Putki ja jatke

Niko N.

Kamera on Nikon D7000. Siihen tarkoitus ostaa objektiivi luontokuvausta varten. Olen katellu/miettiny SIGMA 120-300/2.8 S DG OS HSM Sport ja siihen 2.0x teleconverteria. Kun en noista teleconvertereista niin tiedä miten ne käy/pelaa minkäkin objektiivin kanssa, niin kysymys kuuluu, Sigma vai Nikonin oma teleconverter? Entäs tuo kerroin 2.0x, heikkeneekö kuvanlaatu kovinkin paljon? Kannattako mahdollisesti pienemmällä kertoimella 1.4x tai 1.7x?

5

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jhfha

      Se on aina arvoitus, miten telejatke toimii missäkin objektiivissa, varsinkin, jos ovat eri merkkiä.
      Yleensä telejatke aina heikentää laatua ja mitä suurempi suurennus, sitä enemmän. Joskus harvoin on käynyt niinkin, että telejatke on parantanut suorituskykyä, mutta silloin on ollut vikaa perusobjektiivissa, jonka telejatkse on korjannut ja jatkeen suurennus on ollut pieni.

      Sigman kanssa täytyy aina olla varovainen. ennen ostoa kannattaa kokeilla kokoonpanon toimivuus liikkeessä. Esim. tarkentaako ollenkaan telejatkeen kanssa.
      Nikonin objektiivit kyllä toimii, omien laitteiden kanssa, vaikka nekin saattaa joskus tarvita hienosäätöä.

      Siis kokeile objektiivi ja telejatke rungossasi yhdessä ja erikseen ennen ostoa.
      Oikein säädetty etsin näyttää jo paljon kontrastista ja tarkennuksen osumisesta, vaikka ei kuvia otakaan. Kuvaajan näöstä riipuen.
      Jos on hyvä tuki voi tarkennuksen toimivuutta tarkastella Live view-tilassa maksimi suuremmuksella, jollin voi nähdä terävyyden muuttumisenkin telejatkeella.
      Yleensä ongelma on reunapiirrossa.

      Objektiivin suojalasi/suodin voi myös estää AF tarkennuksen ja useimmissa kameroissa objektiivin ja telejatkeen yhteinen valovoima pitää olla vähintään 5,6 jotta AF tarkennus toimisi. Kokoonpanosi kuitenkin sopii tuohon haarukkaan.

    • Olen myös ajatellut tuota putkea. Omistin aiemmin Sigman 100 - 300 F4 putken ja käytin sitä ajoittain 1,4x convertterin kanssa jolloin sen F4 putosi F5.6:n. Mielestäni kuva ei olennaisesti heikentynyt mutta mitaten varmasti sekä viivapiirto että kontrasti huononivat jo pelkästään useiden uusien lasipintojen vuoksi.

      Valovoimansa puolestahan tuo mainitsemasi Sigma kestää tuon 2x jolloin taas päästään äkkiä laskien F5.6 valovoimaan joka päivänvalossa riittää.

      Muistelen lukeneeni jotta on ongelmia Sigman putken ja Nikkorin convertterin yhdistelmällä vaan en muista mitä. Itse hankkisin myös Sigman konvertterin.

      D7000 rungollahan tuo vastaa 450mm Fx kulmaa ja jos sen vielä kerrot 1,4x niin ollaan hieman reilussa 600mm:ssä. Muistelen jostain testistä lukeneeni jotta tarkennusetäisyys hieman vaikuttaisi tuon optiikan optiseen pituuteen, se tosin ei liene pulma onko se 10m päässä oleva tintti kuvattu 590 vai 620mm kuvakulmalla.

      Tuon Sigman testi ilman convertteria löytyy, tosin Canonille mutta se tuskin paljoa vaikuttaa täältä

      http://www.photozone.de/canon_eos_ff/629-sigma120300f28oseos?start=1

      • Niko N.

      • jhashf

        "Muistelen jostain testistä lukeneeni jotta tarkennusetäisyys hieman vaikuttaisi tuon optiikan optiseen pituuteen, se tosin ei liene pulma onko se 10m päässä oleva tintti kuvattu 590 vai 620mm kuvakulmalla."

        Sisäisellä tarkennuksella objektiivin polttoväli lyhenee lähelle tarkennettaessa, mutta normaalikuvauksessa sillä ei ole merkitystä. Makroissa sen jo huomaa tarkennusetäisyyden huomattavana lyhentymisenä lähietäisyyksillä "vanhanmallisiin" objektiiveihin verraten.
        Esim. 100 millinen makro voi olla jopa vain 75 millinen 1:1.n tarkennettuna, mistä on haittaa arkojen kohteiden kuvaamisessa.

        Tuossa Sigman zoomissa oli muuten alkuaan outo tarkennusvika. Objektiivi ei tarkentanut ylöspäin kuvatessa, mikä haittasi lentävien ja puunlatvassa istuvien lintujen kuvaamista. Lienee korjattu, kun valitukset on loppuneet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2947
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      60
      2839
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2323
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      26
      1788
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1689
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      1576
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1566
    8. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1226
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1225
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1050
    Aihe