole löytänyt itselleen uutta asuntoa? Onko itse sanonut suoraan ettei aio lähteä mihinkään.
Virallinen häätö esim maksamattomien vuokrien tai vastikkeiden takia vaatii aina käräjäoikeuden päätöksen. Ja sen saa panna toimeen vain ulosottomies. Tiedä sitten tällaisesta tapauksesta. Varsinkin jos vasta olet ostamassa ko. taloa.
Alkukaupat on tehty kaupanvahvistajan läsnäollessa.
Eli kauppakirja on jo allekirjoitettu.
Loppukauppa tarkoitus tehdä samalla kun kiinteistön omistusoikeus sekä hallintaoikeus siirtyvät. Loppukaupassa maksetaan loput kauppasummasta.
Kiusanteko syynä ja olisi itse halunnut ostaa talon, mutta ei rahat riittänyt.
Korvaustahan saan jos asunto ei ole luovutuspäivänä tyhjä, mutta nykyinen asunto lähtee itseltäkin alta pian, joten joudun huonossa tapauksessa viemään tavarat varastoon ja muuttamaan itse hotelliin/ystävien luokse.
Häätökeinoja ja aikaa olisin tiedustellut jos jollain on tietoa kuinka asukas häädetään ja onko tähän jotain aikarajaa?
Kiusanteko syynä ja olisi itse halunnut ostaa talon, mutta ei rahat riittänyt
Siisk KUKA sieltä pitäisi häätää?
Häätö vaatii AINA tuomioistuimen päätöstä.
Eli jos asukas ei suostu lähtemään, niin mitään omankäden oikeutta ei kannata käyttää, vaan hakea häätötuomio tuomioistuimesta.
Ulosottokaari, luku 2.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20070705
Siis mitä, entinen OMISTAJA olisi halunnut OSTAA sen itselleen???
Luultavasti kyseessä pakkomyynti velkojen takia.
Silloinhan "entinen" omistaja voi myös tarjoutua "osatmaan" talon.