Oikeus-vai yhteiskuntatieteet

kumpi on parempi

Moi
Olen nyt tässä miettinyt mitä menisin tulevaisuudessa opiskelemaan, ja vaihtoehdoiksi ovat nyt sitten karsiutuneet oikeus- ja yhteiskuntatieteet.

Haluisin tietää minkälaista noiden aineiden opiskelu on, onko tulevaisuudessa tarjolla työpaikkoja jne. Olen kyllä kuullut että yhteiskuntatieteitä opiskelemalla ei pääse töihin, mutta miksi sitten joltain valtion sivulta luin että lähes kaikki ovat päässeet koulutusta vastaavaan työpaikkaan.

Joten voisiko joku valaista minua asiasta ja suositella jompaa kumpaa ainetta, kiitos!

1

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässä valaisua

      Jos sitä mietit, kummassa aineessa tohtorin tutkinnosta on enemmän hyötyä, niin ehdottomasti yhteiskuntatieteissä. Oikeustieteissä jo maisterinkin tutkinnolla työllistyy hyvin eikä tohtorin tutkinnosta ole juuri hyötyä.

      Mutta se maisterintutkinto pitää suorittaa molemmissa kuitenkin ensin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1478
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1139
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      984
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      944
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      924
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      823
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe