Teräshauli kelpoisuudesta?

baikal1

Foorumeilla juttua eri haulikoiden teräshauli kelpoisuudesta ja itsellä Baikal ij27. Mitä mieltä olette kyseisen aseen soveltuvuudesta teräshauleille? Niitäkin kyllä olen ampunut, mutta mistään en ole löytynyt yksiselitteistä vastausta siihen mitä Baikalin piiput tykkää pidemmän päälle teräshaulien käytöstä?

7

9907

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sepä riippuu

      ihan haulikkosi iästä, baikalit tulivat teräshaulikelpoisina joskus 90-luvulla magnumpesitettyinä ja olivat silloin vielä kiinteäsupisteisia. mihinkään 70 tai 80 luvun pössykkään en tarjoaisi minkäänlaisia teräspatruunoita.

      • Anonyymi

        On niitä 2000 luvun puolellakin baikaleita joissa kiinteät supistukset, kyse rinnakkaispiippuisista.


    • dsgdfg
      • ja mainittakoon

        se ranskanliljalogo kertoo teräshaulimagnumpatruunoiden kelpoisuudesta, sen kyllä pitäisi löytyä baikalista joo. mutta varsinaisesti ainakin aikanaan pelkkä teräshaulikelpoisuus saatettiin merkitä aseen kehykseen kolmella tähdellä jotka olivat kukin erikseen oman ympyränsä sisällä, tälläinen oli ainakin minulla aikanaan ja vielä kehykseen stanssattu enlanninkielinen teksti jossa mainittiin saatavan käyttää ainoastaan lyhyitä teräspatruunoita, vaikkakin oli magnumpesitetty.


      • ja ettei
        ja mainittakoon kirjoitti:

        se ranskanliljalogo kertoo teräshaulimagnumpatruunoiden kelpoisuudesta, sen kyllä pitäisi löytyä baikalista joo. mutta varsinaisesti ainakin aikanaan pelkkä teräshaulikelpoisuus saatettiin merkitä aseen kehykseen kolmella tähdellä jotka olivat kukin erikseen oman ympyränsä sisällä, tälläinen oli ainakin minulla aikanaan ja vielä kehykseen stanssattu enlanninkielinen teksti jossa mainittiin saatavan käyttää ainoastaan lyhyitä teräspatruunoita, vaikkakin oli magnumpesitetty.

        tulisi turhaa toraa tuohon äskeiseen tarinaani liittyen tuosta baikalista niin veljeni omistaa 90-luvun loppupuolelta peräisin olevanIJ-27:kan josta löytyy tuo ranskanliljalogo, ja myytiin nimenomaan teräsmagnumina ja on myöskin ammuttu huomattavat määrät kyseisiä patruunoita, ei mitään kulumisen merkkejä. piiput ovat aavistuksen raskaampitekoiset mitä näissä vanhoissa pössyköissä.


    • Anonyymi

      Mutta mitä tapahtuu jos ampuu teräshauleja ottaen kumminkin huomioon ettei paineet nouse liian koviksi.

      • Anonyymi

        Piippuun voi tulla jälkiä. Mutta haittaako tuo loppupeleissä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7530
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2959
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1793
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1669
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      117
      1479
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      169
      1429
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1173
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      869
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      764
    Aihe