Vajaan puolentoista vuoden ikäinen tyttöpupuni, joka on leikattu vuosi sitten on hirmuinen pallo. Hän on pallo, jolla on pää ja pikku jalat. Käy tarpeillaan, syö, juo ja liikkuu normaalisti. Hän syö joka päivä mielellään paljon heinää, koska sitä lähinnä on tarjolla ja hän jakaa päivittäisen 0,5dl pellettiannoksen poikapupun kanssa. Joka aamu syödään kurkkua ja illalla porkkana tai salaattia. Hän ei saa ikinä mitään valmisherkkuja eläinkaupasta. Pari kertaa viikossa saa hapankorppua ja max 2 kertaa kuukaudessa puolikkaan omenan, mikä on hyvin sokeripitoinen (lihottava) herkku. Aamu- ja iltajuoksuja harrastetaan päivittäin, hän myös kellahtelee kyljelleen tuon tuosta ja nukkuu jalat pitkänä eli olo on ilmeisesti mukava.
Miksi pupu on pallero?
Luin jostain että voi kertyä nestettä vatsaonteloon...onko kuinka vaarallista? Myöskin kilpirauhasen jokin toimintahäiriö voi olla mahdollinen?
Aika on varattu eläinlääkäriin maanantaille, mutta onko veikkailuja sitä ennen mistä tää vois johtuu?
Miksi pupu on pallero?
Luin jostain että voi kertyä nestettä vatsaonteloon...onko kuinka vaarallista? Myöskin kilpirauhasen jokin toimintahäiriö voi olla mahdollinen?
Aika on varattu eläinlääkäriin maanantaille, mutta onko veikkailuja sitä ennen mistä tää vois johtuu?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei oo kyllä mitään hajua.... Lähinnä on kokemusta vain gerbiilien "pallomahasta", jollainen oli yhdellä gerbiililläni. Diagnosoin sen syöväksi ja kuinka ollakkaan, syöpähän se siellä oli. Varmaan jotain nestettä kerryttäny sinne vatsaan, joka sai gerbiilin näyttämään tiineeltä. Itse syöpä oli vain semmonen vähän peukalonkynttä pienempi.
Kanitkin todennäköisesti piilottaa kipunsa todella hyvin, niinkuin nuo gerbiilit.
Omena ei tosiaankaan ole sokeripitoinen vaan se on kanille hyväksi. Ja tuoretta ruokaa pitäisi antaa vähintään kahdesti viikossa. Tuoreruualla meinaan hedelmiä ja kasviksia yms
Puput saavat joka päivä kaksi kertaa vihannesannokset. Hedelmiä annan herkkuna silloin tällöin...
Älä nyt hyvänen aika puhu syövästä :'( mä en mun pikkusesta luovu :( kani ja gerbiili on eri asiat, mut kysyn silti et mitä sille sit kävi? Sitä ei varmaan kannattanu leikata ku oli niin pieni...vai? käyttäytykö gerbiili normaalisti vaikka sillä olikin se kasvain.
voi mun kultaa :(
Joo gerbiili käyttäytyi suht. normaalisti. Oli ehkä vähän laiskanpuoleinen ja sisäänpäinvetäytynytkin. Ei välillä halunnut tulla pois mökistään katsomaan, kuka tuli. Saaliseläimet piilottavat kipunsa hyvin ja todennäköisesti sillä oli kipuja vaikkei se niitä näyttänytkään.
Lisäksi sen sukuelinten seudulla oli jotain vuotoa (todennäköisesti vuotanut kohdusta, niinkuin alussa arvelinkin).
Gerbiili lopetettiin ja sen kaverin jäätyä yksin yritän totuttaa sitä kahteen muuhun naarasgerbiiliin.
Kanit ovat samallalailla saaliseläimiä, kuin gerbiilitkin, joten nekin piilottavat kipunsa. Tosin en usko että kyseessä olisi tässätapauksessa (kanilla siis) kasvain.
Turvonnut vatsa saattaa kieliä sisäloisista eli matokuurin tarpeesta jollonka sun kannattaa madottaa perheen molemmat kanit. http://puput.us/index.php?topic=235.msg1558#msg1558
käytiin tänään siellä lääkärissä ja sanoi että tytsi on ihan kunnossa. tunnusteli pupun vatsan kunnolla ja ultrasi vielä kaiken päälle, ei ollu kasvaimia tai mitää epänormaalia. tyttö painoi 2,6kg joka on ihan normaalin leikatun tyttökanin paino...ehkä 200g vois olla viel kevyempi, mut ei se välttämätönt oo ku hän voi muuten nii hyvin. Hän nyt vaan sitten on ruumiinrakenteeltaan tommonen pyöreä tytön tylleröinen, rakkauspakkaus
Jotkut madottavat ulkokanit säännöllisesti (yleensä aina syksyllä/alkutalvesta) ja jotkut vasta sitten kun ilmenee loistartunnan oireita. Jos kanisi ovat ulkokaneja, niin suosittelen vaikka madottamaan ne säännöllisesti. Mutta jos ovat sisäkaneja jotka saavat välillä ulkoilla, kannattaa varmaan madottaa silloin, kun on oireita.
Tosin olen kuullut, että sisäloistartunta voi olla pitkään suht. oireeton.
Olen myös kuullut, että matolääkettä ei kannata antaa turhaan, joten en menisi antamaan liian usein. Ehkä korkeintaan kerran vuodessa, en tiedä...