Voi, näitä haluaisin nähdä livenä matkoillani.
http://www.dnoticias.pt/multimedia/video/399402-cachalotes-e-baleias-piloto-ao-largo-de-machico
http://www.dnoticias.pt/multimedia/video/399402-cachalotes-e-baleias-piloto-ao-largo-de-machico
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mutta eikös Madeiralla ole 6. maailman vaarallisin lentokenttä?:D
https://www.google.fi/search?q=madeira airport&client=firefox-a&hs=W8D&rls=org.mozilla:fi:official&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=aakHUtuOJanL4AS3x4HIAQ&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1600&bih=755#facrc=_&imgrc=Zq8uaqzQKlfPQM:;9PSELCPTjrfcvM;http://files2.structurae.de/files/photos/f003301/perspec_pista_ne.jpg;http://en.structurae.de/structures/data/index.cfm?id=s0013145;600;426
Ei se enää niin vaarallinen ole kun mitä maine lupaa, koska kiitotietä on jatkettu.
Muutenkin kenttää taitaa paremmin kuvata sana "haastava", eli lentäjien pitää laskeutua kieli keskellä suuta.
Sitten vuoden 1977 tuolla ei edes ole tapahtunut mitään onnettomuuksia, joten turha huolehtia.
Aloittajalle: ei ole mitenkään sanottu että noilla valasretkillä näkee kaskelotteja taikka edes pallopäävalaita. Mekin kävimme, emmekä nähneet kuin pari merikilpikonnaa ja pari (isoa) delfiiniparvea. Siitä huolimatta retki oli ihan OK kokemus, mutta ei tosiaan kannata nostaa toiveita turhan korkealle. Tuuri lienee usemmin heikon- kun hyvänpuoleinen.
Mene Azoreille valasretkelle. Nähtiin siellä useita kaskelotteja ja useita parvia eri delfiinejä. Suosittelen. Sao Miguelilla siis tämä.
Nämä riippuu täysin loman ajankohdista. Yhteen aikaan kaskelotit ovat Madeiran tienoilla, toiseen aikaan Azoreilla.
Kaskelotti on ympärivuotinen asukas Azorien vesissä.