Madame Tussauds vai Tower of London?

matkailija23

olen lähdössä Lontooseen viikon päästä, kumpaa kohdetta suositette enemmän tutustumisen arvoiseksi, Madame Tussaudia vai Toweria? Ihan jonotuksen tähden vain ompikumpi vaihtoehdoista pitäis valita...

4

425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12+11

      Tower of London. Ja sinnekin liput kannattaa ostaa netistä jo etukäteen.
      Samalla matkalla voi käydä ihailemassa Lontoota ylhäältä Tower Bridgelta (Tower Bridge Exhibition). Huomattavasti edullisempi kuin ylihinnoiteltu London Eye.
      Madame Tussaud on omasta mielestäni ihan ylimainostettu - toki jos sinne pääsisi edullisesti ja ilman jonoja kannattaisi käydäkin.

    • thirtyone

      Makuasia. Kävin molemmissa. Minulle Tower oli kuollut paikka (piti kuitenkin nähdä kun Lontoossa ast käytiin) ja Tussaud parempi ( myös nykyaikaa 4D ja actionia).

      • MadameTower

        Molemmat kannattaa käydä, kun kerta sinne menet. Madamessa on muutakin, kun nuket mm. Kierros "taksilla", jonka varrella kerrotaan lontoon historiasta ja 4D esitys


      • London Jack
        MadameTower kirjoitti:

        Molemmat kannattaa käydä, kun kerta sinne menet. Madamessa on muutakin, kun nuket mm. Kierros "taksilla", jonka varrella kerrotaan lontoon historiasta ja 4D esitys

        Ihan makuasia kumpi on kivempi. Tussaud on luultavammin mukavampi, jos on lapsia mukana ja siellä menee vain pari tuntia. Mutta on se aikuisellekin ihan hieno paikka.
        Toweriin kannattaa varata ainakin puoli päivää ja siellä voi olla pitkät jonot esim. kruununjalokiviin. Muuten Tower on siis vain vanha linnoitus - jos ei aseet ja muurit kiinnosta, niin voi jättää väliin.
        Tussaudiin kannattaa ottaa liput etukäteen netistä, jos tietää minä päivänä aikoo mennä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      55
      1216
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      91
      1209
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1050
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      18
      905
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      813
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      778
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      732
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      13
      723
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      619
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      613
    Aihe