Moi!
Onkos kellään kokemuksia ko pumpusta?
Tarkoitus olisi tuollainen hankkia rivariin, 82 päätyasuntoon. Tulisi kesän viilennyskäyttöön. Lämmittää sillä ei viitsi, koska kaukolämpö ja vesikiertoinen lattialämmitys. Lisäksi asunnossa on koneellinen ilmanvaihto.
Asunto on 2013 rakennettu, luvat on hankittu pumpulle. Asunto tykkää ottaa lämpöä sisäänsä mutta ei oikein taasen viilentää itseään. Ei vaikka yöksi laittaisi iv-koneen täysille.. Juu, kesäpelti on asennossaan. Nyt on 25.7 astetta sisällä ja ulkona 16.
Kertokaas mitä mieltä :)
Onkos kellään kokemuksia ko pumpusta?
Tarkoitus olisi tuollainen hankkia rivariin, 82 päätyasuntoon. Tulisi kesän viilennyskäyttöön. Lämmittää sillä ei viitsi, koska kaukolämpö ja vesikiertoinen lattialämmitys. Lisäksi asunnossa on koneellinen ilmanvaihto.
Asunto on 2013 rakennettu, luvat on hankittu pumpulle. Asunto tykkää ottaa lämpöä sisäänsä mutta ei oikein taasen viilentää itseään. Ei vaikka yöksi laittaisi iv-koneen täysille.. Juu, kesäpelti on asennossaan. Nyt on 25.7 astetta sisällä ja ulkona 16.
Kertokaas mitä mieltä :)
Vastaukset 20
Vanhimmat
SF 35 sama viilennysteho, mutta 300 halvempi.
Jos vain viilennykseen niin sittenhän kannattaa ostaa vaikkapa Ultimaten pumppu. Tuo Mitsun FH on aika kallis ja se on aika tehokas lämmittäjä pitkälle pakkasille. Turhaan maksat jos meinaat vaan viilentää.
On myös laitteita jotka on VAIN viilennykseen ja varmasti silloin siinä tehokkaita. Tai sitten tosiaan edullisempi "lämpöpumppu."
Mitäs mieltä porukas Mitsun Heavy Industries firman pumpuista? Hinnaltaan ovat edullisempia kuin monet muut laatupumput ja antavat noille kymmenen vuoden takuun. Vaikka cop arvo olisikin hieman pienempi niin onko todennäköisempää, että hankkii hintansa nopeammin, kun takuun perusteella voisi luottaa siihen, että käyttöikä on sen kymmenen vuotta.
Takuu on voimassa niin kauan kuin yritys on pystyssä. Takuu loppuu myös kun yritys vaihtaa nimeä. Normaali takuu 2 vuotta. Lämpö plus vielä hyvässä muistissa.
Ja kuluttajaviraston sivuilta:
"Valmistaja, maahantuoja tai myyjä voi antaa tuotteelle takuun. Asiakas voi valita, mille myyntiportaalle hän kohdistaa takuuseen perustuvat vaatimuksensa
Myyjä vastaa aina takuusta, vaikka takuunantaja on useimmiten maahantuoja tai valmistaja
Myyjä voi irtautua aiemman myyntiportaan antamasta takuusta vain ilmoittamalla asiasta selkeällä tavalla ostajalle ennen kaupantekoa "
Eli vaikka maahantuoja menisi konkkaan tai vaihtaisi nimeä niin myyjä on vastuussa ja tuskinpa vaikkapa KodinTerra aivan heti menee nurin. =)
Ei nurin tarvitse mennäkkään. Hallittu konkurssi, viikon päästä uusi oy vaikka puolison nimiin. Takuut meni siinä. Itsellä oli LG pumppu 6 vuoden takuulla. Oli lopulta 2 vuoden takuu ja sekin juuri loppunut.
Höpö, höpö. Takuusta vastaa se, jonka nimi takuupaperissa on, siis ainakin merkkipumpuissa maahantuoja.
SF 25 riittää ihan hyvin jäähdytykseen ja on vielä pikkasen halvempi kuin 35.
Tuotevastuulaki ajaa tuon takuun ohi, takuu on vain lisälupaus tuotteesta. Jos takuu on esim. kaksi vuotta ja oletettu käyttöikä vaikkapa 10 vuotta niin kyllä ostaja on oikeutettu vielä 3-5 vuodenkin päästä hyvitykseen, ei toki täysimääräiseen.
Laitteesta on vastuussa periaatteessa se joka on siihen viimeksi "koskenut". Ellei asentaja/myyjä saa apuja maahantuojalta/tukkuliikkeeltä niin korvaa sitten itse. Jos myyjä on kaatunut, niin sitten edellinen porras, tukkuliike maahantuoja tms. Ultimate kaatoi ennen takuuasiat asentajille, en tiedä vieläkö nykyään ?
"Ultimate kaatoi ennen takuuasiat asentajille, en tiedä vieläkö nykyään?"
En tiedä onko tuo ollenkaan totta, mutta vastaa kyllä Ultimatesta saamaani kuvaa.
Kukaan ei siis tiedä mitsu heavy industrin tuotteista mitään
FH:ssa on todella iso ja ruma sisäyksikkö! Mikäli pelkästään jäähdytät niin laita vaikka SF tai joku muu edullisempi vastaava peliin.
Tuossahan se seinällä on ollut toukokuusta asti ja varmasti on ollut käyttöä kun lämpimiä kelejä on ollut.
Pari tonttua maksoi ja kaikki hilppeet asennusfirman kautta samaan pakettiin tuli ulkoyksikön puusuoja ja voin sanoa että parhain tähän näkemäni maksoi hiukan enemmän kuin halvimmat mutta kahdella ruuvilla valmis roput seinään ja siinä valmis (maalasin talon värisävyyn)
Hyvä toiminto tuo ihmisten tunnistava juttu ei saa kylmää päin naamaa.
Meillä 66m2 rivarin päätykämppä ja tulee myös lämmittämään kun suora sähkölämmitys.
66m2 ,josta otetaan kosteet tilat ym pois eli lämmität ehkä noin 50-55m2 . FH:lla luvassa varmasti katkokäyntiä ja Copit kuralla! Olisit ostanut sopivamman eikä liian isoa niin säästöä tulisi kertyymään selvästi paremmin!
SF 35 oikea pumppu divariin. Vuoden kun kuuntelet pätkäkäyntiä ja naksumista niin viskaat pumpun ulos. Jos päätyasunto, niin ilmeisesti vielä asennettu olohuoneeseen. Et ole kyllä ensimmäinen, etkä viimeinen, jolle asennettu ylisuuri pumppu.
FH on hyvä pumppu, mutta menee hieman hukkaan suunnittelemassasi käytössä. Jos haluat pelkästään jäähdytystä, hanki asennusfirman kautta vaikka edullinen on/off-pumppu, jotka on tehty vartavasten jäähdytyskäyttöön. Hinnat lähtevät noin 400€ asennus. Valitse vehje, joka on hiljainen. Tuon kokoiseen rivariin ei tarvita mitään jättipumppua eikä varsinkaan lämmitystehoiltaan erinomaista Fh:ta.
No jopas jotain, onoff pumppu jäähdytykseen, eiköhän siirrytä nykyaikaan. Tosi kiva että hetken puhaltaa järjettömän kylmää ja sitten taas ei, tosi mukava laite. Edellinen asentelija taas kauppaa isompaa pumppua 35 ja valittaa ylisuuresta pumpusta. Kyllä 25 on ihan oikea valinta.
Hinnanero 43 €. Kumman sinä ottaisit??
Liian isosta valiteltiin, eliikä sen pienemmän. Parempi hyötysuhdekin.
Unohda noi FH:t ja laitatuta SF25 joka riittää hyvin noin pieneen koppiin jäähdytykseen. Vaihtoehtoisesti esim. Hitachi summit 25 tai Panan 9 sarjalainen toimivat vastaavasti.
FH25 on todella tehoton jäähdytin hintaansa nähden. Valitse jokin halvempi ja parempi ratkaisu!