Foorumeilla juttua eri haulikoiden teräshauli kelpoisuudesta ja itsellä Baikal ij27. Mitä mieltä olette kyseisen aseen soveltuvuudesta teräshauleille? Niitäkin kyllä olen ampunut, mutta mistään en ole löytynyt yksiselitteistä vastausta siihen mitä Baikalin piiput tykkää pidemmän päälle teräshaulien käytöstä?
Teräshauli kelpoisuudesta?
7
9515
Vastaukset
- sepä riippuu
ihan haulikkosi iästä, baikalit tulivat teräshaulikelpoisina joskus 90-luvulla magnumpesitettyinä ja olivat silloin vielä kiinteäsupisteisia. mihinkään 70 tai 80 luvun pössykkään en tarjoaisi minkäänlaisia teräspatruunoita.
- Anonyymi
On niitä 2000 luvun puolellakin baikaleita joissa kiinteät supistukset, kyse rinnakkaispiippuisista.
- dsgdfg
teräshaulikelpoisuudesta kertoo ranskanlilja logo http://www.rekkamies.com/images/fleur-de-lis_1005_52d.jpg
Jos tämä logo löytyy piipusta niin ase on teräshaulikelpoinen. Mutta ilmeisesti ij27:sta ei tätä logoa löydy.
Tästä lisatietoja:
http://eralehti.fi/erablogit/ps-pekka-suuronen/kestaako-ase-terashauleja.aspx- ja mainittakoon
se ranskanliljalogo kertoo teräshaulimagnumpatruunoiden kelpoisuudesta, sen kyllä pitäisi löytyä baikalista joo. mutta varsinaisesti ainakin aikanaan pelkkä teräshaulikelpoisuus saatettiin merkitä aseen kehykseen kolmella tähdellä jotka olivat kukin erikseen oman ympyränsä sisällä, tälläinen oli ainakin minulla aikanaan ja vielä kehykseen stanssattu enlanninkielinen teksti jossa mainittiin saatavan käyttää ainoastaan lyhyitä teräspatruunoita, vaikkakin oli magnumpesitetty.
- ja ettei
ja mainittakoon kirjoitti:
se ranskanliljalogo kertoo teräshaulimagnumpatruunoiden kelpoisuudesta, sen kyllä pitäisi löytyä baikalista joo. mutta varsinaisesti ainakin aikanaan pelkkä teräshaulikelpoisuus saatettiin merkitä aseen kehykseen kolmella tähdellä jotka olivat kukin erikseen oman ympyränsä sisällä, tälläinen oli ainakin minulla aikanaan ja vielä kehykseen stanssattu enlanninkielinen teksti jossa mainittiin saatavan käyttää ainoastaan lyhyitä teräspatruunoita, vaikkakin oli magnumpesitetty.
tulisi turhaa toraa tuohon äskeiseen tarinaani liittyen tuosta baikalista niin veljeni omistaa 90-luvun loppupuolelta peräisin olevanIJ-27:kan josta löytyy tuo ranskanliljalogo, ja myytiin nimenomaan teräsmagnumina ja on myöskin ammuttu huomattavat määrät kyseisiä patruunoita, ei mitään kulumisen merkkejä. piiput ovat aavistuksen raskaampitekoiset mitä näissä vanhoissa pössyköissä.
- Anonyymi
Mutta mitä tapahtuu jos ampuu teräshauleja ottaen kumminkin huomioon ettei paineet nouse liian koviksi.
- Anonyymi
Piippuun voi tulla jälkiä. Mutta haittaako tuo loppupeleissä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523416Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512401- 1151204
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va9993Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per48947- 46874
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019870- 37726
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt198674