Laserkohdistimet

köyhä ja kipeä

Onko kellään kokemusta näistä? Näkyykö valopiste taululla sataan metriin miten valoisassa. Ajattelin säästää panoksia, kun niitä menee hyvin tehdyssä kohdistuksessa n. 20 kpl. Hinnat kuulemma heittelevät n. 40....170 euroon. Onko niissa sama toimintaperiaate ja vain hinnasta voi päätellä laadun. Asiallisia vastauksia, kiitos.

3

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ammuskelija.

      Lyhyesti; ei tee juuri mitään.

      Halvoissa pisteen kohdistus on huono ja teho vaatimaton. Kalliimmissa piste on paremmin keskellä ja tehoa enemmän, mutta vievät paljon pattereita. Laserin teho ei juuri päivänvalossa pitkälle kanna. Periaatteessa noilla kohdistetaan kiikari parinkymmenen metrin matkalla likimain kohdalleen ja käydään sitten ampumassa kohdalleen.

      Itse hankin patruunalaaserin, mutta totesin piipun läpi sihtaamisen tuottavan saman tuloksen. Kummallakin hienosäätö hoidetaan ampumalla.

      Patruunoita et laaserilla pysty säästämään, jos osaat kohdistaa perinteisellä tavalla. Ase on aina yksilö joka käy vahan eri tavalla kuin toinen. Laaseri ampuu aina täysin suoran linjan, johon eivät esim. piipun värähtelyt vaikuta kuten patruunalla ammuttaessa.

      • köyhä ja kipeä

        Kiitos asiallisesta ja selventävästä vastauksesta. Ei tässä muu auta, kun kohdistaminen vanhaan tyyliin ampumalla. Kuvittelin vain saavani hyötyä noista vehkeistä, koska omistan kolme erilaista kiikaria (halpoja, mutta ominaisuuksiltaan riittäviä pienikaliiperiseen pyssyyn ja kohteelleni). Tekniikkahan tietysti etenee huimaa vauhtia, joten tilanne muutaman vuoden kuluttua laserkohdistimien osalta on toinen, vaikka patruunanvalmistajat ei siitä pidäkkään. En enää metsästä montaa syksyä.


      • Joo, on semmoisia

        laasereita, joiden valo näkyy 100 m päässä kohteessa. Niiden teho on vain niin suuri, ettei niitä saa käyttää. Se on näkö pois jos osuu silmään. On toki olemassa suojalaseja, mutta eri laasereiden aallonpituuksille tulee olla omat lasit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6082
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      347
      5500
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2747
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      1995
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1738
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1601
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1573
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1443
    Aihe