Meille tulee esikoinen marraskuussa.
Olisiko jollain kokemusta Teutonian Prestige vaunuista. Olen niihin tykästynyt, mutta nyt mietityttää kopan valinta. Asumme kerrostalossa, joten pehmeä kantokoppa olisi se juttu, mutta siinä ei ole kuomua tms. Kauppaan tulee myös mukana lämpöpussi. Mahtuuko se edes pehmeään koppaan? Eli jääkö turhaksi? Kantokopasta kun saa myöhemmin isommalle lämpöpussin.
Olisiko kova koppa sittenkin parempi...
Tai pitäisikö vaihtaa merkkiä kokonaan? Emmaljunga on ollut myös yhtenä vaihtoehtona ja malleista ehkä city cross. En halua kääntyviä pyöriä tms. vaan perinteiset neljä pyörää. Olen myös pähkäillyt ilmakumi ja ilmakennojen välillä. Olen kallistumassa ilmakumeihin, vaikka kuinka joutuisi välillä pumppailemaan jne. Tuskin niitä koko ajan täytyy pumpata ja eikö se puhkimeneminenkin ole aika harvinaista.
Vai olisiko vielä joku hyvä merkki jäänyt huomioimatta.
Yksi pohdinnan paikka on myös turvakaukalo. Haluan ostaa turvallisen kaukalon ja olen valmis turvallisuudesta maksamaan. Ostaisiko jonkun kaukalon, jota voi käyttää yhdistelmän rattaiden kanssa vai ihan erillisen istuimen. Kuinka paljon todellisuudessa tulee ihan vauva-aikana liikuttua turvakaukalon ja rattaiden kanssa. Aika on kuitenkin todella lyhyt, kun viihtyy kaukalossa. Matkarattaat tulevat varmasti jossain vaiheessa ostoslistalle, mutta talvivauvalle ei lähdetä niitä heti hankkimaan. Ne kerrat kun mennään ostoskeskuksiin tms. niin saa kelvata yhdistelmät mukaan, vaikkakin vievät tilaa enemmän. Katsotaan matkarattaita sitten kesällä.
Olisin todella kiitollinen kaikista vastauksista ja mielipiteistä eri vaunujen ja kaukaloiden suhteen.
Ihania kesäpäiviä kaikille.
Vaunuja, vaunuja, vaunuja...
1
247
Vastaukset
- äitiluumu
Meillä on ollu MaxiCosin Cabriofix ja olemme olleet siihen erittäin tyytyväisiä. Edelleen lajinsa turvallisimpia vaikkakin jo 6 vuotta vanha! Kyseistä kaukaloa valmistetaan vieläkin, ja sopii useimpiin rattaisiin kiinni.
Turvakaukaloissa on yksi nyrkkisääntö: isofix on aina turvallisempi. Merkki kuin merkki, isofix kiinnitys on aina vyökiinnitystä turvallisempi.
Rattaista antaisin sinulle saman saarnan kuin toisessakin ketjussa: Phil&Ted's.
Paras ostos mitä olen tehnyt lapsiin liittyen.
Olen työntänyt kumipyörät lasinsiruistakin, ja vielä 3 vuoden jälkeen kumipyörät toimivat erittäin hyvin, eikä niitä todellakaan tarvitse olla koko ajan pumppailemassa.
P&T's ostettuani olen katunut aiempia Brio-yhdistelmiä ja Carena-matkarattaita, jotka kummatkin olivat omassa kategoriassaan riittävän hyvät. Briot erinomaiset.
Phil&Teds-rattaat ovat uskomattoman näppärät, järkyttävän kevyet työntää vaikka kyydissä olisi kaksi 15kg lasta, ja ennenkaikkea laadukkaat.
Ne taittuu pieneen tilaan ja renkaat saa tosi kätevästi irti ja takaisin.
Jos voisin palata ajassa taakseppäin aikaan ennen yksiäkään rattaita/vaunuja antaisin itselleni seuraavan vinkin:
Osta Phil&Teds rattaat vauvan kantokopalla. Kun saat toisen lapsen, osta sisaristuin.
Siinä on KAIKKI vaunut/rattaat mitä tulet tarvitsemaan. Ne toimii todella hyvin pienenkin lapsen kanssa koppansa kanssa, ja matkarattaina ne on todella kätevät.
Isot kumpyörät voi työntää kaupungissa suoraan kiveyksien yli ja no..ne vaan toimii ihan tavattoman hyvin: kääntyvät kätevästi, ovat vakaat... Eivät vikise/vingu vieläkään...
Sitten kun syntyy toinen lapsi ei tarvitse ostaa tuplarattaita...Tarvitaan vain sisaristuin.
Vielä reilun 3 vuoden jälkeen rattaissa ei ole ilmennyt mitään valittamista. Meillä ei ollut autoa pitkiin aikoihin, joten rattaat olivat päivittäin kovassa käytössä.
Paitsi hinta. Omani tilasin Briteistä jossa samat rattaat maksoivat -50% Suomen hintoihin verrattuna.
Ainut negatiivinen seikka jonka keksin, on kantokopan pituus, mutta meillä se ei tuottanut ongelmia. Oikeastaan oli turvallisempaa, kun lapsen sai rattaiden valjaisiin kiinni niin ei päässyt pikkupiltti kiipeilemään ulos.
Phil&Tedseihin saa myös adapterin jolla saa MaxiCosin turvakaukalon kiinni.
Suositteen siis yhdistelmää Phil&Ted's kantokopalla ja MaxiCosi Cabriofix-turvakaukaloa isofix-jalustalla. MaxiCosiin sai ainakin 6 vuotta sitten kätevän lämpöpussin joka helpotti mm. automatkoilla yms. autossa peiton sai pois päältä, ja bensa-asemalle mennessä sai pienen ihmisen piiloon pakkaselta. Toimi todella hyvin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1562548Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658